Рочиште окончано без јасног става, Додик: Ово је силовање права

0

САРАЈЕВО – Рочиште предсједнику Републике Српске Милораду Додику и вршиоцу дужности директора „Службеног гласника Српске“ Милошу Лукићу окончано је данас без јасног става да ли ће бити настављено 30. јануара јер је Додикова одбрана затражила изузеће поступајућег судије Мирсада Стрике и још седам судија Суда БиХ.

Додик се први пут обратио у судници и истакао да је ријеч о политичком поступку, да је поштовао Устав Републике Српске, Дејтонски споразум и Устав БиХ.

„Ово је силовање права и инквизиција“, оцијенио је Додик.

Додик је истакао да тужиоци Тужилаштва БиХ нису никакви правници, да је у питању политички процес, те да нема могућност да се брани.

„Ово Тужилаштво ради изван било каквог разумног понашања и стварају озбиљне правне проблеме. Ово је инквизиција, они доводе свједоке који од мене траже дозволу да свједоче. Тужилаштво БиХ је из политичких разлога покренуло овај процес“, рекао је Додик.

Додик је оцијенио да је Тужилаштво извргло руглу право јер су дозволили да странац интервенише у закон суверене земље.

„Ако неко прихвати да странац интервенише у правни систем поставља се питање какви су то правници“, рекао је Додик.

Он је констатовао да интервенције странца у правни систем није потврдила Парламентарна скупштина.

„Ако хоћете можете заштити дигнитет овог Суда“, поручио је Додик Стрики и додао да ово треба да се прекине.

Стрика је претходно донио одлуку којом је раздвојио предмет против Додика и Лукића уз напомену да би, зависно од здравственог Лукићевог стања, могао бити поново спојен.

На почетку рочишта Стрика је рекао да су прошла три мјесеца како је задужио овај предмет, да је прво рочиште било заказано за 22. новембар, друго 6. децембра, а треће 20. децембра.

Он је напоменуо да је јуче добио захтјев за одгађање рочишта због здравственог стања Лукића и да је то одбио.

„Донио сам одлуку о раздвајању поступка“, рекао је Стрика не појаснивши како је сам то могао донијети.

Стрика је потом затражио изјашњење странака у поступку на шта су тужиоци дали сагласност.

Додиков адвокат Горан Бубић оцијенио је да се од почетка овог процеса ради на елиминацији Додика из политичког живота и да је одлука о раздвајању поступка против Додика и Лукића доказ тим тврдњама, да није познато какво је здравствено стање Лукића и да у овом моменту нема разлога за раздвајање.

Стрика је напоменуо да ни њему није познато Лукићево здравствено стање, али да, уколико не буде дуже на лијечењу, постоји могућност да се поступак поново споји.

Лукићев адвокат Славко Јондрић рекао је да су по први пут они тражили одгађање рочишта и да нема разлога да им се не удовољи.

Стрика је тражио да се крене са читањем оптужнице, на шта је реаговао Бубић и затражио изузеће Стрике.

„Из овог вашег понашања можемо констатовати да је оно пристрасно и стога тражимо ваше изузеће, а поред вашег изузећа тражимо и изузеће седам судија“, рекао је Бубић.

Затражено је изузеће судија који су учествовали у одбацивању захтјева за одлучивање о томе да ли је Суд БиХ надлежан за овај случај, а то су судије Зоран Божић, Шабан Максумић, Весна Јасенковић, те судија који су одбили жалбу одбране Дарко Смарџић, Хилмо Вучининић и Реџиб Бегић.

Затражено је и изузеће судије Минке Крехо јер је, како је рекао Бубић, због пристрасног става да противљење Додика као члана Предсједништва БиХ није било од утицаја за кандидатуру судије Јасмине Ћосић у Хагу.

О захтјеву за изузеће судије Мирсада Стрике одлучиће се на Општој сједници Суда БиХ.

Стрика је рекао да би наредно рочиште требало бити 30. јануара, на шта је реаговао Бубић истичући да Стрика на тај начин прејудицира одлуку да ће захтјев за његовим изузећем бити одбијен.

Одбрана Додика затражила је, поред Стрике, и изузеће седам судија Суда БиХ, а о томе да ли ће изузеће бити прихваћено или не одлучиваће Судско вијеће.

Рочиште у предмету против Додика и вршиоца дужности директора „Службеног гласника“ Милоша Лукића одржано је по оптужници Тужилаштва БиХ за непоштовање одлука Кристијана Шмита.

(www.palelive.com / Срна)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare