Predstavljena knjiga „Čekamo vaskrsenje mrtvih“

Na Palama je večeras promovisana knjiga „Čekamo vaskrsenje mrtvih“, autora Branka Stankovića, koja govori o stradanju Jugoslovenske vojske u otadžbini 1945. godine na prostoru od Zelengore do Miljevine.

Stanković je izjavio novinarima da se punih 45 godina ništa nije smjelo pisati, ni pričati o takozvanoj bosanskoj golgoti, stradanju Jugoslovenske vojske u otadžbini u maju 1945. godine na širem području Zelengore, Miljevine i oko rijeke Drine kod Foče.

U knjizi je, kako je naveo, istaknuto stradanje u jami Ponor u Miljevini, gdje je prema nekoj procjeni stradalo 2.000 vojnika.

On dodaje da je na prostorima od Zelengore do Drine stradalo oko 10.000 mladih kraljevskih vojnika, iz Srbije, Šumadije, a mnogi su bili golobradi mladići, koji nisu nikada sahranjeni i čiji grobovi se ne znaju.

Stanković kaže da je u pitanju tragična priča i da je srpska istorija prepuna stradanja i neopojanih grobova.

Prema njegovim riječima, u Miljevini postoji spomenik na kojem piše „Čekamo vaskrsenje mrtvih“, što je jedina prava rečenica koja odslikava pravoslavno hrišćanstvo.

„Prije par godina postavljen je kamen temeljac i osveštano zemljište za izgradnju crkve spomen-kosturnice u Miljevini tim stradalnicima iz Drugog svjetskog rata jer je važno da ih ne zaboravimo. Živimo u vrijeme kada drugi narodi njeguju kulturu sjećanja kroz tragedije koje su preživjeli, a kod nas je to krenulo sa pričom o Donjoj Gradini“, rekao je Stanković.

Stanković poručuje da je potrebno pokušati naći ostatke mladića i dostojanstveno ih sahraniti.

O knjizi je govorio profesor Željko Stojanović, koji je istakao da roman kao književni oblik ima svoju priču, radnju, likove, dinamiku, poruku, a da kao umjetničko djelo može biti izmaštano od početka do kraja ali isto tako biti i oslonjen na dokumentaristiku.

„Ovaj roman `Čekamo vaskrsenje mrtvih` je spoj toga i jedan podvig koji se može nazvati isklesanost u vremenu. On nije samo jedan trag u vremenu kada je književnost u pitanju, već i istorija“, istakao je Stojanović.

On navodi da postoji i jedna vrsta pripovijedanja koja je značajna onog momenta kada dokumenti prestanu, kada umjetnički nerv pisca nastavlja da vodi radnju dalje i napravi sjajnu zaokruženu priču.

Stojanović naglašava da je roman o vremenu koje nikako da mine i neće do vaskrsenja mrtvih, i da zato nije slučajan naziv.

Sutra, posljednjeg dana manifestacije, profesor Draga Mastilović održaće predavanje o temi „Srpsko nacionalno pitanje u 20. vijeku“ u sali Kulturnog centra Pale u 19.00 časova.

Manifestaciju organizuje Srpska pravoslavna crkva opštine Pale-Hram Sabora Svetoga arhangela Gavrila u saradnji sa Kulturno-sportskim centrom i Humanitarnom organizacijom „Srbi za Srbe“.

(www.palelive.com/Srna)

Нeма објава за приказати

Прати тему
Обавијeсти мe о
1 Коментар
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Hvala autoru Stankoviću da je nakon pola vijeka „izvukao“ iz zaborava ovaj strašan zločin nad Srbima. Mi mlađi naraštaji nismo nikad ni čuli za ovaj događaj, jer naši školski programi su i dalje u komunističkom duhu!