Značajan zbornik „Tri vijeka Vojne Krajine na braniku hrišćanstva“

0

BANJALUKA – Profesor Srđa Trifković sa Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Banjaluci rekao je da zaprepašćuje nedostatak tema o Krajini, ne samo u istoriografiji, već i u etnografiji, arheologiji, umjetničkim djelima, književnosti, filmovima, i istakao značaj zbornika „Tri vijeka Vojne Krajine na braniku hrišćanstva“ koji je večeras promovisan.

On je naglasio da zbornik u kojem je 19 radova naučnika iz Srbije, Austrije, Hrvatske i BiH, a koji je večeras promovisan u Akademiji nauka i umjetnosti Republike Srpske /ANURS/, predstavlja značajan doprinos popunjavanju jedne, kako je rekao, zjapeće praznine u kulturi sjećanja Srba o značajnoj i na kraju tragično okončanoj epizodi.

„Mi nemamo nijedan film koji bi mogao da bude spektakularano napravljen o podvizima Krajišnika, ne samo u zaštiti Evrope od osmanske najezde, već i na ratištima Habsburga u Bavarskoj i Češkoj na frontu na Rajni i drugdje gdje su ostavljali svoje kosti“, rekao je Trifković novinarima u Banjaluci.

On je istakao da bi memorijalizacija prošlosti Srba trebalo da bude njegovana na isti način kao što je i u drugim velikim evropskim narodima.

Trifković je naveo Špance, koji su imali svoju vojnu krajinu zvanu Marka Hispanika u vrijeme Rekonkiste, kada su se borili da potisnu islamske osvajače sa Iberijskog poluostrva.

Dragan Krošnjar, predsjednik Krajiškog kulturnog centra „Sveti Sava“ Banjaluka, koji je izdavač zbornika zajedno sa ANURS-om, rekao je novinarima da je namjera motivisati mlade da pišu diplomske radove i da istražuju izuzetno značajnu i danas aktuelnu temu Krajine.

On je istakao da se kroz nauku želi rasvijetliti tema Vojne Krajine.

„Mi smo Krajišnici, Srbi, graničari branili Evropu od Turaka više od 300 godina – to su područja Dalmacije, Like, Korduna, Banije, Slavonije. Imamo istorijsku ulogu u svemu tome i pitanje je kako bi danas izgledala Evropa
da nije bilo Srba graničara“, naveo je Krošnjar.

On je rekao da Republika Srpska Krajina utemeljenje, između ostalog, ima i u Vojnoj Krajini.

Prema njegovim riječima, Republika Srpska Krajina proglašena je u Narodnoj skupštini u Kninu 19. decembra 1991. godine, na Svetog Nikolu, kada se srpski narod organizovao.

„Pitanje granica je veoma aktuelno, htjeli smo da zainteresujemo naučnu i stručnu javnost. Mi, zapravo, pričamo o Krajini, Krajišnicima, te generalno granici, vojnoj granici i Srbima graničarima koji su čuvali Evropu i Austrougarsku više od 300 godina. Pitanje Srba graničara je izuzetno važno“, naglasio je Krošnjar.

On je rekao da su Srbi iz Republike Srpske Krajine rasuti svuda po svijetu, te da je snimljen film o tome gdje sada Krajišnici žive i kako njeguju svoju kulturu i običaje.

Promociju zbornika radova „Tri vijeka Vojne Krajine na braniku hrišćanstva“ organizovao je Sabor krajiških udruženja u okviru manifestacije „Dani Srpske Krajine u Republici Srpskoj“ koja je počela večerašnjom promocijom zbornika.

Manifestacija će biti nastavljena u naredna dva dana u Banjaluci, a završena 21. decembra u Gradišci.

(www.palelive.com / Srna)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare