Од 20. септембра „Дани Српске у Србији“

1

БЕОГРАД – Традиционална манифестација „Дани Српске у Србији“ биће одржана у 11 градова Србије од 20. до 26. септембра, када ће широм Србије бити представљени сви крајеви Републике Српске, рекао је Срни шеф Представништва Републике Српске у Београду Млађен Цицовић.

Ово 11. по реду издање „Дана Српске“ биће свечано отворено у сриједу, 20. септембра, у Народном позоришту у Београду, а затворено 26. септембра у Народном позоришту у Нишу.

Из Представништва очекују да ће манифестацију и ове године, са благословом Његове светости патријаха српског Порфирија, отворити предсједник Републике Српске Милорад Додик у присуству политичких представника Србије и Српске, представника дипломатског кора, успјешних привредника, научника, умјетника и других званица.

У умјетничком програму ће кроз историју, поезију и прије свега народну музику и игру бити показан значај и љепота српског народног идентитета. Наступиће Ансамбл „Венац“ из Грачанице, Национални ансамбл „Коло“, Плесни студио „Уна сага сербика“, хор Дечијег културног центра, те „Београдски синдикат“.

Цицовић истиче да ће, уз све културне и умјетничке програме, бити организовани и сусрети делегација општина и градова из Републике Српске са општинама и градовима у Србији на којима ће бити ријечи о свим облицима сарадње.

Он је најавио и сусрете делегација Владе Републике Српске са градоначелницима и предсједницима градова и општина из Србије, као и представника туристичких организација Српске и Србије.

„Трудили смо се да и овогодишње издање наше традиционалне манифестације буде допринос укупној сарадњи Српске и Србије, да кроз различите програме – предавања, музика, пјесма и игра, допринесемо очувању националног идентитеа Срба и очувању нашег језика и писма, културе, вјере и традиције“, нагласио је Цицовић.

Према програму манифестације, у Београду ће у четвртак, 21. септембра, на Факултету драмских уметности бити приказани филмови студената Академије умјетности у Бањалуци које је подржао Аудио-визуелни центар Републике Српске и то „Гугуто Мемето“, „Очевина“, „Кад заборавиш јули“ и „Дом културе“.

Истог дана у Новом Саду Академија наука и умјетности Републике Српске представиће „Енциклопедију Републике Српске“ у просторијама Српске академије наука и уметности /САНУ/ – огранак у Новом Саду, а у уторак, 26. септембра, у просторијама огранка САНУ у Нишу.

Едиција „Одрживи развој и управљање природним ресурсима Републике Српске“, у издању Академије наука и умјетности Републике Српске, биће промовисана у суботу, 23. септембра, у Српском културном центру „Свети Сава“ у Суботици и у понед‌јељак, 25. септембра, у Чачку на Агрономском факултету.

Цицовић истиче да сматра посебно значајним то што ће у оквиру овогодишње манифестације у петак, 22. септембра, у Народном музеју у Крушевцу бити приказана изложба „Концентрациони логор Јасеновац 1941. године“ која ће моћи да се види до 6. октобра.

У Народној библиотеци „Стефан Првовенчани“ у Краљеву у петак, 22. септембра, историчар и предсједник Друштва „Свети Сава“ Љубодраг П. Ристић говориће о улози тог друштва у очувању српске културе и традиције некад и сад, а професор Александар Милановић о Повељи бана Кулина као најстаријем споменику српског народног језика и симболу српске културе.

Први пут на овој манифестацији представиће се Градско позориште Градишка у четвртак, 21. септембра, у новосадском Културном центру представом „Миропомазани“ по тексту Зорана Тодоровића, у режији Слободана Перишића.

У Крагујевцу, у најстаријем српском позоришту Књажевско-српском театру, истог дана глумица из Требиња одиграће монодраму „Јефимија, Јелена Мрњавчевић“ по тексту Звонимира Костића и у режији Жељка Милошевића.

У Краљевачко позориште, у петак, 22. септембра, стиже Бањалучко студентско позориште са дуодрамом „Након представе“ Зорана Костића, у режији Елене Трепетове Костић, која и игра у представи заједно са својом кћерком Надеждом З. Костић.

Цицовић додаје да ће у Крушевачком позоришту у суботу, 23. септембра, бити одиграна представа „Седми дан“ коју је по роману Горана Врачара драматизовао и режирао Александар Лазић.

„Опредијелили смо се да књижевност заступимо избором са конкурса за најљепшу пјесму и најљепшу причу о завичају коју Представништво Републике Српске у Србији, такође 11. пут, расписује у сарадњи са редакцијом часописа `Жрнов`“, рекао је Цицовић.

Он је додао да ће Јелена Вујановић, добитница награде „Извор“ за најљепшу пјесму о завичају и уредник „Жрнова“ Душко М. Петровић говорити своју поезију о теми „На Дрини граница к`о посред срца“ у Bblioteci „Милош Требиљац“ у Бајиној Башти у суботу, 23. септембра.

Бајина Башта имаће и концерт музичког састава „Катера“ из Источног Сарајева који предводи јереј Видак Вујадиновић, у понед‌јељак, 25. септембра.

Популарна бањалучка Етно-група „Траг“, предвођена Валентином Милекић Ковачић, имаће концерте у три града Војводине – Зрењанину 22. септембра, Суботици 23. и Сомбору 24. септембра.

Бањалучка музичка група „Оне три“ имаће концерт у Чачку 25. септембра у тамошњем Културном центру, а нишкој публици ће подарити и свој музичко-драмски програм у оквиру свечаног затварања манифестације „Дани Српске у Србији“.

(www.palelive.com / Срна)

Прати тему
Обавијeсти мe о
1 Коментар
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Ovaj Šef predstavništva u Srbiji je izgleda doživotni, za njega ne postoji penzija!?