Различитим активностима биће обиљежен Дан Републике

1

Дан Републике, 9. јануар, различитим активностима биће обиљежен и на простору града Источно Сарајево.

Према званичном програму прославе, у уторак, 9. јануара, у 10.00 часова на војничком спомен-гробљу Нови Зејтинлик на Сокоцу биће положени вијенци.

Општина Источно Ново Сарајево и град Источно Сарајево под слоганом „Симбол слободе“, организују манифестацију „32 торте за 32 године слатке самосталности“, којом ће бити прослављен 32. рођендан Републике Српске.

Тим поводом биће изложене 32 торте са мотивима Српске, прављене према цртежима основаца, а које ће израдити привредници са подручја цијелог града.

Прослава Дана Републике почеће 9. јануара у 12.00 часова на Тргу Србије у Источном Новом Сарајеву, а торте, које ће имати од 10 до 15 килограма, биће подијељене посјетиоцима за дегустирање.

„Планиран је и пригодан културно-умјетнички програм којим ћемо уз торте заједно прославити 32 године симбола наше слободе. Позивамо суграђане да се сви окупимо на Тргу Србије и учествујемо у овом свечаном тренутку“, навели су раније из општине Источно Ново Сарајево.

Општина Источна Илиџа са Борачком организацијом „Илиџански борац“ обиљежиће Дан Републике Српске 9. јануара, када ће бити положени вијенци на Војничком гробљу Нови Зејтинлик и откривен споменик доктору Миодрагу Лазићу, најављено је из те општине.

У 12.00 часова ће бити положени вијенци на Војничком гробљу Нови Зејтинлик, а потом ће у 14.30 часова делегације положити вијенце у спомен-цркви Светог Великомученика Димитрија на Добрињи, док је за 15.00 часова предвиђено откривање споменика доктору Лазићу на шеталишту које носи његово име.

„Доктор Лазић је оставио неизбрисив траг у цијелој Републици Српској. Четири тешке, ратне године провео је радећи као хирург у ратној болници `Жица` и од тада доктора Лазу и Илиџанце веже нераскидива веза. Доктор Лаза нас је напустио 2020. године, а Илиџанци су још једном показали да памте своје јунаке“, навели су из општине Источна Илиџа.

Општина Пале, у сарадњи са општинском Борачком организацијом и Установом за културу, у сриједу, 10. јануара, обиљежиће Дан Републике.

Начелник ове општине Бошко Југовић изјавио је раније Срни да ће у сриједу бити положени вијенци на Централно спомен-обиљежје погинулим борцима Одбрамбено-отаџбинског рата и odrržana свечана академија посвећена Дану Републике, а у вечерњим часовима Камерни хор одржаће Божићни концерт.

Полагање вијенаца планирано је у 11.30 часова, свечана академија у 12.00 часова у Културно-спортском центру Пале, а Божићни концерт од 19.00 часова у Храму Сабора Светога архангела Гаврила.

Девети јануара биће обиљежен и у Трнову, на Тргу Срђана Кнежевића, а богат културни програм тим поводом почеће у 18.00 часова, најавили су из удружења младих „Нова генерација“.

„Дан Републике обиљежићемо уз музику, кувано вино и ватромет, а вриједне руке наших жена припремиће и пригодну закуску“, навели су из овог удружења.

Градоначелник Источног Сарајева Љубиша Ћосић позвао је раније суграђане, али и све становнике Републике Српске да предстојећи 9. јануар, Дан Републике, обиљеже величанствено, достојанствено и масовно.

„Република Српска је симбол наше слободе, она је најважнија побједа овог народа и љубав коју према њој осјећамо треба да показујемо што снажније и што чешће. Зато позивам наше грађане да то учине 9. јануара, гд‌је год се налазили. Уколико нису у могућности да дођу на централну манифестацију у Бањалуку, онда нека обиљеже у свом граду, општини, насељу… Истакните заставу, окупите се и славите Републику“, поручио је Ћосић.

Он је изразио задовољство чињеницом да људи у Републици Српској готово да и не обраћају пажњу на пријетње са стране и покушаје забране слављења Дана Републике, него се спремају да обиљеже овај дан онако како то и доликује.

Девети јануар се слави као Дан Републике Српске јер је тог датума 1992. године настала под првобитним називом Република српског народа у БиХ.

Српску су основали српски посланици у тадашњој Скупштини БиХ након што су прегласани у кључним питањима о опстанку Југославије, а припадници друга два народа кренули у сецесију мимо воље Срба, који су имали статус конститутивног народа.

Назив Република српског народа у БиХ био је у употреби до 28. фебруара 1992. године и проглашења првог Устава, када је замијењен са Српска Република БиХ који је кориштен до 12. августа 1992. године, када је уведен Српска Република. Тај назив септембра 1992. године замијењен је садашњим – Република Српска.

(www.palelive.com / Срна)

Прати тему
Обавијeсти мe о
1 Коментар
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

E, jadne Pale, kao da je OVDJE 9. januara ukinuta, a ne stvorena Republika Srpska?!
Tog datuma se u Palama, ama baš ništa ne dešava, dok se u drugim gradovima organizuju svečani programi!
Ni u primisli nema da se ikad, baš u Palama, organizuje centralna proslava. Zašto??? Zna li neko odgovor?