Српски и руски народ увијек на страни правде

0

Полагањем вијенаца на споменике народним херојима Милану Симовићу и Митру Минићу, борцима палим у Другом свјетском рату, и маршом „Бесмртног пука“, на Палама је данас обиљежен 9. мај – Дан побједе над фашизмом, на којем је истакнуто да ће српски и руски народ увијек бити на страни правде, истине и никада неће заборавити своје претке.

Након полагања вијенаца услиједио је марш „Бесмртног пука“ од Саборног храма Светог архангела Гаврила и шетња променадом у којој су потомци погинулих и настрадалих у Другом свјетском рату носили фотографије својих предака.

На обиљежавању је учествовала и делегација Амбасаде Руске Федерације у БиХ.

Савјетник амбасадора Руске Федерације у БиХ Антон Соколов рекао је да се данас обиљежава 80 година побједе над највећим злом – фашизмом.

„Ово је заједнички празник наших братских народа, празник славних предака који су се борили на страни истине, извојевали побједу али и живот будућих генерација и то по цијену својих живота“, изјавио је Соколов новинарима.

Он додаје да је данас у маршу „Бесмртног пука“ носио слику свога дједа Василија Соколова, који је прошао кроз цијели рат те узео учешће у одбрани Стаљинграда, ослобађању Београда, заузимању Беча.

Према његовим ријечима, сви морају бити достојни својих предака и преносити сјећање на њихове славне подвиге будућим генерацијама како се никада не би били заборављени.

Соколов наводи да се то сјећање мора преносити на будуће генерације те захвалио руководству и грађанима Републике Српске на томе што чувају сјећање на заједничку борбу руског и српског народа против фашизма.

Градоначелник Источног Сарајева Љубиша Ћосић рекао је да нема мјеста у Републици Српској, БиХ и региону гдје Срби не могу обиљежити Дан побједе над фашизмом.

„Прошло је 80 година и то је прилика да се присјетимо страдалне прошлости али и да истакнемо да је српски народ увијек био на страни побједника не само у Првом и Другом свјетском рату него у свим претходним ратовима који се борио за ослобођење територије од различитих окупатора“, истакао је Ћосић.

Ћосић наводи да је српски народ заједно са руским процентуално најстрадалнији народ који је од 1941–1945. године бранио своја мјеста живљења и своја будућа покољења.

Он каже да је данас прилика да на маршу „Бесмртног пука“ покажу заједно са потомцима да ће српски народ увијек љубити слободу и бити на страни правде, истине и да никад неће заборавити своје претке који су страдали у свим ратовима.

Милош Радовић чији је дјед Арсо био борац у Народноослободилачком рату, каже да се истакао по честитости и јунаштву, бранећи своје огњиште, те да је „Бесмртни пук“ важан како би се присјетили својих предака који су пали за златну слободу у којој данас потомци уживају.

Начелник општине Пале Дејан Којић истиче да је ова локална заједница међу неколико у Републици Српској у којој се организује марш „Бесмртног пука“.

Он додаје да обиљежавају 9. мај – дан када је Њемачка потписала безусловну капитулацију пред савезницима и дан када је окончан Други свјетски рат, најмасовнији у историји човјечанства у којима је страдало 60 милиона људи.

„Срби су били предводници у борби против нацистичке Њемачке и највише страдали, зато све општине треба да гаје културу сјећања. Политичари треба да спусте тензије, сједну за сто и разговарају јер боље је 10 година разговарати него дан ратовати, како се никада не би поновило зло Другог свјетског рата и протеклог Одбрамбено-отаџбинског“, поручио је Којић.

Марш „Бесмртног пука“ организовала је паљанска Борачка организација и Општински одбор СУБНОР Пале, који су истакли да је српски народ увијек био на страни побједника и да потомци морају неговати традицију и културу сјећања.

У оквиру акције „Бесмртни пук“, потомци побједника сваке године излазе на улице носећи фотографије својих рођака – учесника Великог отаџбинског рата. Шетња се редовно одржава у Русији 9. маја почев од 2012. године, када је прва таква акција организована у Томску.

Дан побједе над фашизмом обиљежава се 9. маја у знак сјећања на тај датум 1945. године када је ступила на снагу безусловна капитулација нацистичке Њемачке, чиме је завршен Други свјетски рат у Европи, који је у историји човјечанства био најмасовнији, а по броју људских жртава најстрашнији сукоб у којем је погинуло око 60 милиона људи.

Српски народ био је предводник борбе против фашизма на простору бивше Југославије и поднио је највеће губитке, а Совјетски Савез дао је највећи допринос у сламању фашизма.

Бивша Југославија, која је тада и кроз историју била на страни савезника, имала је највеће губитке који се, према државној комисији бивше СФРЈ, процјењују на 1,7 милиона људи.

(www.palelive.com / Срна)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare