U septembru veliki naučni skup povodom tri decenije Univerziteta

5

Naučni skup o temi „Uloga i značaj Srpskog Sarajeva u stvaranju Republike Srpske“ u septembru će, povodom 30 godina od osnivanja Univerziteta, biti održan uz učešće 200 stručnjaka, najavio je dekan Filozofskog fakulteta sa Pala Draga Mastilović.

Univerzitet u Istočnom Sarajevu će na dan osnivanja 14. septembra organizovati svečanu akademiju, a naredna dva dana, 15. i 16. septembra, planirano je da na Jahorini bude održan veliki naučni skup.

„Planirali smo da obuhvatimo više tema o stvaranju Republike Srpske, te iz istorije Srba u Sarajevu i stvaranju Univerziteta u Istočnom Sarajevu“, rekao je Mastilović novinarima, izrazivši uvjerenje da će po brojnosti učesnika i naučnim prilozima ovo biti najznačajniji skup koji će u ovoj godini biti posvećen stvaranju Srpske i Univerziteta u Istočnom Sarajevu.

On je naglasio da će se prva tematska cjelina odnositi na istoriju Srba u Sarajevu kroz demografski, politički, kulturni, privredni, prosvjetni i naučni aspekt, te istakao da je bitisanje Srba na ovom prostoru vezano veoma duboko kroz istoriju i da doseže čak do srednjeg vijeka.

„Ovo je prilika da se konačno obradi istorija sarajevskih Srba kroz vijekove. Druga tema `Srbi u Sarajevu – jugoslovenska kriza 1990 – 1992. godine odnosi se na okolnosti koje su dovele do rata i kakva je bila uloga sarajevskih Srba u njima, a treća tematska cjelina odnosiće se na Sarajevsko-romanijski korpus, odnosno sarajevsko ratište od 1992. do 1995. godine“, naveo je Mastilović.

Prema njegovim riječima, na skupu će biti govora i o formiranju i radu institucija Republike Srpske, jer je upravo ovo prostor na kojem su formirane gotovo sve.

„Imamo i tematsku cjelinu pod nazivom `Republika Srpska u kontekstu međunarodnih odnosa u ratnom i poratnom periodu`, gdje očekujemo veliko učešće naučnika iz brojnih svjetskih zemalja koji su se bavili ovom temom i koji će imati šta da kažu“, rekao je Mastilović.

Na skupu će biti riječi i o formiranju i radu Univerziteta u Sarajevu Republike Srpske, gdje će biti obrađen period stvaranja Univerziteta, ali i razvoj njegovih fakulteta do danas.

Mastilović kaže da je nezaobilazna tema i Mitropolija dabrobosanska devedesetih godina 20. vijeka, jer ovaj Univerzitet baštini tradiciju od stvaranja prve visokoškolske ustanove na ovim prostorima 1882. godine, Srpske pravoslavne bogoslovije u Reljevu.

„Kroz cijeli taj period, a posebno od 1992. godine, Mitropolija dabrobosanska, a posebno mitropolit Nikolaj, puno su učinili za ovaj univerzitet, o čemu će se sigurno imati šta reći kvalitetnim naučnim radovima“, rekao je Mastilović.

Prema njegovim riječima, na skupu će biti riječi i o gradu Srpsko Sarajevo i njegovim opštinama u ratnom i poratnom periodu kao i o stradanju srpskog civilnog stanovništva u Sarajevu i okolini, što će tek da bude naučno obrađeno i verifikovano u istoriografiji.

„Jedna tematska cjelina biće posvećena ličnostima koje su obilježile tu epohu, kao i šira tema `Sarajevo u literaturi`, na osnovu kojih ćemo veličanstveno zaokružiti ne samo priču o Univerzitetu u Istočnom Sarajevu, već i o sarajevskim Srbima kroz vijekove i stvaranju Republike Srpske“, naveo je Mastilović.

Mastilović je podsjetio da je Univerzitet u Istočnom Sarajevu nastao 14. septembra 1992. godine odlukom Narodne skupštine Republike Srpske o izdvajanju visokoškolskih ustanova sa univerziteta u Sarajevu, Mostaru i Tuzli i njihovom ujedinjavanju u Sarajevu Republike Srpske kako se prvobitno zvao.

„Od tada do danas, Univerzitet je prošao kroz razne faze razvoja. Prošao je, kao naš narod, kroz borbu za opstanak na ovim prostorima jer su pojedini fakulteti bili veoma blizu linijama fronta. Zgradu Elektrotehničkog fakulteta bombardovao je NATO 1995. godine, a Univerzitet je doživio i sudbinu egzodusa sarajevskih Srba“, rekao je Mastilović novinarima.

Po okončanju ratnih dejstava uslijedio je period razvoja Univerziteta.

Mastilović smatra da je to danas moderna i izuzetno kvalitetna visokoškolska ustanova, priznata ne samo u zemlji i regionu, nego i u svijetu.

(www.palelive.com / Srna)

Прати тему
Обавијeсти мe о
5 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Bas smo poznati u cijelom svijetu sa rukovodstvom univerziteta a i pojedinih fakulteta. Mnogi su od njih bili dezerteri ili u danasnjici mladi komunisti a pricate o tome. Pometite ,,smece,, u svom dvoristu pa onda nesto recite.

Је ли хоћеш да кажеш да је Мастиловић, који је са 18 година био припадник једног од три јуришна батаљона Гатачке бригаде Војске Републике Српске, био дезертер?!

Samo se mogu čuti hvalospjevi na rad Univerziteta, te podaci koliko je upisano i koliko je zavšilo fakultete.Ništa nema vezano za hipereprodukciju kadrova, posebno na društvenim naukama. Visokostručni kadrovi odlaze u inostranstvo, što su bačene pare i vrijeme, školovali kadrove koji će raditi u ekonomijama u inostranstvu.Ne razmišlja se o moratorijumu na rad fakulteta koji školuju kadrove za Biro rada za zapošljavanje, to prtofesore ne interesuje. Od naučnih radova se ne živi, bez pokretanja privrede i investicija nema zapošljavanja.

Od kvalitetnih naucnih radova se i te kako zivi. Problem je sto se danas svasta smatra naucnim radom koji prolaze kroz proces recenzije diskutabilnih zurnala i konferencija.

,,Када је у питању усвојена Мрежа високошколских установа и студијских програма Републике Српске за период 2022-2023. година, Сенат Универзитета је мишљења да треба одредити рок од двије године у оквиру којих ће универзитети извршити унутрашњу реорганизацију студијских програма да би се спријечило њихово евентуално укидање или замрзавање, што би довело до угрожавања даљег развоја универзитета.“ Нешто се не изјашњавате око овога и колико Вам је студијских програма Министарство предвидјело за затварање. Нажалост, све се иде ка укидању Универзитета, те ће се радити на формирању једног универзитета (по узору на Универзитет Црне Горе), а који ће имати сједиште у БЛ и покоје одјељење или факултет у ИС.Међутим, руководство општина, Града и Универзитета ( у свим сазивима) је кривац.