Ковачевић: Највећи проблем у лијечењу туберкулозе су мултирезистентни облици

0

ИСТОЧНО САРАЈЕВО – Највећи проблем у лијечењу туберкулозе јесу мултирезистентни облици, они који су неосјетљиви на лијекове, што дуго година представља водећи здравствени проблем, нарочито у земљама са порастом ХИВ инфекције и удружености болести, рекла је специјалиста пнеумофтизиологије-супспецијалиста медицинске онкологије у Болници „Србија“ у Источном Сарајеву Анита Ковачевић.

„Морамо водити рачуна о туберкулози, нарочито због слабости имунитета након прележане ковид инфекције и удружености са малигним обољењима чији је пораст забрињавајући“, напоменула је Ковачевићева.

Она је рекла да је данас предност то што је могуће на вријеме открити ову болест, па и одмах реаговати и започети лијечење лијековима који су доступни, саопштено је из Болнице „Србија“.

Према њеним ријечима, било би већег учинка када би се пронашли лијекови који би били ефикаснији и скратили период лијечења болести.

„Вакцине које се приме по рођењу нас штите од тежих облика болести, од туберкулозног менингитиса и милијарне туберкулозе, али не искључују само оболијевање“, појаснила је Ковачевићева.

Она је истакла да туберкулоза представљала једну од водећих смртоносних заразних болести, а откриће првог лијека Стрептомицина 1946. године омогућило је почетак лијечења ове болести.

Ковачевићева је појаснила да туберкулоза захвата најчешће плућа, али и друге органе, кости и лимфне жлијезде, а у неким породицама постоји предиспозиција за оболијевање од ове болести.

Она је навела да су неки од симптома обољења кашаљ, губитак апетита и тјелесне тежине, температура.

„Лијечење туберкулозе траје дуго, најмање шест мјесеци и укључује употребу медикамената, односно туберкулостатика и хигијенско дијететски режим, што подразумијева боравак на свјежем ваздуху, шетње, правилну исхрану“, истакла је Ковачевићева.

Она је подсјетила да је Болница „Србија“ настала на темељу потребе лијечења пацијената са туберкулозом, још прије више од 100 година, али се касније адаптирала према потребама пацијената ове регије.

Свјески дан туберкулозе обиљежава се сваке године 24. марта. Свјетска здравствена организација и даље упозорава на ову болест и тренд пораста након ковид инфекције.

Према годишњим извјештајима СЗО више од 1, 6 милиона људи у свијету умире од туберкулозе, што нас упозорава да појачамо мјере превенције – бактериолошке прегледе спутума, скрининг особа са већим ризико факторима и повећати свијест људи о лошим навикама пушења, алкохолизма и нездраве исхране.

(www.palelive.com / Срна)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare