Шеранић: У Српској годишње од рака грлића материце оболи око 200 жена, а око 50 умре

0

БАЊАЛУКА – Од рака грлића материце у Републици Српској годишње оболи око 200 жена, а око 50 умре, рекао је министар здравља и социјалне заштите Републике Српске Ален Шеранић.

„Зато је посебно важно што на располагању имамо вакцину против хуманог папилома вируса /ХПВ-а/ као ефикасну и препоручену мјеру за спречавање настанка тог и сличних обољења, уз превентивне прегледе и лијечење“, истакао је Шеранић у Бањалуци на састанку поводом обиљежавања Европске седмице превенције рака грлића материце.

Према његовим ријечима, до сада је у Републици Српској деветовалентну вакцину против ХПВ-а примило 2.112 д‌јеце узраста до 15 година, у којем је она за њих препоручена и бесплатна, али циљ је да се обухват овом вакцинацијом значајно повећа.

„Вакцина против ХПВ-а је доказано наш најбољи пут ка `здравијој будућности`, како смо и назвали нашу кампању за вакцинацију против ХПВ-а“, рекао је Шеранић.

Он је истакао да је потребно јачати капацитете унутар здравственог система, али и да сви скупа непрестано раде на едукацији родитеља, а посебно тинејџерске популације, о важности очувања сексуалног и репродуктивног здравља.

„Као професионалци можемо помоћи родитељима да лакше донесу ову важну одлуку у животу. На том пољу имамо одличну сарадњу са УНФПА, посебно у домену заговарања превентивних активности“, додао је Шеранић.

Он је изразио наду да ће се на тај начин постићи да д‌јевојчице и д‌јечаци у Републици Српској, који се сада вакцинишу против ХПВ-а, никада не буду дио такве статистике.

У Републици Српској од прошле године у примјени је најсавременија вакцина против ХПВ-а који је најчешћи узрочник рака грлића материце, једног од водећих карцинома код жена, наводи се у саопштењу ресорног министарства.

Представник Популационог фонда Уједињених нација /УНФПА/ за БиХ Џон Кенеди Мосоти рекао је да је су заједно са Министарством здравља и социјалне заштите Републике Српске посвећени борби против рака грлића материце.

„Подржавамо провођење програма вакцинације против ХПВ-а и јачање свијести о значају ове вакцинације. У наредном периоду, УНФПА ће подржати развој свеобухватног програма превенције рака грлића материце“, истакао је Мосоти.

Он је навео да ће се на овај начин утицати на смањење оболијевања и смртности од рака грлића материце, истичући да ниједна жена не би требало да умре од рака грлића материце.

На састанку је оцијењено да увођење вакцинације против хуманог папилома вируса у Републици Српској представља значајан искорак и успјех у превенцији оболијевања од карцинома, док промоција њене доступности и подизање нивоа свијести о значају ове врсте вакцинације остаје трајни задатак свих професионалаца у овој области.

Разговарано је и о важности истраживања ради идентификовања потреба у здравственом систему на пољу превенције рака грлића материце.

Састанку су присуствовали представници Министарства здравља и социјалне заштите Републике Српске, Популационог фонда Уједињених нација у БиХ /УНФПА/, Института за јавно здравство Републике Српске, Медицинског факултета у Бањалуци, Коморе доктора медицине Републике Српске, Универзитетског клиничког центра Републике Српске и Дома здравља Бањалука.

Европска седмица превенције рака грлића материце обиљежава се сваке године, посљедње седмице јануара ради подизања свијести о овом обољењу, те значају и могућностима његовог спречавања и раног откривања.

Министарство здравља и социјалне заштите Републике Српске, заједно са својим партнерима, посвећено ради у циљу унапређења сексуалног и репродуктивног здравља становништва у Републици Српској, додаје се у саопштењу.

(www.palelive.com / Срна)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare