Stav Srpske nepromijenjen – Probleme rješavati političkim procesima, ne ratom

0

ISTOČNO SARAJEVO – Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je danas da svi procesi u BiH treba da budu politički, a oni koji „zveckaju oružjem“ da budu predmet brzih intervencija međunarodnih snaga.

Na konferenciji za novinare u Istočnom Sarajevu, održanoj nakon sastanka sa zamjenikom pomoćnika državnog sekretara SAD Gabrijelom Eskobarom, Dodik je rekao da niko ne smije upotrebljavati oružje protiv drugih, niti da rat uzme kao opciju za rješavanje pitanja u BiH.

„Stalno pominjanje konflikta, rata ili nečega sličnog, i Eskobar i ja smatramo temom koja nema realnog osnova i da su rat spominjali oni koji su htjeli da atmosferi dodaju dodatno nepovjerenje“, rekao je Dodik i naglasio da rat, kao opcija, ne postoji.

Dodik je rekao da je na sastanku sa Eskobarom konstatovano da je neophodno sačuvati mir u BiH.

Srpski član Predsjedništva BiH je rekao da se i Eskobar zalaže za poštovanje Dejtonskog sporazuma.

„Oni to vide u nekoj drugoj dinamičkoj formi, koja je vezana za stalno otimanje Republici Srpskoj, stalnu destabilizaciju Republike Srpske. Mi ne dijelimo vrijednosti BiH. Mi smo za ustavnu BiH i ja sam njega upoznao sa našim namjerama“, istakao je Dodik.

On je ponovio da su sve akcije koje sprovodi vlast u Republici Srpskoj ustavne, te da nije namjera ni cilj urušavanje teritorijalnog integriteta BiH.

„Mi nemamo namjeru da urušavamo teritorijalni integritet, niti nam je to bio cilj. Bez obzira što se stvorila atmosfera da smo mi ti što nešto kršimo, mi nemamo potrebu nizašta da se pravdamo. Mi hoćemo ozbiljna rješenja“, istakao je Dodik i dodao da je Eskobaru rekao da Republika Srpska priprema dokumenta i nekoliko osnovnih stvari koje su već koncipirane.

On je naglasio da je Eskobara upoznao o tome da u Narodnoj skupštini biti povučene određene saglasnosti u oblasti vojske, Uprave za indirektno oporezivanje, Visokog sudskog i tužilačkog savjeta i da će za šest mjeseci biti urađeno novo zakonodavstvo.

Dodik je rekao da je veoma značajno znati da Oružane snage BiH ne mogu da popune predviđene kvote za Srbe i Hrvate.

„Hrvati trenutno ne popunjavaju 50 odsto kvota, a Srbi ni oko 30 odsto kvota, jer ljudi neće da idu u tu vojsku. Jedino rješenje koje mi vidimo da bi moglo biti održivo u tom pogledu jeste smanjenje tog broja, jer ne želimo da u te kvote koje pripadaju Srbima i Hrvatima ulaze Bošnjaci-muslimani i da jednog dana dobijemo muslimansku vojsku u BiH“, istakao je Dodik.

On je potvrdio da je sve to rekao Eskobaru u namjeri da bude obezbijeđen ubrzani dijalog o svim otvorenim pitanjima.

„Primjetio sam da Eskobar moje prigovore smatra frustracijama, ali jesmo isfrustrirani lažima koje su nam često saopštavali da je ovo pravna država, ali ona to nije“, rekao je Dodik.

Dodik je naglasio da je Eskobaru rekao da je Ustavni sud BiH inkvizicioni i da je donosio odluke mimo Ustava, što se ne može tolerisati.

„Mislim da smo imali značajan razgovor o tim pitanjima. Vjerovatno nemamo saglasnost oko svega“, rekao je Dodik i dodao da će Republika Srpska nastaviti da brine o sebi, jer je to jedini način na koji se može očuvati BiH.

On je istakao da je upravo Republika Srpska, koju optužuju za rušenje Dejtonskog sporazuma, ta koja, spasavajući Ustav BiH na neki način spasava i priču o BiH.

Dodik je naglasio da je sa Eskobarom razgovarao i o ekonomskim pitanjima, pitanju „Otvorenog Balkana“ gdje je kao srpski član Predsjedništva BiH to potencirao, ali je zastoj nastao jer Bošnjaci ne vjeruju u to i misle da je to neka velikosrpska priča koju treba njima adresirati.

„Kod mene su otvorena vrata za `Otvoreni Balkan` i nemam nijedan razlog da ne dam podršku toj priči“, rekao je srpski član Predsjedništva BiH.

Dodik je rekao da su razgovarali i o tome kako navodno odblokirati institucije, a institucije rade – i Predsjedništvo i Savjet ministara, a da li donosi odluke, to je neko drugo pitanje.

„Ključno u našoj politici biće vođeno time da reformama koje oni zagovaraju ne možete da mijenjate Ustav. Ako se Ustav ne promijeni u pratnji tih reformi koje su donesene oda te reforme nisu u skladu sa Ustavom. Mi ćemo nastaviti da radimo u skladu sa Ustavom BiH, ali ne možemo da prihvatimo ovakav Sud, niti pravosuđe BiH i zato nećemo oklijevati da nastavimo sa našim aktivnostima. To je jasno rečeno Eskobaru“, istakao je Dodik.

On je dodao da je Eskobarov odgovor bio da treba razgovarati, za šta se i sam zalaže i da niko u Republici Srpskoj nije protiv toga.

Dodik je rekao i da su raščišćavali neke stvari za ranije date javne izjave, ali je naglasio da to više nije važno.

On kaže da može da bude zadovoljan ovim sastankom, gdje je imao priliku da razgovara naširoko o svim temama, te da isključe bilo kakvu mogućnost ratne opcije.

„Dobro je da BiH bude demilitarizovana i da se isključi bilo kakva koncentracija oružja ovdje“, naglasio je Dodik i dodao da je to i ranije bio njegov prijedlog, ali nije mogao da prođe.

Dodik je istakao da je akcenat na ekonomiji, ali ne može se dozvoliti da Ustavni sud Srpskoj oduzme bez ikakvog osnova pravo na zemljište i šume i da se na to gleda blagonaklono.

On kaže da će odbaciti te odluke Ustavnog suda, u Narodnoj skupštini potvrditi zakone i ne treba niko da sumnja, niti to da dovede u pitanje, imajući u vidu da obradivo zemljište i šume jesu u vlasništvu Federacije, a u Republici Srpskoj nisu, što je apsurd.

Prema njegovim riječima, još jedan apsurd je što je Ustavni sud ranije svojom odlukom potvrdio da je Brčko distrikt vlasnik poljoprivrednog zemljišta i šuma, a Republici Srpskoj nakon 30 godina oduzimaju to pravo i „neki u Sarajevu misle da će to proći“.

„Mi ćemo utvrditi novo zakonodavstvo i time odbiti inkvizicijske i neustavne odluke Ustavnog suda. Ne mogu više da prođu više zalaganja da je Ustavni sud vrhovni. Nije, on je vrhova prevara u BiH i ne možemo mi da prihvatimo vrhovnu prevaru, već samo vladavinu prava, a to znači da Ustavni sud može isključivo da odlučuje o saglasnosti zakona sa Ustavom BiH i da ne može da utvrđuje titulare“, rekao je Dodik.

(www.palelive.com / Srna)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare