Usljed inflacije sve češće otkazivanje ugovora o javnim nabavkama

0

Građevinarstvo je najviše pogođeno promjenama cijena na tržištu i sve češće dolazi do otkazivanja ugovora o javnim nabavkama zbog čega je neophodno mijenjati zakon koji to reguliše, zaključeno je danas na okruglom stolu na Palama, održanom u organizaciji Područne privredne komore Istočno Sarajevo i Ekonomskog fakulteta.

Dekan Ekonomskog fakulteta na Palama Marko Đogo konstatovao je da se živi u nestabilnim okolnostima i sjedoči se najvećoj inflaciji koja ima negativne prekusije na način da sve češće dolazi do otkazivanja ugovora o određenim javnim nabavkama, prije svega u građevinarstvu.

„Budući da ugovori sklopljeni prije nekoliko mjeseci danas više ne odgovaraju tržišnim okolnostima – dovodi privrednike u vrlo loš položaj. Kako se takve stvari ne bi ponavljale, naši parlamentarci su shvatili da je neophodno pristupiti izmjenama Zakona o javnim nabavkama u BiH, međutim nisu definisali na koji način tačno treba da se izvrše te izmjene“, izjavio je Đogo.

Tema okruglog stola bila je „Izmjena i dopuna Zakona javnim nabavkama BiH sa posebnim osvrtom na član 33, uz predstavljanje preporuke za Pravilo o promjenjivosti cijena radova iz oblasti građevinarstva“.

Predsjednik Područne Privredne komore LJubiša Tanić rekao je da je Zakon o javnim nabavkama BiH opšti i tiče se nabavke i roba i usluga, ali su fokusirani na građevinarstvo jer izgradnja objekata najčešće traje nekoliko mjeseci i više godina, pa je građevinarstvo najviše izloženo tim uticajima.

On je naveo da je izmjenama i dopunama Zakona o javnim nabavkama dopuštena izmjena ugovora o javnoj nabavci tokom njegovog trajanja, bez sprovođenja novog postupka javne nabavke, ako su kumulativno ispunjeni određeni uslovi.

„Definisano je i maksimalno moguće povećanje vrijednosti osnovnog ugovora, a propisano je i da se određene odredbe izmjene zakona primjenjuju za sve ugovore čije je trajanje i realizacija u toku, ali i na sve buduće ugovore“, istakao je Tanić.

On je napomenuo da je cilj da se, koliko god je moguće, unaprijed prepoznaju neka pravila kako bi sve nepogodnosti koje se tiču promjene cijena mogle biti prepoznate, ali da ipak ne izazovu neke nesuglasice između ugovornih organa i izvođača.

„Krajnja posljedica tih nesuglasica bi bio raskid ugovora i to, prije svega, šteti ugovornim organima. Zbog promjene cijena izvođači nisu u prilici da odgovore tom zadatku“, rekao je Tanić i dodao da se Privredna komora Republike Srpske šest mjeseci intenzivno bavi ovim pitanjem.

Tanić je naveo da sa istim izvođačem postoje mogućnosti promjene ugovorene cijene zbog poremećaja na tržištu, ali da svaki zakon ne može do detalja predvidjeti sve okolnosti.

Konkretni modaliteti ostavljeni su stručnim tijelima i poslodavcima da se dogovore.

(www.palelive.com / Srna)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare