Srpska ima uporiše za Zakon o nepokretnoj imovini

0

BANJALUKA – Republika Srpska ima uporište za Zakon o nepokretnoj imovini, izjavio je pravni ekspert Mile Dmičić i ocijenio da sve ono što je Kristijan Šmit naveo kao razloge da se obustavi sprovođenje tog zakona ima za cilj centralizaciju i unitarizaciju BiH.

„Sami razlozi za donošenje ovog zakona proizilaze iz činjenice da Ustavom BiH nema ove vrste ovlaštenja ni institucija BiH, ni međunarodnog predstavnika u BiH, nezavisno o kakvom imenovanju i na kojim, tako da kažem, neustavnim, nepravim i nepolitičkim osnovama se sada nalazi u BiH u vršenju onih ovlaštenja koja su nominovana Aneksom 10 Dejtonskog sporazuma“, rekao je Dmičić.

On je napomenuo da je Ustavom Republike Srpske decidno rečeno da Republika uređuje i obezbjeđuje, između ostalog, svojinske odnose, sve ono u vezi sa obligacionim odnosima i da zakonom definiše nepokretnu imovinu i sve institute njenog ostvarivanja, zaštite i unapređenja.

Dmičić je za RTRS naglasio da je svojina u funkciji organizacije i vršenja vlasti u Srpskoj i da su njeni titluari oni koji su Zakonom o nepokretnoj imovini i nominovani.

On je ukazao da su titulari imovine subjekti na nivou Republike i da odluka Šmita predstavlja derogiranje legalnih i legitimnih organa i institucija vlasti Srpske.

Prema njegovim riječima, sve ono što Šmit stavlja kao razloge da se obustavi sprovođenje zakona je s ciljem centralizacije i unitarizacije BiH.

Dmičić je istakao da nikada Savjet bezbjednosti, niti Generalna skupština UN nisu dali mandat OHR-u da donosi ustave, nameće zakone, niti bilo koje druge akte kojima se međunarodna zajednica miješa u unutrašnje stvari drugih zemalja.

„I Venecijanska komisija je decidirano utvrdila stav da ne postoje takva ovlaštenja, pa i bonska ovlaštenja, jer su zaista nekompaktibilna sa državama koje imaju svoj suverenitet“, podsjetio je Dmičić.

On je naglasio da bonska ovlaštenja, kao kvazipravni element, moraju otići iz pravnog sistema i pravnog poretka, navodeći da su Srpskoj delegirala mnoštvo instrumenata koja urušavaju dejtonska rješenja.

„To je u biti derogiranje izvornog Dejtonskog sporazuma i mirovnih rješenja, jer bez stabilnog i prihvatljivog ustavnog, pravnog i političkog sistema, bez vladavine prava i bez demokratskog sistema, slobodnih i poštenih izbora ne ide se dalje“, rekao je Dmičić.

NJemački diplomata Kristijan Šmit rekao je 12. aprila da je obustavio Zakon o nepokretnoj imovini Republike Srpske koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti.

Predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović rekla je da je Zakon o nepokretnoj imovini ostao na snazi i da je neophodno u narednom periodu obezbijediti njegovo sprovođenje.

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je ovaj zakon 10. februara.

(www.palelive.com / Srna / Foto: Glas Srpske)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare