Резолуција о Сребреници створиће нове тензије у региону

0

ЊУЈОРК – Предсједник Србије Александар Вучић изјавио је да ће тражити да се повуче нацрт резолуције о Сребреници или да чланице Генералне скупштине УН гласају против ње, јер ће она продубити јаз и довести до нестабилности и тензија на западном Балкану, до отварања старих рана и Пандорине кутије.

Вучић је на пријему делегације Србије при УН у Њујорку истакао да подношење резолуције о Сребреници без консултовања представника српског народа у БиХ представља потпуно игнорисање институција БиХ, њеног Устава и закона, дубоко дијели етничке заједнице у тој земљи и створиће нове тензије у региону.

„То представља чин представника једне заједнице против друге. БиХ је још осетљиво подручје на коме међународне мировне снаге остају присутне због нивоа етничких тензија и унутрашњих политичких проблема“, рекао је Вучић.

Он је указао да није било регионалних консултација о овом питању, јер одлуке у Генералној скупштини УН, које могу промијенити стање регионалне стабилности, морају бити донесене консензусом, а овд‌је је ријеч о резолуцији против виталног интереса једног народа.

„БиХ је још осетљиво подручје на коме међународне мировне снаге остају присутне због нивоа етничких тензија и унутрашњих политичких проблема. Супротно свим очекивањима, подношење ове резолуције извршено је упркос активном противљењу легитимно изабраних представника српског народа и уз потпуно игнорисање институција БиХ и њеног устава и закона“, рекао је Вучић.

Он је оцијенио да такве иницијативе, ако заиста желе да допринесу помирењу и изградњи повјерења у региону морају бити инициране од државе на коју се односе.

„Желим да нагласим чињеницу да се Савет безбедности УН бави ситуацијом у БиХ и ово би могло бити задирање у питања Савета безбедности УН. Преношење расправе од Савета безбедности до Генералне скупштине УН није прикладно, посебно не у овом тренутку“, нагласио је Вучић.

Он је оцијенио и да би политички циљ доношења резолуције могао да буде и борба против независности и процеса одлучивања једне суверене државе као што је Србија, која није прихватала ултиматуме било које велике силе у геополитичкој арени.

Вучић је истакао да је нацрт приједлога резолуције уског оквира, односно да је усмјерен на означавање једног кривца и једног злочина који се догодио у рату који је трајао од 1992. до 1995. године.

Он је навео да је трагични сукоб у БиХ обиљежен бројним цивилним жртвама свих народа, уз починиоце који су долазили из свих народа.

Вучић је поручио да би усвајање представљеног нацрта резолуције довело до отварања старих рана и допринијело јачању нестабилности читавог региона.

„Усвајање резолуције отвориће Пандорину кутију и унети додатну неизвесност у УН. Не само да наведена резолуција неће учврстити мир и залечити ране из прошлости, већ ће додатно продубити јаз међу народима и створити нове тензије на западном Балкану“, рекао је Вучић.

Предсједник Србије је указао да Република Србија континуирано и досљедно осуђује страшни злочин у Сребреници, а да је он посјетио Сребреницу и одао почаст жртвама, те да је то прије њега урадио и некадашњи предсједник Србије Борис Тадић.

„У Народној скупштини Србије 2010. године усвојена је декларација којом се осуђује злочин у Сребреници. Србија је своју приврженост принципима међународног права показала испуњавањем својих обавеза према међународним институцијама правде“, нагласио је Вучић.

Он је поручио да је Србија отворена за све разговоре и за било какву врсту преговора и додао да нико о том процесу доношења резолуције није обавијестио Србију, као ни један дио БиХ.

„То је рађено делом тајно, делом иза завесе, али нам је потребна инклузивност, потребни су нам прави разговори и потребно нам је више разумевања између свих нас. И надам се да ћемо успети да превазиђемо све ове потешкоће, да се фокусирамо на економски развој и видимо како да ојачамо регионалну стабилност, сарадњу, економске везе, те премостимо јаз у степену развоја развијених земаља, ЕУ и региона западног Балкана“, закључио је Вучић.

(www.palelive.com / Срна)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare