Popić: Rad sa hematoonkološkim pacijentima podrazumijeva stručnost i empatiju

1

ISTOČNO SARAJEVO – Hematoonkologija je kompleksna i zahtjevna grana medicine koja od osoblja zahtijeva široko polje stručnog, praktičnog i iskustvenog znanja, a posebno empatijski pristup pacijentima, istakla je nadzorna sestra Odsjeka hematologije i onkologije u Bolnici „Srbija“ u Istočnom Sarajevu Đuka Popić.

Popićeva je napomenula da na godišnjem nivou imaju oko 1.500 hospitalizovanih pacijenata i isto toliko ambulantnih pregleda.

Ona je istakla da sama riječ tumor ima negativne, pa i zastrašujuće konotacije i uhvatiti se u koštac sa najtežim oboljenjima ujedno je izazov za svakog predanog, profesionalnog i odgovornog zdravstvenog radnika.

Popićeva je rekla da rad na hematoonkologiji, shodno kompleksnosti, zahtijeva dobro organizovan i odgovoran pristup.

„Pacijenti na redovnim ciklusima hemio, imuno, hormonske i biološke terapije dolaze u određenim periodima i potrebno je organizovati njihov prijem, kompletirati dokumentaciju, dopunsku dijagnostiku, trebovati potrebne lijekove, te po standardnim protokolima uključiti terapiju“, naglasila je Popićeva.

Ona je istakla da prijem hematoloških pacijenata podrazumijeva, osim dijagnostike i terapije, uključivanje svih derivata krvi, kao i venepunkcije zavisno od dijagnoze i hitnosti stanja pacijenta, saopšteno je iz Bolnice „Srbija“.

Popićeva je istakla da hematološki kabinet u okviru Odsjeka, obavlja sternalne punkcije uz saradnju kolega iz Službe biohemije, sa svim mjerama i uslovima sterilnosti. U kabinetu se obavlja pregled perifernog razmaza krvi i citološki pregled aspirata koštane srži.

Rad na Odsjeku hematoonkologije podrazumijeva, takođe, zakazivanje pacijenata za ambulantne preglede i kontrole, kako u onkološkoj tako i u hematološkoj ambulanti, kao i zakazivanje termina za pregled trudnica čije stanje zahtijeva nalaz hematologa.

„Citostatici se pripremaju u posebnom prostoru – laminarnoj komori, koja ima ulogu da zaštiti osoblje i radni prostor od mogućeg štetnog dejstva lijekova. Svaki lijek koji se koristi na hematoonkologiji ima svoje specifičnosti, posebne uslove pripreme i primjene lijeka, pri čemu je potrebna posebna stručnost, iskustvo i obuka osoblja“, ocijenila je Popićeva.

Popićeva je dodala da sama specifičnost bolesti, osim stručnog, zahtijeva i empatijski pristup svakom pacijentu posebno, zavisno od njegovog stanja, težine i faze bolesti, kao i psihosocijalnog statusa.

„Radimo kao tim svakoga dana i preuzimamo dio poslova jedni od drugih zavisno od situacije, potrebe pacijenata i Odsjeka zahvaljujući stručnosti, iskustvu i kolegijalnom duhu našeg odjeljenja“, navela je Popićeva.

(www.palelive.com / Srna / Foto: Bolnica „Srbija“)

Прати тему
Обавијeсти мe о
1 Коментар
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Postovanje med.sestrama -tehnicarima ali zar u clanku objasnjenja ne bi trebao pruzati ljekar???
Vrlo cudno!