Veliki dan za Srpsku

0

BANJALUKA – Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović rekla je da je za Srpsku veliki dan kada je Narodna skupština Republike Srpske potvrdila veto na odluke Predsjedništva koje su na prošloj sjednici donesene bez konsenzusa.

„Ovo je veliki dan. Zaista sam zahvalna narodnim poslanicima i zato što su stranke vlasti i opozicije ovo podržale. Vladajuće stranke su prihvatile određene sugestije i prijedloge od kolega iz opopozicionog bloka“, izjavila je Cvijanovićeva novinarima nakon devete posebne sjednice Narodne skupštine.

Ona je rekla da je jučerašnja sjednica za nju velika stvar i smatra da su svi položili veliki ispit.

„Imali smo jednoglasnu podršku za veto koji sam uložila na dvije tačke na sjednici Predsjedništva BiH. Svih 64 poslanika koji su bili u sali podržali su moj stav i podijelili sa mnom istu procjeni da su to pitanja koja zahtijevaju drugačiji pristup, a ne preglasavanje“, rekla je Cvijanovićeva.

Ona je istakla da se odlučila da dođe u Narodnu skupštinu zato što je htjela da dobije potvrdu za svoje stavove.

Cvijanovićeva je pojasnila da je njena namjera bila da tri sporazuma koja se odnose na regionalnu saradnju u okviru Berlinskog procesa idu na pojedinačno usvajanje, što je moguće, a i Savjet ministara je prihvatio dva od tri sporazuma.

„Jedan se odnosi na priznanje stručnih kvalifikacija, drugi na priznavanje visokoškolskih diploma a treći je /o slobodi kretanja sa ličnim kartama na Balkanu/, koji je bio sporan jer ne postoji saglasnost ni u Savjetu ministara, pa na taj način nije došao ni na sjednicu Predsjedništva“, istakla je Cvijanovićeva.

Ona je ukazala da treći sporazum mora sačekati konsultacije i neko drugo vrijeme zbog poništavanja ljudskih prava na Kosovu i Metohiji.

„Kada neko nekome ugrožava pravo na život, onda ne možete očekivati da on sarađuje s vama, a sve u duhu regionalne saradnje, i da vodi računa o tome da ne sprečava ni razmjenu robe, ljudi, kapitala i usluga. Tamo su zaustavljeni kamioni sa robom koja dolazi iz Srbije. Tamo se ugrožavaju ljudski životi, hapse ljudi, maltretiraju Srbi. Tamo se obezvređuju crkve i neutrališe pravo na život. Tamo postoji namjera etničkog čišćenja i to je ono što smo prepoznali u ovom režimu sadašnjih privremenih institucija u Prištini“, naglasila je Cvijanovićeva.

Ona je istakla da je Narodna skupština potvrdila njen stav i dodala da su sada sva tri sporazuma pod vetom i dva moraju ponovo ići u proceduru.

„Predlagač, bošnjački član Predsjedništva je tražio i insistirao da se o njima izjašnjavamo kao jednoj tački. Tri sporazuma su pod vetom s tim što, na osnovu diskusije i zaključaka Narodne skupštine, mogu uputiti dva nesporna sporazuma u proceduru i to ću veoma brzo uraditi na sjednici Predsjedništva“, pojasnila je Cvijanovićeva.

Ona je dodala da treći sporazum mora čekati neko bolje vrijeme, koje podrazumijeva deeskalaciju i normalizaciju stanja na Kosovu i Metohiji, jer oni koji sve to rade Srbima na samoproglašenom Kosovu ne zaslužuju da mogu s ličnim kartama da hodaju i dolaze u BiH ili Republiku Srpsku.

Cvijanovićeva je ukazala i na to da zbog stava Srpske BiH nije priznala samoproglašeno Kosovo.

Ona je dodala da rasplet situacije ne zavisi od nje, već od okolnosti.

Govoreći o drugoj tački koja je takođe dobila podršku narodnih poslanika, ona je navela da je riječ o zahtjevu bišnjačkog člana Predsjedništva Denisa Bećirovića da se na poseban način pristupi izradi Akcionog plana za 14 prioriteta, čime se daje i nalog Savjetu ministara.

Cvijanovićeva je rekla da je insistirala da se prilikom zahtjeva prema Savjetu ministara traži da se uključi mehanizam koordinacije jer podrazumijeva vidljivost svih nivoa vlasti u skladu sa ustavnim nadležnostima.

„Nisam uspjela da ubacim to u zaključke koje bi prihvatili i druga dva člana i ponovo sam se obratila Narodnoj skupštini zato što je i ova skupština, uz dvije entitetske vlade i Savjet ministara, prije nekoliko godina potvrdila da sve aktivnosti u našem spoljnopolitičkom planu, pogotovo kada je riječ o procesu evropskih integracija, treba da se odvijaju u skladu sa mehanizmom koordinacije“, pojasnila je Cvijanovićeva.

Ona je navela da upravo ovaj mehanizam pruža zaštitu, vidljivost, prisustvo i mogućnost za normalnu interakciju sa ostalim nivoima vlasti.

„Ako živimo u decentralizovanoj državi i ako svi imamo dobre namjere jedni prema drugima, ne znam zašto bi to smetalo bošnjačkom, hrvatskom ili nekom drugom članu bilo kojeg organa“, rekla je Cvijanovićeva.

Očigledno da to nekome smeta, dodala je ona i navela da postoji pozadinska misija – da se centralizuje BiH i obezvrijedi uloga entiteta, što neće nikada uspjeti.

„Uloga entiteta je zaštićena ustavnom pozicijom entiteta. Tražim da se ta pozicija poštuje. Ništa ne uzurpiram i od BiH ne tražim za entitet, samo tražim da BiH kada ispunjava svoje međunarodne obaveze, evropske ili bilo koje druge, da poštuje ulogu entiteta na osnovu ustavne nadležnosti i činjenice da je BiH složena“, istakla je Cvijanovićeva.

Ona je navela da samo traži da se poštuje Ustav i interes Republike Srpske ali i dodala da ništa ne bi uradila protiv interesa Federacije.

(www.palelive.com/Srna)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare