Вода скупља за 25 одсто

14

Одборници Скупштине општине Пале дали су данас сагласност за поскупљење цијене воде од 25 одсто, те усвојили закључке који се односе на изградњу филтерског постројења за пречишћавање воде.

Начелник општине Пале Бошко Југовић рекао је да је у посљедњих 10 година вода поскупјела само једном и да је локална заједница могла да интервенише и помогне предузећу „Водовод и канализација“ са око 6ОО.ООО КМ, али да то не би значајно утицало ни на шта јер је потребно изнаћи средства да предузеће опстане и зато је донесена одлука о повећању цијене воде.

„На крају смо дошли до закључка да је вода усљед падавина мутна и да је најбоље изградити филтерско постројење за пречишћавање“, изјавио је Југовић новинарима након сједнице Скупштине општине.

Он је додао да су данашњим закључком задужени начелник и надлежно од‌јељење да припреме пројектну документацију за израду филтерског постројења за пречишћавање воде на сабирном резервоару извора Врело Миљацке и Врело Влаховићи.

Према његовим ријечима, у буџету за наредну годину планирана су средства за изградњу овог постројења која ће износити најмање 1.5ОО.ООО КМ.

„Донесен је и закључак да се формира комисија која ће обићи сва предузећа чији је оснивач општина, извршити ревизију економске оправданости повећања цијена, али и могућности стварања додатних прихода како би та прдузећа била одржива, ликвидна и да не зависе од општине која неће бити увијек у могућности да их финансира“, истакао је Југовић.

Директор предузећа „Водовод и канализација“ Пале Дејан Којић навео је да је цијена воде износила О,92 фенинга по метру кубном, а сада ће бити 1,15 КМ, те да су се на ово одлучили зато што се дужи период повећава минимална цијена рада у Републици Српској.

„Минималац је 2О17. године био 395 КМ, а сада износи 9ОО КМ, што значи 5О5 КМ по раднику више, а наше предузеће има више од 7О одсто радника на минималцу. Самим тим и топли оброк је растао, плус порези и доприноси на све то, па смо на број радника који има минималну плату дошли до увећања расхода од 450.000 КМ“, објаснио је Којић и додао да је у предузећу запослен 1О1 радник.

Предсједник Скупштине општине Пале Стефан Стајчић рекао је да је на данашњој сједници донесена и одлука која се тиче радног времена апотека нед‌јељом, с обзиром на то да Пале до сада нису имале дежурну апотеку.

„Наши суграђани били су приморани да у хитним случајевима у набавку неопходних лијекова иду у Источно Срајево и Сарајево. Овом одлуком предвид‌јели смо да по једна апотека буде дежурна сваке нед‌јеље мимо редовног радног времена. Биће дужни да истакну број дежурног радника за тај дан који ће у случају хитних апотекарских услуга доћи, отворити апотеку и издати неопходне лијекове“, објаснио је Стајчић.

Он је навео да ће општина направити распоред дежурних апотека за сваку нед‌јељу у години који ће бити истакнут на Дому здравља, Хитној медицинској помоћи, на свим апотекама у локалној заједници и на сајту општине.

Игор Иконић из Клуба одборника СНСД-а рекао је да они нису били за додатне намете грађанима када је ријеч о цијени воде, али су жељели да заштите егзистенцију 1О1 радника у предузећу „Водовод и канализација“ и зато су подржали повећање цијене воде.

Клуб одборника СДС-а био је против повећања цијене водоснабдијевања јер, како кажу, нису наведени стварни разлози, а повећање минималца није проузроковало тешку ситуацију у овом предузећу, али су подржали закључке у вези са израдом филтерског постројења и формирањем комисије за анализу економске оправданости цијена у свим предузећима на Палама чији је оснивач општина.

(www.palelive.com / Срна)

Прати тему
Обавијeсти мe о
14 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Odluku je izglasao odbornik koji ne živi na Palama! Čak je i šef kluba odbornika

Kod nas na Sokocu je cijena vode preko 2 marke vec 10 godina,preduzece u stecaju radi pozitivno sa minimalnim brojem radnika pa se niko ne buni.

Opet Vi gospodine pričate priču koja nema veze sa realonosti ni „glasom naroda“, koliko prirodnih slivova tehnički ispravne vode ima prema Palama? Koliko prema Sokocu ili se na Sokolac pumpom „izbacuje“ voda za snadbjevanje? Raspitajte se malo pa se vratite sa novim komentarom.

Dajte informaciju ko se sve „subvencionira“ i zasto voda koja se izvozi u Sarajevo nije poskupila?

Pa zato što je ne bi kupovali više

Према незваничним информацијама субвенционира се ВИК Сарајево, ОЦ Јахорина и Равна планина.

Poštovani,
načelniče i odbornici, da li znate da Vodovod Pale ne zakonito naplaćuje održavanje vodomjera.
U nekoliko Opština u RS su sudovi oborili kao ne zkonitu naplatu naknade za održavanje vodomjera.
Da li i mi treba da tužimo Vodovod pa da se postupi zakonito, a ne samo ne zakonito!
Paljanin….

Сасвим логично. Напримали сте и кусо и репато. Сад ваља свима и плату исплатити. Нема јавне установе у коју није нагурано као ногама у врећу по страначкој основи. А народ и гласа највише вођен обећањем да ће некад и неко њихов бити ухљебљен у неку од јавних предузећа. Да ли је икад ико направио логичну систематизацију радних мјеста, а да није то радио да би углавио оног малог што је лијепио плакате за странку и барјачио заставом пред изборе? Добро није и више поскупила…

Glavni uzrok povećanja cijena vode je očigledna PREzaposlenist. 101zaposkeni?! Prepune kancelarije stranačkih aktivista. Sve će to narod platiti!

Ovo poređenje cijene kubika vode na Sokoci i Palama, nigdje veze. Pa Sokolac ne obiluje prirodnim izvorištima vode kao Pale. Sokolac je uvijek biz bezvodan, ili lik nikad nije živio na Sokocu pa piše nebuloze.

Kratko i jasno, treba platiti vještačko jezero na Jahorini, tj. njegovo popunjavanje.Ko će, ako ne preko leđa građana.

Видјех да је „неко“ замјерио што је Водоводу дотирано 0 КМ, а другим предузећима као јесте.    – Као прво, Комуналном предузећу су плаћене услуге које је обавио и које обавља (исто би биле плаћене и да неко приватно предузеће обавља те послове). Другим ријечима – Комунално зарађује паре.    – „Неко“ је замјерио што се субвенционише вртић!? Да ли би били срећнији да цијену боравка, храњења и чувања дјеце тај вртић повећа на рачун родитеља? Или је боље да то општина субвенционише?    – Финансирање Културног центар? Па то је јавна културна установа, није предузеће као Водовод или Комунално, те нема одређену механизацију нити средства са којима би могли конкурсати за неке капиталне пројекте.    – Даље, тај „неко“ није споменуо да је општина платила потисни цјевовод на Јахорини – 1.1 милион КМ, према најавама почиње изградња канализационе мреже на Јахорини коју плаћа општина – око 1.7 милиона КМ, за Дворишта и канализацију око 2 милиона КМ… Општина то финансира, а не Водовод. А ко је пратио могао је видјети и процјене да ће у наредне двије године општина уложити 4.5 милиона КМ чистих инвестиција у исти тај Водовод.    – Да ли логиком тог „неког“ треба општина да даје… Čitaj dalje »

Počećemo piti rakiju, umjesto vode😛🤣! Biće nam tako jeftinije!

U istom procentu od 25% povećano je i grijanje. Nikad veća cijena, a nikad lošije grijanje. Dragi Bog nas je pogled’o i dao laku zimu, inače bismo se smrzavali sa ovako, jedva, mlakim radijatorima, kao što smo se i smrzavali na početku nešto jače zime!
Lokalna vlast se može ovako bahato ponašati, jer zna da građani na sve ovo ćute i prihvataju, bez pogovora!