Predloženi zaključci o političko-ekonomskoj situaciji u BiH

0

BANJALUKA – Vladajuća većina Narodne skupštine Republike Srpske predložila je danas Narodnoj skupštini 12 zaključaka o političko-ekonomskoj situaciji u BiH.
U zaključcima se traži da predstavnici Republike Srpske u parlamentu BiH predlože zakon o zabrani zloupotrebe pojma genocid.

Od Vlade Republike Srpske se traži da u parlamentarnu proceduru uputi zakon o finansiranju nevladinih organizacija.

Navodi se da u skladu sa zaključcima sa 20. posebne sjednice Narodne skupštine predstavnici Republike Srpske u parlametu BiH, Savjetu ministara i Predsjedništvu BiH mogu da prisustvuju sjednicama, ali na način da u odlučivanju uvažavaju stavove i odluke Narodne skupštine, Vlade i predsjednika Republike Srpske.

Zaključke su potpisali predstavnici poslaničkih klubova SNSD-a, SP-a, Demosa, Ujedinjene Srpske i NPS.

Zakonom zabraniti nazivanje kolektiviteta genocidnim

BANJALUKA – Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik predložio je da Narodna skupština Republike Srpske usvoji više zaključaka, među kojima je da nisu nestali razlozi zbog kojih srpski predstavnici ne učestvuju u radu zajedničkih institucija BiH, kao i da se predloži zakon da se Srpska i drugi kolektiviteti zaštite od klevete, odnosno nazivanja genocidnim.

Dodik je na posebnoj sjednici parlamenta Srpske pojasnio da to važi i za Republiku Srpsku, ali i za FBiH, te sve narode da ih niko ne može nazivati genocidnim, za šta bi bila predviđena zatvorska kazna i da taj zakon treba da se predloži Parlamentarnoj skupštini BiH.

On je predložio da zaključak bude da se ostaje čvrsto pri zaključcima donesenim na prošloj sjednici parlamenta Srpske da se povlače saglasnosti o vojsci, indirektnim porezima i visokom sudskom i tužilačkom savjetu.

Predložio je i da se, kada je riječ o korupciji, donesu dvije mjere – zakon o sufinansiranju subjekata stranim sredstvima i da se preispitaju sve sadašnje antikoruptivne mjere, da se formira tim koji bi to učinio, kao i da što prije bude donese zakon o porijeklu imovine.

On je pozvao na dijalog tri konstitutivna naroda, naglasio da nikakva razgradnja Republike Srpske ne dolazi u obzir, a istakao je i da budu zajedno oko Izbornog zakona BiH.

Dodik je ukazao da bi institucije Srpske, odnosno Narodna skupština i Vlada, trebalo da razmotre tačke koje idu u Parlamentarnu skupštinu BiH ili Savjet ministara.

Dodik je naglasio da i Srpska ne može da se obrati za kredite iz Centralne banke BiH, te ocijenio da i o tome treba da se razgovara.

„BiH nije najbolje mjesto gdje želimo da živimo“, rekao je Dodik, naglasivši da nije spreman da zbog statusa Republike Srpske ugrozi mir, da se zalaže za svoj stats predviđen Ustavom BiH.

Dodik je rekao da vlast u Srpskoj ne vodi secesiju, ali da BiH, ukoliko u njoj ne bude unutrašnjeg dogovora, ne može preživjeti i da će se raspasti.

On je naveo da nema druge politike osim one koja glasi – BiH sa tri konstitutivna naroda i dva entiteta. „Republika Srpska i BiH imaju svoj odraz i vidljive kontakte samo kroz Ustav BiH“, rekao je Dodik.

Dodik je u obraćanju istakao da Republika Srpska ima nikada više međunarodnih prijatelja, da je prepoznata da se o njoj govori, kao i da sa sigurnošću može da kaže da Srpsku bolje razumiju i oni koji je napadaju.

„Republika Srpska nikada nije bolje stajala u ekonomskom smislu, uspješno funkcioniše u institucionalnom smislu. Naša ekonomija je najveća do sada, nikada nije imala veće plate i broj zaposlenih“, rekao je Dodik.

Dodik je napomenuo da u ovoj godini Srpska ima ugovorene dvije milijarde KM investicija, u putnu infrastrukturu, energetiku, a gradi i bolnice, završava izgradnju bolničkog sistema u cjelini.

Republika Srpska ima svoju teritoriju, legitimno izabranu vlast, narod, dobru međunarodnu poziciju, skreće globalnu pažnju na sebe, ali tako i treba, rekao je Dodik.

Ukazao je i na dobru regionalnu saradnju, sa Srbijom, Rusijom, Srpskom pravoslavnom crkvom, ocijenivši da bi bilo loše da je Hrvatska okrenuta danas protiv Srpske i da kroz evropske institucije širi negativnu atmosferu.

„Naša politika nije opozicija“, rekao je Dodik i dodao da uvažava stavove lidera opozicije, ali je ukazao na njihov posebno licemjeran stav u odnosu sa međunarodnom zajednicom kada su ga optuživali da je miljenik, a kada se suprostavi onda je remetilački faktor.

Podsjetio da je opozicija u Srpskoj sklopila sa američkim zvaničnikom Gabrijelom Eskobarom dogovor da se razbije političko jedinstvo, te naveo da im je ispunjen i cilj da su on i ATV dobili sankcije.

Predložiti zakon o zabrani zloupotrebe pojma genocid

BANJALUKA – Narodna skupština Republike Srpske traži da predstavnici Srpske u Parlamentarnoj skupštini BiH predlože zakon o zabrani zloupotrebe pojma genocid, ističe se u 12 zaključak o političko-ekonomskoj situaciji u BiH koji su večeras usvojeni na posebnoj sjednici republičkog parlamenta.

Zaključcima se traži od Vlade Republike Srpske da u parlamentarnu proceduru uputi Zakon o finasiranju nevladinih organizacija.

Navodi se da u skladu sa zaključcima 20. posebne sjednice Narodne skupštine predstavnici Republike Srpske u Parlamentarnoj skupštini BiH, Savjetu ministara i Predsjedništvu BiH mogu da prisustvuju sjednicama, ali na način da u odličivanju uvažavaju stavove i odluke Narodne skupštine, Vlade i predsjednika Republike Srpske.

Narodna skupština Republike Srpske konstatuje da nisu prestali razlozi zbog kojih je usvojila zaključke na 20. posebnoj sjednici koja je održana 30. jula prošle godine.

Konstatuje se da su se predstavnici Repulike Srpske u institucijama BiH ponašali i djelovali u skladu sa zaključcima usvojenim na 20. posebnoj sjednici.

Narodna skupština podržava što skorije usvajanje i stupanje na snagu zakona o utvrđivanju porijekla imovine i posebnom porezu na imovinu.

Zaključima se traži od Parlamentarne skupštine BiH da prije svake sjednice dostavi Narodnoj skupštini sve materijale na razmatranje radi zauzimanja stavova u adekvatnom vremenskom roku.

Takođe se od Savjeta ministara traži da prije svake sjednice dostavi sve materijale Vladi Republike Srpske na razmatranje radi zauzimanja stavova u adekvatnom vremenskom roku.

Od Predsjedništva BiH se traži da prije svake sjednice dostavi sve materijale predsjedniku Republike Srpske radi zauzimanja stavova u adekvatnom vremenskom roku.

Predlaže se predsjedniku Republike da uputi ponovni poziv predstavnicima institucija i drugih konstitutivnih naroda iz Federacije BiH za razgovor i dijalog o mogućim rješenjima za prevazilaženje trenutne krize u BiH.

Narodna skupština Republike Srpske ostaje pri stavu da BiH može egzistirati samo na bazi Ustava BiH i dogovora dva entiteta i tri konstitutivna naroda.

Zaključke su potpisali predstavnici poslaničkih klubova SNSD-a, SP-a, DEMOS-a, Ujedinjene Srpske i NPS-a.

Za predložene zaključke glasalo je 50, koliko je bilo i prisutno narodnih poslanika.

Nakon usvajanja zaključaka okončana je posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske.

(www.palelive.com / Srna)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare