Nemoguć ubrzan prijem BiH u EU i Prištine u NATO

0

BEOGRAD – Ubrzani prijem BiH u EU, kao i pristupanje Kosova NATO-u po hitnoj proceduri nije moguće zato što bi i EU i NATO bili potpuno urušeni ukoliko bi posegnuli za takvim kršenjem svojih procedura za prijem u njihove redove, smatra advokat Goran Petronijević.

Komentarišući inicijativu bivših visokih predstavnika u BiH Valentina Incka i Kristijana Švarc-Šilinga da se BiH odmah primi u EU, a trupe NATO-a pošalju u Brčko distrikt i na granicu sa Srbijom, Petronijević je za TV „Prva“ rekao da su to gluposti smišljene radi zastrašivanja Srbije, kao i teze da će Priština ući u NATO.

Petronijević je ukazao da je Srbija digla glavu i ekonomski i nacionalno, za razliku od BiH, kojoj je data kakva-takva država.

„Međutim, upropastili su je oni koji su je napravili i sada je samo pitanje da li će okidač prvi povući Srbi ili Hrvati. Ja bih voleo da to budu Hrvati, ali videćemo šta će se desiti. Zapad sve to zna, ali se opredelio da zastrašuje Srbiju kako bi Srbi i ekonomski i nacionalno savili glavu“, smatra Petronijević.

On je objasnio da je isti metod primijenjen i kada je riječ o pričama da će Priština biti primljena u NATO, što se neće desiti, baš kao što ni Ukrajina neće biti primljena u zapadnu alijansu iako joj je to obećano.

„Ti zahtjevi Prištine mogu da budu jedna vrsta pripreme za izlazak njihovih snaga na sever Kosova i zauzimanje trafostanice Valač i jezera Gazivode. Drugo, oni time izvršavaju naređenje svojih gazda sa Zapada da verbalno zastrašuju Srbiju“, rekao je Petronijević.

Prema njegovoj ocjeni, nije vjerovatno ni da Rusiju isključe iz Savjeta bezbjednosti UN, i to iz tri razloga.

Prvi je, kako kaže, činjenica da takav predlog po članu pet Povelje UN mora da uputi Savjet bezbjednosti, čiji je član sa pravom veta i Rusija.

Kako je objasnio, druga prepreka je Kina, koju bi trebalo preći ukoliko bi kreatori te inicijative nekako uspjeli da zaobiđu Rusiju, a treće je da za takav prijedlog mora da se obezbijedi dvotrećinska većina u Generalnoj skupštini UN-a.

„Ako pogledamo ko je bio protiv, koliko zemalja se uzdržalo, a koliko nije ni učestvovalo u glasanju o osudi Rusije za narušavanje teritorijalnog integriteta druge zemlje, što je jedno principijelno izjašnjavanje, videćemo da je na toj strani 51 država, ne računajući one koji su glasali za rezoluciju, ali su protiv uvođenja sankcija Rusiji“, rekao je Petronijević.

On je ocijenio da bi guranje prijedloga o suspenziji Rusije iz UN u takvim okolnostima bila potpuna polarizacija svijeta, dok bi eventualno izglasavanje predstavljalo raspad UN, svih njenih tijela i njene povelje, ali i potpuni raspad međunarodnog poretka.

Istoričar Aleksandar Raković je ocijenio da je teorija Incka i Švarc-Šilinga njihovo privatno mišljenje, koje je neutemeljeno, jer polazi od potpuno neosnovane pretpostavke da Srbija navodno namjerava da napadne BiH.

„To su gluposti, jer Srbija nema nikakvu namjeru da to čini, već želi da ekonomski još ojača. Ako bi Zapad dozvolio referendum u BiH, ta zemlja bi se razdružila. BiH će se samodezintegrisati, jer Srbi i Hrvati ne žele da žive u njoj i ona opstaje zahvaljujući isključivo nasilju Zapada i nametnutim mjerama koje se sprovode“, rekao je Raković.

On smatra da bi Srbima i Hrvatima trebalo dozvoliti da se razdruže sa BiH na osnovu prava na samoopredjeljenja, koje je dato i bivšim republikama koje su se otcijepile od Jugoslavije.

(www.palelive.com / Srna)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare