Prevencija važna kod vršnjačkog nasilja

0

Vršnjačko nasilje je izuzetno ozbiljan problem i veoma je bitno raditi na njegovoj prevenciji, rekla je sinoć na Palama profesor psihologije sa katedre Filozofskog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu Bojana Marinković.

Marinkovićeva je istakla da su organizovali tribinu o vršnjačkom nasilju u znak sjećanja na koleginicu Jelenu Malinić koja je 2014. godine tragično stradala sa svojim sinom, a pisala je o temi vršnjačkog nasilja.

Marinkovićeva je istakla da je veoma bitno da se o tom problemu razgovara, i sa profesorima, nastavnicima, roditeljima, a kao najčešće primjere tog nasilja je navela fizičko, psihiloško, elektronsko, socijalno. Pokazalo se, istakla je, da fizičko nasilje najviše vrše dječaci.

Ona je dodala da je sada sve više elektronskog nasilja, te da se mora biti posebno oprezan kada je ta vrsta nasilja u pitanju.

Psiholog u Centru za mentalno zdravlje Pale Vanja Tešanović rekla je da se na Palama sa vršnjačkim nasiljem bore na različite načine i na lokalnom nivou i kroz akcioni plan koje resorno ministarstvo sprovodi na nivou cijele Republike Srpske.

Ona je dodala da jednom ili dva puta mjesečno imaju poziv iz škole, a isto toliko bude poziva i od roditelja.

Prema njenim riječima, večeras su se se okupili povodom obilježavanja pogibije koleginice Malinić koja je bila jedan od pokretača ovog Centra.

„Osnovna aktivnost Centra za mentalno zdravlje jeste promocija i prevencija, a jedna od najvažnijih tema jeste vršnjačko nasilje. Centar i stručnjaci koji rade u njemu su dio timova u svakoj školi na Palama i čim se nešto desi na tu temu pozvani smo da u okviru jednog tima zajednički sjednemo sa djetetom, roditeljima i ostalima te pokušamo da riješimo problem“, navela je Tešanovićeva.

Tešanovićeva je dodala da, osim prevencije, rade i na konkretnim situacijama sa žrtvom i sa počiniocem vršnjačkog nasilja, kojima se poklanja ista pažnja, a nasilje je najzastupljenije putem interneta, društvenih mreža, viber grupa.

(www.palelive.com / Srna)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare