Vatikanu oduvijek smetali borci za pravoslavnu vjeru i pismenost

BEOGRAD – Predsjednik Srpskog kulturnog centra „Ćirilica“ Milorad Đošić izjavio je Srni da su Sveti Ćirilo i Metodije stradali od Vatikana zbog pisma i pravoslavlja koje su širili među Slovenima, kao što su u vijekovima nakon njih od vatikanskih sluga stradali viđeni Srbi koji su se borili za svoju ćirilicu, srpski jezik i vjeru.

„LJudi sa pravom govore da smo mi bili pismeni i pre Ćirila i Metodija, ali ono što ne treba prenebregnuti je to da su oni bili pravoslavni mučenici. Ćirilo je bio otrovan u Vatikanu, a posle, kada je Metodije preminuo u Moravskoj oblasti, bilo je zabranjeno služenje po našim pravoslavnim običajima“, rekao je Đošić u susret obilježavanju 24. maja – Dana slovenske pismenosti i kulture u čast ove solunske braće.

On je naglasio da je činjenica da su srpski jezik i ćirilica ono što određuje srpski narod, ali je i činjenica da su upravo zbog toga velike sile srpskom narodu zabranjivale da koriste svoj jezik i pismo.

„Primera radi, ćirilica je 1916. godine bila zabranjena u Beogradu. Zabranjivali su je bugarski okupatori na jugu Srbije, a Nezavisna Država Hrvatska /NDH/, koja je osnovana 10. aprila 1941. godine, već je 25. aprila zabranila ćiriličko pismo“, rekao je on.

Đošić je istakao da su Srbi vijekovima stradali za svoje pismo, a kao posebno upečatljiv izdvojio je primjer mitropolita dabrobosanskog Petra, koji je kasnije kanonizovan, koji je živ spaljen u Jasenovcu jer nije pristao ni da se potpisuje ni da promijeni pečate na latinicu.

„Početkom maja 1941. godine ustaški poverenik za Bosnu, župnik sarajevski Božidar Brale zatražio je telefonom od mitropolita Petra da naredi svojim sveštenicima i crkvenim opštinama da više ne pišu ćirilicom i da pečate zamene latinicom ili će za to odgovarati. Mitropolit mu je kratko odgovorio – `Ćirilovo se pismo ne može ukinuti za 24 časa, a osim toga rat još nije završen`“, podsjetio je Đošić.

On je naveo da je mitropolit Petar utamničen u Zagrebu 17. maja te godine i u ustaškoj kartoteci zaveden pod brojem 29.781 i sproveden u logor Kerestinac kod Samobora gdje su mu obrijali bradu, skinuli mantiju i strašno ga mučili.

„Dalje je sproveden u Koprivnicu, a potom u Gospić ili Jasenovac. Prema svedočanstvima Jova Furtule i Jova Lubure iz sarajevskog sreza, mitropolit Petar je poslije velikog mučenja ubijen u Jasenovcu, potom je bačen u užarenu peć za pečenje cigle“, rekao je Đošić.

On je kao primjer velikog stradanja za jezik, pismo i vjeru naveo i 16 srpskih učitelja u Crnoj Gori koji su strijeljani u Velikom ratu jer nisu htjeli da pišu latinicom.

Đošić je naglasio da je ćirilica srpski temelj, a da je latinica Srbima nametnuta i udaljava ih od njihovog identiteta.

„Ako sačuvamo ćirilicu, mi smo sačuvali srpski jezik. Veliki Lav Nikolajevič Tolstoj je govorio: `Kako ćemo se mi boriti protiv Napoleona ako naša deca pričaju francuski jezik. Rusi su u stvari preterivali sa francuskim jezikom kao što mi danas preterujemo sa engleskim jezikom i latinicom. Deca nam pričaju jezik koji nije ni srpski ni engleski“, rekao je on.

Đošić je ukazao da Ustav Srbije jasno kaže da su – „U Srbiji u službenoj upotrebi srpski jezik i ćiriličko pismo, a da se službena upotreba drugih jezika i pisama uređuje zakonom, na osnovu Ustava“.

„To znači da se Ustav Srbije uveliko krši. Gradonačelnik Beograda bi, na primer, morao da se pozabavi tim“, naveo je Đošić.

On je dodao da bi se, takođe, zvanične srpske institucije morale angažovati da se u Srbiju vrate dragocjeni, a otuđeni dokumenti pisani srpskom ćirilicom.
„To je naš dug prema budućnosti“, rekao je Đošić.

Dan slovenske pismenosti i kulture – 24. maj u Srbiji se kao državni praznik obilježava od 2019. godine.

Praznik je ustanovljen u čast solunske braće Ćirila i Metodija, tvoraca prvog slovenskog pisma – glagoljice.

Osim u Srbiji, Dan Ćirila i Metodija proslavlja se i u Poljskoj, Češkoj, Slovačkoj, Rusiji, Ukrajini i Sjevernoj Makedoniji.

(www.palelive.com/Srna/Foto: Vesti online)

Нeма објава за приказати

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare