Organizovan info-dan o Akcelerator programu

0

ISTOČNO SARAJEVO – Predstavnici Razvojne agencije Republike Srpske /RARS/ danas su na info-danu u Istočnom Sarajevu predstavili mogućnosti za učešće u Akcelerator programu namijenjenom početnicima u poslovanju čije su poslovne ideje zasnovane na inovaciji, znanju i novim tehnologijama.

Viši stručni saradnik za lokalni ekonomski razvoj Razvojne agencije Republike Srpske Marko Kakuća istakao je da je ovo treći Akcelerator program koji se sprovodi u saradnji sa Univerzitetom u Istočnom Sarajevu – Ekonomskim fakultetom Pale, gradom Istočno Sarajevo i opštinama u njegovom sastavu, Gradskom razvojnom agencijom i Zavodom za zapošljavanje Republike Srpske.

On je napomenuo da je javni poziv otvoren za sve potencijalne preduzetnike ili osobe koje imaju inovativnu poslovnu ideju ili registrovane poslovne subjekte, koji registrovanu djelatnost obavljaju ne duže od 18 mjeseci.

„Akcelerator program je predviđeno da pruži dvije vrste asistencije – tehničku podršku kroz intenzivnu i mentorsku obuku koju će da dobiju potencijalni kandidati na razvoju poslovne ideje i određenim dijelom finansijskih i nefinansijskih instrumenata podrške za oni koji budu ocijenjeni kao najbolji“, rekao je Kakuća novinarima u Istočnom Sarajevu.

Akcelerator program biće održan tokom maja i juna u Istočnom Sarajevu, a rok za prijavu na javni poziv je 18. april.

Podnošenje projektnih prijedloga je elektronskim putem, a obrazac se može preuzeti na stranici Razvojne agencije, te partnerskih institucija.

Kakuća je istakao da je do sada na području Istočnog Sarajeva u okviru dva programa bilo 48 prijavljenih kandidata, od koji je 33 ušlo u proces akceleracije, odnosno imali su priliku da steknu određena iskustva od predavača.

„Od tog broja osam je dobilo direktnu finansijsku podršku, šest je dobilo nefinansijsku podršku. Svi koji su dobili podršku, mi ih u kontinuitetu pratimo i možemo reći da su sve registrovane poslovne djelatnosti i dalje aktivne i održive i da s neke šire dalje na tržište“, istakao je Kakuća.

Prema njegovim riječima, najviše poslovnih ideja je iz prerađivačkog sektora, ruralnog turizma i poljoprivrede.

Viši asistent na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu Jelena Marjanović je izrazila zadovoljstvo što su treći put partneri u realizaciji programa.

„Uloga fakulteta je da obezbijedi prostorije za održavanje obuka i mentorske podrške. Ovo je treća godina kako dajemo i određene nagrade, uglavnom nefinansijske prirode. To su prostorije u studentskom preduzetničkom inkubatoru koji postoji u okviru fakulteta ili pokrivanje troškova marketinga ili računovodstva određeni period, nakon što se taj poslovni subjekt registruje“, istakla je Marjanovićeva.

Jedan od učesnika prošlogodišenjeg programa Ivana Vukmanović iz firme „Liv“ Istočno Sarajevo, koji su kandidovali ideju iz oblasti tekstila, je istakla da je zadovoljna načinom na koji je sve predstavljeno, kao i onim što je imala priliku da nauči.

Mile Vukajlović, nema registrovan biznis, ali je došao da se informiše i, kako kaže, iskoristiće ovu jedinstvenu priliku da testira određenu ideju i dođe do nekog biznis-plana koji, eventualno, može da bude uspješan.

„Konkretno imam ideje u vezi sa istraživanjem tržišta za informacione tehnologije. Iskustva imam u tome, ali očekujem da ću naučiti više o pripremi biznis plana i realizaciji ideja“, istakao je Vukajlović.

Dragan Vidaković iz Odjeljanja za privredu opštine Istočna Ilidža istakao je da su stalni učesnici programa, napominjući da učesnicima treba dati šansu kako bi se poslovna ideja realizovala.

(www.palelive.com / Srna)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare