Гран-при позоришту из Суботице за представу „Љубав и виолина“

0

ИСТОЧНО САРАЈЕВО – За најбољу представу на 24. Међународном фестивалу професионалних луткарских позоришта за д‌јецу у Источном Сарајеву проглашена је представа „Љубав и виолина“ у извођењу Д‌јечијег позоришта из Суботице.

„У овој представи сви визуелни, музички и луткарски елементи реализовани су на врхунском професионалном нивоу“, оцијенили су чланови стручног жирија Фестивала редитељ Боњо Лунгов, професор музике Младен Јанковић и драматург и редитељ Милан Мађарев.

Жири је констатовао да „Лут фест“ има добро његовану и заинтересовану публику која је са пажњом, љубављу и радозналошћу гледала представе разноврсног луткарског израза.

„Организација фестивала је била таква да се стицао утисак да нема никаквих проблема, а ако их је и било, рјешавани су неосјетно, односно у ходу. Позоришта лутака из региона и свијета имају `Лут фест`, као жељено мјесто на својој мапи путовања. Бити на овом фестивалу је временом постало питање професионалног угледа, јер ако нисте били у Источном Сарајеву, гд‌је сте онда били“, поручили су из жирија.

Награда „Нови изазови луткарству“ припала је представи „Био једном један лав“, по тексту Душка Радовића у режији Николе Бундала и извођењу Д‌јечијег позоришта Републике Српске из Бањалуке.

Одлуком жирија, награда „Поетика луткарског израза – Војислав Војо Вујановић“ припала је представи „Љубав и виолина“ Дечјег позоришта из Суботице.

Награду „Магија луткарства – Радослав Лазић“ добила је представа „Не чекај ме…“ у продукцији француског позоришта из Нанта, у режији Вере Розанове.

Жири је оцијенио да је то изузетна двојезична представа у дизајну сцене, анимацији лутака и са ванредним глумачким способностима Вере Розанове.

Награда за најлутковитију представу „Камена рука – Хенрик Јурковски“ припала је представи „Љубав и виолина“ Дечјег позоришта из Суботице.

Награда за оригиналну идеју „Луткобаз – Марко Ковачевић“ припала је представи „Не чекај ме…“, у продукцији позоришта из Нанта.

Награда за оригиналну музику припала је представи „11.11. ПМ“ у извођењу Галилејског мултикултуралног театра Зикит из Израела.

Награда за најбољу сценографију припала је Благовести Василевој за цјелокупни визуелни идентитет представе „Гига прави море“ Јасминке Петровић у драматизацији Дуње Матић, режији Миље Мазарак Маринков и извођењу Луткарске сцене Народног позоришта „Тоша Јовановић“ из Зрењанина.

Награда за најбољи костим припала је Адиси Ватреш Селимовић за костим у представи „Јежева кућица“ Бранка Ћопића у режији Дубравке Зрнчић Куленовић у извођењу Позоришта младих из Сарајева.

Награда за најбоље естетско и техничко рјешење лутака додијељена је Алиси Олигеровој у представи „Љубав и виолина“ Дечјег позоришта из Суботице.

Жири је одлучио да због тога што у сведеној сценографији лутке фукционишу у идеалном садејству естетике и функционалности у представи додијели награде за анимацију и глуму Марти Ароксалаши за улогу хипер активне Баке у представи „Љубав и виолина“ Дечјег позоришта из Суботице, Вери Розановој за улогу сценског водича кроз умно и заумно у представи „Не чекај ме…“ у продукцији позоришта из Нанта.

Ове награде припале су и Алми Мерунка за улогу Лије која има склоност ка путовању и шоубизнису у покушају у представи „Јежева кућица“ Позоришта младих из Сарајева, Браниславу Трифковићу за више улога у представи „Љубав и виолина“ Дечјег позоришта из Суботице, Санину Милавићу, Алми Мерунка, Ајли Кабрера и Анити Кајаса за улогу Јежа у представи „Јежева кућица“ Позоришта младих из Сарајева.

Награда за најбољу колективну анимацију лутака припала је глумцима у еколошкој представи „Јежева кућица“ Позоришта младих из Сарајева.

Награда за најбољу режију припала је Вери Розановој за представу „Не чекај ме“.

(www.palelive.com / Срна)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare