Патријарх Порфирије: Закон о родној равноправности цијепа друштво

0

БЕОГРАД – Његова светост патријарх српски Порфирије изјавио је да Закон о родној равноправности цијепа српско друштво те да је циљ да закључци данашњег научног скупа на којем се о овоме расправља буду здрава основа за друштвени дијалог са носиоцима власти и да се укаже на рјешење које ће бити прихватљиво за све.

Патријарх Порфирије је на отварању научног скупа „Српски идентитет, српски језик и Закон о родној равноправности“ рекао да то што скуп организују Српска православна црква и Матица српска у Народној библиотеци Србије јесте важан показатељ да српска култура није подијељена, нити може бити, али и да јој не диригује ниједан диригент или неки политички комесар него да се српска култура слободно развија.

„Култура не треба и не сме да цепа друштво, да прави недоумице у друштву тако да појединац изгуби оријентир у простору и времену, а оцена је многих да закон о родној равноправности баш то чини – на потпуно вештачки начин креира живот друштва и појединаца, дијаметрално супротан историјском искуству начина живота и савременим стремљењима нашег друштва“, додао је српски патријарх.

Српски патријарх је оцијенио да овај закон има потенцијал да појединца дијели изнутра диктирајући под пријетњом санкцијама људима потпуно несвојствен начин мишљења и општења које произилази из таквог мишљења.

„Овај закон ствара могућност да млади нараштаји, форсирани притиском и манипулацијама оним што се зове брејнвошинг, престану да буду оно што су Божијом вољом постали, оно што су по својој природи“, рекао је патријарх Порфирије.

Предсједник Матице српске Драган Станић рекао је да је скуп окупио све оне којима је стало до очувања идентитета српског народа и указао да је невоља код Закона о родној равноправности у томе што „у основи позитиван друштвени процес задобија такве малигне облике да човек стане у чуду и пита зашто се то чини и чему све то“.

Он је указао да је Закон о родној равноправности, који би у потпуности требало да почне да се примјењује у јуну ове године, дефинисао казнене мјере за онога ко не буде хтио да поштује ствари које се тичу језика.

„Ми треба да желимо да се вољно и страсно са љубављу изражавамо сопственим језиком, а уводе се казнене мере којима треба да се спроведе облик правног, државног насиља над оним ко не може својим бићем да прихвати прописани начин изражавања, а за који они који су посвећени питању језика оцењују да је накарадан и неприхватљив“, рекао је Станић.

Станић је оцијенио да је на д‌јелу облик насиља групације људи са извјесним идеолошким опред‌јељењем која ствара групе за притиске на јавно мњење да се донесу овакви закони и да од 1. јуна крене системско спровођење са свим санкцијама.

Он је указао да се против тога мора борити, те истакао да никада није била намјера да се оспорава питање еманципације жена, као и да треба омогућити да буде очувано оно што је највиталније и најзначајније, а то је основан ћелија друштва – породица.

Према његовим ријечима, Закон није у цјелини неприхватљив, али у добром дијелу јесте и пут би био да рационални садржај буде сачуван, а да оно што неприхватљиво буде одбачено.

Предсједник Одбора за стандардизацију српског језика САНУ Срето Танасић рекао је да је снага једног народа у снази његове културе и упозорио да би од српске културе остала Картагина, када би се примијенио овакав Закон о родној равноправности.

Он је указао да овај закон озакоњује инжињеринг над српским стандардним језиком са идеолошке позиције мањине над већином оба пола, и да му је циљ разарање српског културног обрасца у чијим темељима су Српска православна црква и српски језик.

Танасић је истакао да је ово највише свесрпско и свеинституционално стручно научно тијело задужено да брине о статусу српског језика на цјелокупном српском простору у више наврата износило до сада негативан стручни став о овом закону, али да је он ипак донесен по хитном поступку.

Он је нагласио да српски језик није дискриминаторан ни према којим особама, па ни према особама женског пола и да се у српском језику, за разлику од неких других, никад не може сумњати о ком полу особе је ријеч.

„Насилна феминизација имала би несагледиве последице, између осталог, и укидање разлика између конкретног и општег, па и апстрактног мишљења“, упозорио је Танасић.

На крају данашњег научног скупа, у коме учествују представници СПЦ, бројни лигнгвисти и социолози, а који организују Информативна служба Српске православне цркве и Матица српска биће усвојени закључци.

Закон о родној равноправности предвиђа и правила о употреби родно осјетљивиог језика.

(www.palelive.com / Срна)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare