Факултативни предмет Хуманост и безбједност да пређе и у обавезни

0

ДОБОЈ – Министар просвјете и културе Републике Српске Жељка Стојичић рекла је данас да је циљ увођења факултативног предмета Хуманост и безбједност у школе у Српској подстицање д‌јеце да сама доносе закључке и одлуке.

„Циљ нам је да анимирамо д‌јецу да, прије свега да уз помоћ својих ментора-наставника, подстакну своја размишљања, закључују и доносе одлуке“, изјавила је Стојичићева у Добоју, гд‌је се одржава прва обука за наставнике 20 основних и 20 средњих школа у којима ће од ове школске године бити примјењиван факултативни предмет Хуманост и безбједност.

Стојичићева је појаснила да је ријеч о факултативном предмету за ученике деветог разреда основне школе и првог разреда средње школе.

„Предвиђено је да то иде као факултативан предмет у смислу да ученици могу да одлуче да ли ће да похађају наставу тог предмета. Моје размишљање, а и сам програм мјера каже, да би то требало да пређе у обавезни наставни предмет“, рекла је Стојичићева и напоменула да је ријеч о битном сегменту који треба да покрива образовно-васпитни процес.

Директор Републичког педагошког завода Слађана Танасић појаснила је да је наставним програмом остављена већа слобода наставницима да бирају садржај у складу са интересовањима својих ученика и специфичностима школе, те на бази тога сами бирају садржаје, изворе и теме које ће обрађивати оно што је са стручним тимом дефинисано за овај факултативни предмет.

„Хуманост и безбједност јесу области, а садржаје и начин реализације смо оставили наставницима да бирају. Подршка наставницима је и ова данашња обука коју је реализовао Републички педагошки завод са Министарством просвјете. Нећемо их оставити да се сами боре и реализују све оно што је стављено пред њих, него ћемо бити ту, као континуирана подршка“, навела је Танасићева.

Према њеним ријечима, већ су израђени приручници који могу бити кориштени.

„То је, првенствено, приручник за од‌јељенске старјешине, гд‌је су креиране радионице за васпитни рад у од‌јељенској заједници, који се може примијенити у овом програму. Имамо и приручник здравих животних стилова, тако да мислимо да ће то бити од помоћи наставницима“, рекла је Танасићева.

Она је навела да ће Републички педагошки завод интензивним надзором, односно праћењем рада наставника у ових 40 школа, пратити примјену Хуманости и безбједности и на тај начин доћи до најквалитетнијег рјешења како би био уведен овај предмет.

Приликом одабира школа, Танасићева је појаснила да је вођено рачуна о територијалној заступљености свих регија у Републици Српској, односно да под‌једнако буду обухваћене велике и мале школе, са њиховим специфичностима.

У пилот-пројекту је и добојска Медицинска школа, чији је директор Милена Дамјановић поздравила увођење овог, за сада, факултативног предмета.

Дамјановићева сматра да код ученика треба његовати врлине и позитивне вриједности, како би у школама били све сигурнији.

Факултативни предмет Хуманост и безбједност у Медицинској школи реализоваће наставник психологије Тијана Поповић Дамјановић, која је, након што се упознала о садржају предмета, навела да је ријеч о изазову, али да је интересантан и за ученике и предаваче.

„Ријеч је о нечему новом што би требало да помогне ученицима да више пораде на емпатији, међусобној комуникацији и разумијевању. Да буду ту једни за друге, а не једни против других“, рекла је Дамјановићева.

Обука за наставнике 20 основних и 20 средњих школа о факултативном предмету Хуманост и безбједност одржава се у хотелу „Парк“ у Добоју, а организована је у сарадњи Министарства просвјете и културе Републике Српске и Републичког педагошког завода.

(www.palelive.com / Срна)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare