Велики дан за Српску – лица са Дауновим синдромом оспособљена за рад

0

Лица са Даун синдромом из Центра за социјалну рехабилитацију особа са инвалидитетом „ДС центар“ Бањалука успјешно су данас завршила приправнички рад и пред стручном комисијом Хотела „Вучко“ и Олимпијског центра „Јахорина“ успјешно положила приправнички испит за различита занимања.

Директор Даун синдром центра Зоран Јелић изјавио је Срни да је ријеч о занимањима помоћни конобар и кувар, хигијеничар, радник у вешерају и собарица, те навео да им је потврде о завршеном приправничком раду подијелила предсједник комисије Дејана Ћосовић.

Јелић је нагласио да је ово велики дан за Републику Српску и оцијенио да је ово највећи антистигматски пројекат икада до сада.

Он је навео да Даун синдром центар Бањалука 2016. године на Јахорини започео програм социјалне рехабилитације, осамостаљивања и радног оспособљавања особа са овим синдромом, подсјећајући да је започет под покровитељством тадашњег и садашњег предсједника Републике Милорада Додика.

Јелић је навео да након овог успјешно обављеног посла за особе са Дауновим синдромом слиједи одмор, те најавио да ће они у јануару закључити уговоре о раду и бити прве особе са Дауновим синдромом које ће засновати радни однос.

„Од јануара ће се први пут на овим просторима десити стварно социјално интегрисање особа са Дауновим синдромом у друштвену заједницу“, нагласио је Јелић.

Он је навео да ће они живјети и радити на Јахорини, те указао да овај успјех није само срећа за ове младе, од којих најмлађи има 23 године, већ за све особе са Дауновим синдромом и њихове породице јер ће се промијенити погрешни ставови да они не могу, не требају и не смију да живе и раде самостално.

„Уз подршку, помоћ и велики удружени напор директора Универзитетског клиничког центра Српске Владе Ђајића, директора Олимпијског центра `Јахорина` Дејана Љевнаића, Александра-Бате Провића, Министарства здравља, мене и многих других институција и људи добре воље особе са Дауновим синдромом су интегрисане у друштво“, истакао је Јелић.

Он је рекао да је тешко ријечима описати осјећај среће када су особе са Дауновим синдромом добиле прилику да се искажу као равноправни чланови друштва, истичући да су хотел „Вучко“ и Јахорина испуњени њиховим позитивним емоцијама.

„Јахорина не само да је краљица планина, она је постала и колијевка прихватања различитости и највећа антистигматска база из које почиње позитивна промјена у односу на све особе са сметњама, односно особе са инвалидитетом“, закључио је Јелић.

(www.palelive.com / Срна)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare