Стојичићева отворила наступ Српске на Сајму књига у Београду

0

БЕОГРАД – Министар просвјете и културе Републике Српске Жељка Стојичић свечано је данас, у присуству министра културе Србије Маје Гојковић, отворила репрезентативни наступ Српске на 66. Међународном сајму књига у Београду.

Стојичићева је нагласила да Република Српска 13. пут заредом наступа на Међународном београдском сајму књига, једном од најзначајнијих културних догађаја у овом дијелу Европе, те да је овогодишњи наступ у знаку 150 година од рођења једног од највећих српских пјесника Јована Дучића.

„Требињац и дипломата Јован Дучић нас није задужио само пјесничком ријечју и дипломатијом, већ и својим поклонима и завјештањима граду Требињу“, рекла је Стојичићева, додајући да је Дучић желио да Требиње буде културни центар.

Према њеним ријечима, афирмисањем и промоцијом оваквих књижевних и историјских личности чува се и његује своје насљеђе и идентитет, доприноси подизању свијести грађана о значају културног насљеђа, као и кроз одговарајуће образовање и информисање о културној баштини и њеном значају за афирмацију културног идентитета.

„Културно насљеђе смо дужни сачувати, заштитити и оставити будућим генерацијама, као што су нама оставили наши преци. Уколико знамо ко смо, у којем правцу се крећемо и шта тачно посједујемо, тада можемо дефинисати и културу нашег друштва“, истакла је Стојичићева.

Она је навела да се суштина духовног развоја једног народа на најбољи начин разумије проучавањем обичаја и традиције, а управо те вриједности, уз језик и вјеру, пресудно утичу на стварање и очување културног и националног идентитета једне заједнице.

„Српски национални идентитет се мора афирмисати кроз истицање позитивних вриједности српског народа у свим сферама д‌јеловања. Иако се многе културе преплићу и развијају под утицајем других културних образаца, ипак, свака од њих задржава значајан дио своје аутентичности“, напоменула је Стојичићева.

Она је указала да темељ српског културног и националног идентитета чине српски језик и ћирилица, а самим тим и српска књижевна баштина, историја и култура.

Стојичићева је рекла да су најзначајније књижевне и културне манифестације, које представљају стубове културе у Републици Српској, посвећене управо истакнутим писцима и великим именима у српској књижевности, историји и култури, који су своје д‌јело и стваралачки рад уткали у темељ српског културног идентитета.

Међу њима су, додала је она, једини нобеловац на нашим просторима Иво Андрић, најпознатији српски гуслар и народни пјесник Филип Вишњић, књижевник и народни трибун Петар Кочић, затим најпревођенији и најтиражнији писац цијелог југословенског простора Бранко Ћопић, те чувена књижевна мостарска тројка коју уз Дучића чине Алекса Шантић и Светозар Ћоровић.

Стојичићева је нагласила да ће Влада Републике Српске и Министарство просвјете и културе и убудуће пружити значајну подршку у представљању књижевне и културне баштине и афирмацији домаћих умјетника и стваралаца, с циљем промоције домаће савремене продукције и културног идентитета Републике Српске.

Она је напоменула да је Међународни београдски сајам књига веома значајна манифестација за цијели регион и да већ деценијама заузима централно мјесто у календару дешавања у области културе.

Стојичићева је подсјетила да су сајамски дани прилика издавачима, ауторима и диструбитерима књига, библиотекарима, универзитетима и другим учесницима да представе своју најновију издавачку продукцију, реализују културну и пословну сарадњу са иностранством, те покрену друштвена питања.

„Београдски сајам књига најљепши је празник и фестивал књиге кроз који његујемо и чувамо нашу књижевност и културу као најљепши израз народног постојања и трајања“, рекла је Стојичићева.

Стојичићева је навела да је књижевност синтеза знања и искуства, културе и традиције, обичаја и вјеровања – најпотпунија историја материјалне и духовне културе једног народа, а да сваки писац и прави умјетник у свом књижевном д‌јелу остварује и неку своју идеју, схватање о животу и свијету, а тако и поруке читаоцу.

Она је пожељела свим издавачима успјешно представљање на Сајму књига.

„Вјерујем да ће се, заједничким напорима свих битних чинилаца у будућим временима, омогућити још боље позиционирање наше књижевности и наших писаца у европским и свјетским књижевним и културним токовима“, рекла је Стојичићева.

Стојичићева ће након отварања са Гојковићевом потписати меморандум о сарадњи између Министарства културе Србије и Министарства просвјете и културе Републике Српске.

Представљање Републике Српске, уз 33 издавача, 60 аутора, 89 издања и више од 100 говорника, ове године биће у знаку 150 година од рођења славног српског пјесника Јована Дучића, а мото стих „Сва слова певају претке“ из његове пјесме „Житије“.

Штанд Српске осликан у духу српског језика и ћирилице

БЕОГРАД – Шеф Представништва Републике Српске Млађен Цицовић изјавио је да је штанд Републике Српске на Међународном сајму књига у Београду у континуитету осликан у духу српског језика и ћирилице, те да ће ове године наступити 33 издавача и 60 аутора из Српске, док ће више од 100 говорника представити 89 издања.

Он је рекао да се кроз српски језик и ћирилицу често говори о српском идентитету, култури и традицији.

„Како су већ дуги низ година наш идентитет и наша православна вјера нападнути са свих страна, сматрамо да наш став и одбрана треба и да се виде, и да се чују“, поручио је Цицовић на отварању репрезентативног наступа Републике Српске на Међународном сајму књига.

Он је навео да је Представништво увијек имало подршку Министарства просвјете и културе у припремању наступа на Сајму књига.

„Одличну посјећеност нашег штанда од првих година на Сајму књига у Београду схватили смо као подстрек да сваке године будемо организовани и креативни на нивоу који заслужује Република Српска и њени умни и талентовани људи“, рекао је Цицовић.

Он је нагласио да представљање београдској и свјетској јавности нових издања универзитета, просвјетних и научних институција Републике Српске, савремене књижевности и издања Академије наука и умјетности Српске, не значи да је штанд Републике Српске само излог свега тога, већ и мјесто окупљања, размјене идеја и д‌јела, књижевних сусрета и научних расправа.

Цицовић је рекао и да ће Удружење књижевника Републике Српске, које ове године слави 30 година постојања, први пут промовисати издања својих чланова, односно 18 аутора и 20 говорника представиће 18 издања.

Он је напоменуо да са још двије књиге у издању Представништва, Српска у свом репрезентативном наступу на Сајму има 109 наслова.

Према његовим ријечима, књига која на штанду Републике Српске буде најтраженија биће награђена „Повељом успјеха“, која ће бити уручена у суботу, 28. октобра, у 12.00 часова, а у четвртак, 26. октобра, у 18.00 часова, биће уприличено и пјесничко вече аутора из Српске, Србије, Црне Горе и расијања.

Он је подсјетио да ће стих из пјесме „Житије“ Јована Дучића „Сва слова певају претке“ бити мото наступа Српске на 66. Међународном београдском сајму књига, који ће бити у знаку 150 година од рођења Јована Дучића.

„Поносни на његову поезију, требало је то давно да урадимо, али како смо увијек гледали некакве датуме – сретосмо се тек сада кад смо баш у његов датум најнесигурнији, али смо сигурни да свевремено Дучићево д‌јело припада свима: Требињу, Херцеговини, Српству с обје стране Дрине и свим љубитељима књиге и поезије у свијету“, нагласио је Цицовић.

(www.palelive.com / Срна)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare