Za godinu dana prijavljena 22 nova slučaja oboljelih

0

BANJALUKA – U Republici Srpskoj su proteklih 20 godina registrovana ukupno 173 lica oboljela od HIV/AIDS-a, a od posljedica ove bolesti do sada je umrlo 30 oboljelih, izjavila je Srni epidemiolog u Institutu za javno zdravstvo Srpske LJubica Jandrić, povodom 1. decembra – Svjetskog dana borbe protiv HIV/AIDS-a.

Jandrićeva je navela da su od 1. decembra lani prijavljena ukupno 22 nova slučaja oboljelih od HIV/AIDS-a i to 18 oboljelih od HIV-a – 16 muškaraca i dvije žene, te četiri oboljela od AIDS-a, odnosno tri mušarca i jedna žena.

„U navedenom periodu prijavljena su i dva smrtna slučaja od AIDS-a, a riječ je o pacijentima koji su umrli ubrzo nakon prijema na bolničko liječenje“, rekla je Jandrićeva.

Ona je istakla da, od ukupnog broja prijavljenih oboljelih, najveći broj pripada homoseksualnoj/biseksualnoj populaciji, odnosno njih 16, a manji broj heteroseksualnoj i ostaloj populaciji, odnosno drugim putevima prenošenja infekcije.

„Najveći broj oboljelih pripada uzrasnoj grupi od 40 do 49 godina, kojih je 10, a zatim 30-39 godine, njih sedam“, rekla je Jandrićeva.

Jandrićeva je rekla da je i u ovoj, kao i u prethodnoj godini, registrovan veći broj HIV pozitivnih slučajeva u odnosu na prethodni period, a jedan od razloga je najvjerovatnije pojava pandemije kovid 19 u 2020. godini.

„To je, vjerovatno, doprinijelo rizičnijem ponašanju i otežanom javljanju potencijalno inficiranih HIV-om zdravstvenom sistemu, čiji je cilj pravovremeno otkrivanje bolesti, odnosno testiranje na HIV“, navela je Jandrićeva.

Ona je napomenula da se u Republici Srpskoj u okviru redovnih aktivnosti u kontinuitetu sprovodi epidemiološki nadzor, liječenje visokoaktivnom antiretrovirusnom terapijom, kao i psihosocijalna podrška lica sa HIV/AIDS-om.

„S ciljem kontrole pojave ove bolesti neophodno je posebnu pažnju posvetiti prevenciji, odnosno ranom otkrivanju, testiranju svih lica koja imaju određeno rizično ponašanje, a posebno onih koja pripadaju populacijama koje su izložene povećanom riziku za nastanak ove bolesti“, zaključila je Jandrićeva.

Prema informacijama Antonije Verhaz, načelnika Klinike za infektivne bolesti u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske, u toj klinici je trenutno 91 pacijent koji je pod ljekarskim nadzorom.

Verhazova je izjavila Srno da je od 1. decembra prošle godine do danas registrovano 26 novih pacijenata koji boluju od virusa HIV, a da je kod 22 uključena i terapija.

„Dva nova antivirusna lijeka su ove godine uvedena u liječenje pacijenata koji boluju od HIV infekcije, a u toku su intenzivni pregovori sa Fondom zdravstvenog osiguranja Republike Srpske za uvođenje još jednog savremenog lijeka“, rekla je Verhazova i ukazala da uvijek ima prostora za proširenje palete lijekova koji se koriste u savremenoj antiretrovirusnoj terapiji /ART/.

Povodom Dana borbe protiv HIV/AIDS-a Klinika za infektivne bolesti UKC Republike Srpske će danas organizovati besplatno, dobrovoljno i anonimno testiranje na virus HIV-a.

Testiranje će se vršiti brzim, rapid testovima, a svi zainteresovani građani na testiranje mogu doći u Savjetovalište Klinike za infektivne bolesti – u prizemlju, Ambulanta broj tri, ulaz s parkinga, od 7.00 do 19.00 časova.

Testiranje na HIV/AIDS biće organizovano i u Centru za dobrovoljno, povjerljivo i anonimno savjetovanje i testiranje Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske, koji se nalazi u Ulici Jovana Dučića, na broju jedan.

Anonimno, povjerljivo i besplano testiranje biće organizovano od 15.00 do 21.00 čas, a za testiranje će biti korišteni brzi testovi /krv iz prsta/.

Obezbijeđeno je i savjetovanje prije i poslije testiranja, s ciljem unapređenja znanja o HIV/AIDS-u, načinima i putevima prenošenja HIV-a, a posebno mjerama za sprečavanje prenošenja ove bolesti.

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije /SZO/, u svijetu trenutno sa HIV-om žive oko 38,4 miliona lica, a od početka epidemije do sada je umrlo 40,1 milion.

U 2021. godini je registrovano 1,5 miliona novoinficiranih, a od posljedica ove bolesti je umrlo 650.000 oboljelih.

U posljednjem periodu, kako navode iz SZO, broj novoinficiranih u populaciji odraslih se smanjio za 54 odsto, a u populaciji djece za 52 odsto.

Prema podacima SZO, iako se broj novoinficiranih smanjuje, prevencija HIV/AIDS-a je i dalje jedan od značajnijih javno-zdravstvenih prioriteta.

Prema podacima UNAIDS-a, na globalnom odgovoru na HIV ustanovljeno je da je tokom posljednje dvije godine zbog kovida 19 i drugih globalnih kriza napredak u borbi protiv pandemije HIV-a usporen, resursi smanjeni, a kao rezultat toga milioni života su opasnosti.

HIV infekcija se, najčešće, otkriva brzim dijagnostičkim testovima koji otkrivaju prisustvo ili odsustvo HIV antitjela, što je od esencijalnog značaja za rano otkrivanje, a zatim su tu rani tretman, njega i nadzor.

HIV infekcija se ne može izliječiti, ali postoje efikasni antiretrovirusni lijekovi /ART/ koji kontrolišu virus i doprinose prevenciji prenošenja infekcije, tako da osobe sa HIV-om, mogu živjeti dug, i koliko je moguće, kvalitetan život.

Prema posljednjim podacima, 28,7 miliona /75 odsto/ inficiranih HIV-om u svijetu ima dostupnu antiretrovirusnu terapiju, s tim da se broj oboljelih kojima je terapija dostupna iz godine u godinu povećava.

Svjetski dan borbe protiv HIV/AIDS-a u svijetu se od 1988. godine obilježava 1. decembra, a cilj je podizanje svijesti i skretanje pažnje javnosti na važnost i problematiku o HIV/AIDS-u kao globalnom problemu i sjećanje na osobe koje su umrle od posljedica ove bolesti, čemu je najviše doprinijela prisutnost stigme i diskriminacije.

Svake godine obilježavanje svjetskog dana borbe protiv AIDS-a fokusira se na određenu temu, a ove godine slogan je „Izjednačiti“ /Equalize/, što je poziv na akciju.

(www.palelive.com / Srna)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare