Сарајево намјерно „заборавило“ да је Tвртко био и краљ Срба, Приморја и Хумске земље

4

Градоначелник Источног Сарајева Љубиша Ћосић рекао је Срни да је добро што је постављен споменик краљу Твртку у Сарајеву, али да су вјероватно намјерно заборавили да, осим босански, напишу и краљ Срба, Приморја и Хумске земље.

Ћосић је истакао да је добро да се оно што је заједничко из прошлости обиљежи и да се споменици тим личностима подижу широм БиХ, па и у Сарајеву.

„Међутим, очигледно је да је политичко Сарајево намјерно заборавило да истакне да је краљ Твртко био босански бан од 1351-до 1377, када је у манастиру Милешева крунисан за краља, гд‌је се назвао краљ Срба, Босне, Приморја и Хумске земље“, нагласио је Ћосић.

Према његовим ријечима, приликом крунисању у Милешеви, гд‌је су почивале мошти Светог Саве, додао је себи име Стефан, како су носили сви Немањићи, с обзиром на то да је преко баке Јелисавете, кћерке краља Драгутина, био у сродству са том српском династијом.

„Потписао се ћирилицом и дефинитивно да је био краљ српске земље. Очигледно да је политичко Сарајево заборавило ове историјске чињенице. Али хајде да ове ствари оставимо историчарима да се њима баве. Међутим, јасно је као дан да се Сарајево на неки начин не може отргнути од својих коријена и то је добро“, рекао је Ћосић.

Ћосић је истакао да се не смије дозволити да се Твртко својата на начин као што је политичко Сарајево одлучило да напише латинициом „босански краљ Твртко Први Котроманић“.

Према његовим ријечима, Твртко се на својој повељи 1377. године потписао као краљ Срба, Босне, Приморја и Хумске земље и то је историјски податак, као и да је крунисан у Милешеви, те да је средњовјековна Босна постојала и била везана за Србе и српску земљу.

„То што они то покушавају да избјегну, само је показатељ да на неки начин желе да створе неко своје мишљење о Босни. Средњовјековна Босна није ни близу данашње БиХ“, поручио је градоначелник Источног Сарајева.

Споменик краљу Стефану Првом Твртку Котроманићу освануо је јутрос у парку недалеко од зграде Предсједништва БиХ у Сарајеву.

(www.palelive.com / Срна)

Прати тему
Обавијeсти мe о
4 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

ma sve ok. islamisti su na pravom putu, samo jos crkvi da se vrate i vjeri svojoj za vrijeme ovog istog kojeg prisvajaju..tanam nazad korijenima hriscanstva nakon poturcavanja

Ovi Bolesnjaci sada imaju i svoj jezik,Bolesnjacki,jadnici nisu nigdje pristali pa prisvajaju sve tudje.Da ne zaboravim“oni su potomci Ilira“ u svojoj bolesnoj masti!

Spomenik Tvrtku tek će postati problematičan ali za Mošnjake

Spomenik sam po sebi nije problematičan. Spomenici ovom vladaru postoje i u Tuzli i Herceg Novom, međutim, sarajevski spomenik će postati problematičan za islamske građane Sarajeva u svakodnevnom susretu sa njim kada to postane i njihov susret sa sopstvenim precima, sa kojima moraju da se pomire, kako bi svi ostali u BiH napokon mogli da žive u miru. Za sada su mu ukrali krst iz ruke i hriscanska obilježja sa odore i naravno obrisali istoriju da je taj isti ban Tvrtko bio u borbi protiv Turaka-Osmanlija do zadnjeg trena, kao i njegov naslijednik koji je trazio pomoc od hriscanske Evrope i licno Vatikana i Pape u borbi protiv poturadi i Turaka.. Cudni su putevi Gospodnji

Pitam se da li postoji ili da li je postojala ulica ili trg ovog kralja igdje u čitavoj BiH.