Urođeni smisao za lijepo Milada Tomović prenosi na mlade

0

HAN PIJESAK – Milada Tomović, bibliotekar sa Han Pijeska, jedna je od žena za koje se u narodu kaže „što očima vidi, rukama stvori“ i koja rado svoje umijeće prenosi na mlade generacije.

Ona je u svom mjestu poznata kao kreativna žena koja pravi ukrase i figurice od papira tehnikama – kviling, origami i kirigami – bavi se izradom rukotvorina, modernih svečanih torbica, ukrasnih predmeta, veze, rado crta, slika, uživa u kaligrafiji i restauraciji starog namještaja.

Do sada je, kaže, svoje radove izlagala samo na izložbama Narodne biblioteke „Branko Čučak“ u kojoj radi i lokalnog Centra za omladinu i sport „Pogled“ na Han Pijesku, pa i nije bilo značajnijih nagrada za njena „mala umjetnička djela“.

Tomovićeva je u više navrata na radionicama za mlade obučavala zainteresovane kako da tehnikom „suve igle“ šaraju vaskršnje jaje, u kojoj se, kaže, oštrim predmetom, a u novije vrijeme i oštrom brusilicom, skida boja sa obojenog jajeta i crtaju motivi koji su već zamišljeni u glavi.

U novije vrijeme uči da veze po ljusci jajeta, iz koga se tehnikom izduvavanja izbacuje sadržaj bušenjem malih rupica.

Potom se, kako navodi Tomovićeva u priči za Srnu, precizno buše rupice po šemi za vez, potom kroz njih provlače niti i tako nastaje „vezeno jaje“.

Za nju je poseban izazov bila i tehnika „rezbarenja jajeta“ kojom se ukrasi jaje kao da je šlingano, za šta su najpogodnija krupnija jaja od noja, patke ili guske.

Tomovićeva ističe da je na radionicama djecu učila i izradi malih predmeta i ukrašavanju jajeta starom japanskom tehnikom kvilinga u kojoj kombinujući origami i kirigami prave male cvjetiće i lijepe ih na jaje.

Ona kaže da joj posebno zadovoljstvo pričinjava kada iz grupe od dvadesetak mladih na radionici bar njih pet počinje da se bavi ovim hobijem u slobodno vrijeme.

„Bavljenjem bilo kojim hobijem kod djece razvija motoriku, a kod tehnika origami, kviling i kirigami uče se stppljenju i preciznosti, jer je veoma bitno da se papir savije tačno po datim šemama“, navodi Milada.

Djeca se posebno raduju kada nauče kako da bace u vazduh avion i bumerang izrađen od papira da bi im se vratili.

Kada govori o počecima izrade tradicionalnih rukotvorina, Tomovićeva ne može a da ne pomene svoju babu Savu, koja je nju, kao djevojčicu, naučila kako se na staroj „singerici“ radi „bijeli vez“, što sada primjenjuje i u tehnici „rezbarenja jajeta“.

Želeći da obraduje svoje tri kćerke, počela je i da izrađuje svečane ukrasne torbice od kristalnih perli, spojivši „tradiciju i modu“.

Ona je, podsjeća, na radionicama mlade učila da lijepo pišu otkrivši im tajnu kaligrafije i različitim vidovima ukrašavanja slova, a posebno inicijala, zašto su djeca dobila i pohvale na nekim konkursima.

Milada voli da slika i sprema se za tehniku razlijevanja boja, a posebno zadovoljstvo joj donosi crtanje u jednom potezu.

Zahvaljujući urođenom smislu za lijepo, već duže vrijeme se bavi i restauracijom starog namještaja i ukrašavanjem prostora u kome živi, primjenjujući skoro sve tehnike koje su joj nekada bile samo izazov da dokaže sebi šta sve može.

„Ne radim za nagrade već iz zadovoljstva, jer se, baveći se ovim poslovima, oslobađam stresa i ne razmišljam o obavezama koje život nosi“, navodi Milada.

Tomovićeva napominje da je samo u jednom periodu života, kada joj je bilo teško, nadarenost za lijepo koristila kao manji izvor prihoda, a svi ostali radovi su nastali iz ljubavi, nastaloj u vremenu kada joj nije ispunjena želja da upiše Akademiju primijenjenih umjetnosti.

U saradnji sa lokalnim centrom „Pogled“, započela je radionicu veza na kojoj će polaznici krenuti od osnovnog boda, a potom će preći na savremene motive do tehnike „tri de“.

Radionica će trajati sve dok bude zainteresovanih za ovaj vid obuke.

(www.palelive.com / Srna)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare