Održana prva radionica „Mali baštovani“

0

ISTOČNO NOVO SARAJEVO – U dvorištu Osnovne škole /OŠ/ „Sveti Sava“ u Istočnom Novom Sarajevu danas je održana prva radionica u okviru projekta „Mali baštovani“ gdje su djeca učila o sjetvi, sadnji povrća, ali i o značaju proizvodnje zdrave hrane.

Voditelj radionice Bojana Krstić rekla je da projekat „Mali baštovani“ postoji već dvije godine, a sprovodi ga Centar za strateški razvoj iz Banjaluke u saradnji sa Institutom za genetičke resurse.

„Zapravo je to bila ideja jednog tate da svojoj djeci koja žive u gradu omogući aktivnosti u prirodi, da ima baštu gdje će oni da uče o biljkama, njihovom uzgoju, odnosno da im pojasni da to sve ne raste u supermarketima, nego na koji način dolazimo do hrane i koliko je taj posao nekada zahtjevan i težak“, istakla je Krstićeva.

Ona je dodala da je realizacija projekta počela u Banjaluci prije dvije godine uz tada finansijsku pomoć američke Ambasade u BiH, a u međuvremenu je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske prepoznalo vrijednost projekta i preuzelo je finansiranje.

„Prošle godine projekat je zaživio u Bijeljini, a od ove godine i kod nas u okviru Osnovne škole `Sveti Sava`“, istakla je Krstićeva, koja je predsjednik Udruženja „Mali istraživači“ iz Istočnog Sarajeva.

Ona je dodala da je projekat namijenjen djeci uzrasta od tri do deset godina, ali da to nije ograničenje, te da mogu da dolaze i mlađi u pratnji roditelja, kao i stariji koji žele da se uključe u rad.

„Radionice su besplatne i roditelji mogu da prijave djecu putem `Fejsbuk` stranica udruženja `Mali istraživači` i `Mali baštovani` gdje će dobiti sve dodatne informacije“, istakla je Krstićeva.

Ona je napomenula da vremenski uslovi nisu dozvolili da se ranije organizuje prva radionica u Istočnom Sarajevu, iako je bilo planirano da početkom maja počnu sa radom.

„Danas su djeca bila veoma angažovana i svi su se uključili, tako da smo presadili sadnice paradajza koje smo dobili od Instituta za genetičke resurse. Sva sjemena dobijamo od njih, tako da su to naša autohtona sjemena koja čuvamo i na kraju sezone vraćamo Institutu. I to nas uči jednom krugu čuvanja i proizvodnje i domaćinskog odnosa“, dodala je Krstićeva.

Ona je navela da radionice tek počinju i moguće je da će trajati do oktobra, a trenutno traju prijave i kada bude poznat tačan broj djece, biće određeni termini radionica.

„To će da bude ili u popodnevnom terminu, da li radnim danom ili vikendom, vidjećemo kako će odgovarati roditeljima. Molim roditelje da pripreme gumene čizme i neku staru garderobu za prljanje i da dovedu djecu da uživaju“, poručila je Krstićeva.

Učenice trećeg razreda OŠ „Sveti Sava“ Mila Krstić i Nina Stajić istakle su da su sa uživanjem učestvovale u radionici, da su posadile paradajz i papriku i da im je to bilo mnogo zanimljivo.

Krstićeva je rekla da djeca mogu da se zabave i bez telefona i da naprave nešto svoje, što će im biti njima korisno, a Stajićeva je navela da je ovo bila prilika da mnogo toga nauči o biljkama, ali i da se lijepo druži sa vršnjacima.

Marko Krstić kaže da je prvi razred i da je naučio da je mnogo bolje da ljudi sami sebi sade biljke, bez prskanja, a da ih manje kupuju.

(www.palelive.com/Srna)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare