Služen parastos za stradale civile i vojnike iz Trnova

0

TRNOVO – Polaganjem vijenaca i parastosom kod centralnog spomenika u Trnovu danas je obilježen Dan stradanja srpskog stanovništva ove opštine u kojoj je tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata ubijen 101 civil, a za odbranu ognjišta život položilo 130 trnovskih boraca.

Vijence i cvijeće na spomen-obilježju u Trnovu položili su izaslanik srpskog člana Predsjedništva BiH Boško Tomić, gradonačelnik Istočnog Sarajeva LJubiša Ćosić, načelnik opštine Trnovo Dragomir Gagović, Goran Timotija iz Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila.

Cvijeće su položili i predstavnici boračkih organizacija, te Crvenog krsta Republike Srpske.

Tomić je rekao da su Bošnjaci uvijek birali srpske praznike da bi napadali na Srbe i nikad nisu vodili računa o tome da li je u pitanju civil ili vojnik.

„Neprihvatljivo je to od naših dojučerašnjih komšija“, rekao je Tomić.

On je naveo da kod Bošnjaka i danas nije vidljiva volja za dogovorom.

„Zahvaljujući rukovodstvu Republike Srpske neće dobiti ono što za čim teže. Neće doći do upotrebe oružja i ostvarenja njihovih želja da stvore unitarnu BiH“, poručio je Tomić.

On je rekao da su Srbi dizali ustanke kada su im povećavani nameti, ali da danas, kada im se pokušava uzeti zemlja, neće uzeti oružje i boriti se.

„Borićemo se zakonom i nećemo dati ono što je naše. Vjerujemo u rukovodstvo koje nas vodi. Samo Republika Srpska onakva kakva je predviđena Dejtonom. Mimo toga ni pedalj“, rekao je Tomić.

On je dodao da Republiku Srpsku može samo da spasi jaka ekonomija i sloga koja je posebno neophodna u ovom trenutku kako bi Srbi iz svih problema izašli jedinstveni.

Gagović je rekao da se danas prisjećaju dana kada je kompletno stanovništvo ove lokalne zajednice moralo da traži spas u zbjegu prema Kalinoviku.

„U odnosu na broj stanovnika, Trnovo je opština koja je najviše nastradala. To je nenadoknadivo“, rekao je Gagović.

On je naveo da je „starosna struktura stanovništva u Trnovu i danas loša“.

„Ostalo je najviše staraca, ali mi kao lokalna zajednica nastojimo da zadržimo mlađu populaciju kroz razne vidove zapošljavanja i pružanja pomoći“, pojasnio je Gagović.

On je naveo da se u Trnovu živi prosječno, kao i u većini Republike Srske, te da je najbitnije da je vidljiva briga vlasti.

„Pomažemo svima kojima je penzija ispod 300 KM, mladima dajemo mnogo više u odnosu na druge lokalne zajednice“, rekao je Gagović i dodao da se kroz populacionu politiku stimulativno djeluje i da ima vidljivih reziltata.

Timotija je naveo da niko nije osuđen za zločine počinjene nad Srbima u Trnovu i okolnim selima Ledići, Deseci, Presjenica, Tošići i Širokari.

On je podsjetio da je na današnji dan prije 33 godine u selu Presjenica 12 starica i staraca ubijeno tupim predmetima, a u Ledećima dijete od 18 mjeseci i starac od 93 godine.

Ćosić je rekao da je Trnovo najstradalnija opština u Republici Srpskoj.

„Trnovo je mučki napadnuto. Poubijani su civili. Broj ljudi govori o tome kolike su razmjere zločina“, rekao je Ćosić.

On je istako da je Trnovo danas stabilna opština, koja ne zaboravlja žrtve rata i obilježava značajne datume i na taj način vraća dug ljudima koji su dali svoje živote.

Na spomen-obilježju na Rogoju danas će biti služen parastos i položeni vijenci za 69 srpskih vojnika iz različitih krajeva Republike Srpske.

Služen parastos i položeni vijenci na Rogoju

TRNOVO – Na Rogoju kod Trnova danas je služen parastos i položeni su vijenci za 69 srpskih vojnika iz različitih dijelova Republike Srpske koji su stradali na ovom dijelu Srpske prije 31 godinu.

Vijence su položili izaslaniik predsjednika Republike Srpske Uroš Bjelica, izaslanik srpksog člana Predsjedništva BiH Boško Tomić, gradonačelnik Istočnog Sarajeva LJubiša Ćosić, te načelnici opština Trnovo Dragomir Gagović i Kalinovik Radomir Sladoje.

Vijence su danas položili i predstavnici Crvenog krsta Republike Srpske, kao i boračkih organizacija opština Bileća, Foča, Istočna Ilidža i Istočno Novo Sarajevo.

Siniša Đorem, čiji je otac ubijen na Rogoju, izrazio je nezadovoljstvom radom pravosuđa, koje do danas nije procesuiralo ubice njegovog oca, uprkos tome što je poznato ko je to učinio.

„Moj otac je prvo ranjen minobacačem, a nakon pola sata su ga ponovo gađali i ubili“, rekao je Đorem.

On je zahvalio rukovodstvu Republike Srpske na brizi za porodice poginulih boraca.

„Vlast u Republici Srspkoj brine o djeci poginulih boraca. Ja sam zaposlen i zahvalan sam jer mi je omogućeno da normalno živim“, rekao je Đorem.

Spomen-obilježje Rogoj podignuto je za 69 borca Vojske Republike Srpske iz Trnova, Kalinovika, Gacka, Bileće, Foče, Nevesinja i Pala koji su stradali braneći stanovnike Trnova.

Jedinice Vojske Republike Srpske su 12. jula 1993. godine oslobodile Trnovo, gdje su zatekle samo zgarišta i ruševine, jer je 98 srpskih sela uništeno, kao i svi privredni objekti. Oko 80 odsto stambenog i privrednog fonda bilo je porušeno.

Sjećanje na dane stradanja srpskog stanovništva na području Trnova organizuje opštinska Organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, u saradnji sa lokalnom zajednicom.

(www.palelive.com/Srna)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare