Usvojeni Deklaracija i zaključci o vraćanju nadležnosti

0

BANJALUKA – Narodna skupština Republike Srpske usvojila je večeras Deklaraciju o ustavnim principima i četiri informacije sa zaključcima o vraćanju nadležnosti prenesenih sa Republike Srpske na nivo BiH.

Deklaracijom je predviđeno je da Vlada u saradnji sa predsjednikom Republike pripremi tekst ustava Republike Srpske kojim će se potvrditi sve nadležnosti Srpske, osim onih koje po Ustavu BiH pripadaju BiH.

U Deklaraciji posvećenoj vraćanju nadležnosti Republike Srpske navodi se da bi novim Ustavom Banjaluka trebala da postane glavni grad, a Pale prijestonica.

U tom dokumentu se ističe da su svi zakoni koje je nametao visoki predstavnik neustavni, jer nisu doneseni po predviđenoj ustavnoj proceduri u Parlamentarnoj skupštini BiH.

Svih 52 prisutna poslanika glasali su o Deklaraciji, a njeno usvajanje podržalo je 49 poslanika, protiv su bila tri, dok nije bilo uzdržanih.

Kada je riječ o usvojenim informacijama, one se odnose na prenos nadležnosti da Srpske na nivo BiH, prenose nadležnosti u oblastima indirektnog oporezivanja i odbrane i bezbjednosti, te na pravosudne institucije BiH.

Zaključcima o prenosu nadležnosti sa Republike Srpske na nivo BiH Narodna skupština zadužuje Vladu da u roku do šest mjeseci uputi na razmatranje i usvajanje u Narodnu skupštinu zakone i druge propise koji će omogućiti nesmetano funkcionisanje Republike Srpske.

Zakoni i drugi propisi kojima je izvršen prenos nadležnosti sa Republike Srpske na institucije BiH neće se primjenjivati na teritoriji Republike Srpske od dana stupanja na snagu zakona i drugih propisa iz zaključaka.

U oblasti indirektnog oporezivanja zaključeno je da Narodna skupština Republike Srpske povlači saglasnost da se nadležnost iz oblasti indirektnog oporezivanja u okviru sistema poreske politike prenese na Parlamentarnu skupštinu BiH, kako bi se omogućilo razmatranje i usvajanje Zakona o sistemu indirektnog oporezivanja u BiH.

Narodna skupština Republike Srpske zadužuje Vladu Republike Srpske da u roku do šest mjeseci uputi na razmatranje i usvajanje u Narodnu skupštinu Republike Srpske zakon o porezu na dodatnu vrijednost u Republici Srpskoj i zakon o akcizama Republike Srpske.

Zakon o sistemu indirektnog oporezivanja u BiH, Zakon o uplatama na jedinstveni račun i raspodjeli prihoda, Zakon o Upravi za indirektno oporezivanje, Zakon o postupku indirektnog oporezivanja, Zakon o postupku prinudne naplate indirektnih poreza, Zakon o porezu na dodatu vrijednost i Zakon o akcizama u BiH neće se primjenjivati na teritoriji Republike Srpske od dana stupanja na snagu Zakona o porezu na dodatu vrijednost u Republici Srpskoj i Zakona o akcizama Republike Srpske, navedeno je u zaključcima.

U oblasti pravosuđa BiH zaključeno je da Narodna skupština Republike Srpske povlači saglasnost o formiranju Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH, te zadužuje Vladu Republike Srpske da u roku do šest mjeseci uputi na razmatranje i usvajanje u Narodnu skupštinu Republike Srpske zakon o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu Republike Srpske.

Narodna skupština je u skladu sa zaključcima zadužila Vladu Republike Srpske da povuče saglasnost na Sporazum o prenosu nadležnosti iz oblasti odbrane na institucije BiH potpisan sa Vladom Federacije BiH i da u roku do šest mjeseci uputi na razmatranje i usvajanje u Narodnu skupštinu Republike Srpske zakone iz oblasti odbrane i bezbjednosti.

O svim ovim zaključcima glasalo je ukupno 52 prisutna poslanika, odnosno njihovo usvajanje podržalo je 49 poslanika, protiv su bila tri, dok nije bilo uzdržanih.

Ove informacije sa zaključcima i Deklaracija usvojeni su na prijedlog predsjednika Republike Srpske, Vlade Srpske, člana Predsjedništva BiH iz Republike Srpske i klubova poslanika SNSD, SP, DEMOS, US, NPS i Poslaničke grupe NDP-a.

Nakon glasanja o apsolviranim tačkama dnevnog reda, potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Denis Šulić zaključio je rad 24. posebne sjednice.

(www.palelive.com / Srna)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare