Na sajmu pivo iz Trebinja i krajiški puter od lješnika

0

BEOGRAD – Na Međunarodnom sajmu voćarstva, povrtarstva i vinogradarstva „Agro Beograd“ /Agro Belgrade/ svoje proizvode je predstavilo i 50 poljoprivrednih proizvođača iz Republike Srpske, u sedam poljoprivrednih klastera od Krajine, preko Semberije, Podrinja, Sarajevsko-romanijske regije, do Hercegovine.

Na zajedničkom štandu Republike Srpske izloženi su domaći proizvodi kao što su voćni sokovi od ruže, zove, aronije, borovnice, maline, semberski kupus svježi i kiseli, razni prirodni džemovi, pekmezi od malina i drenjina, te vina, rakije, turšije, kozmetički proizvodi, maslinovo ulje, kao i pivo „međed“ iz Hercegovine.

Predstavile su se i „Hercegovačka“ i „Krajiška kuća“, koje imaju u planu plasman svojih proizvoda i u Srbiji, a najavljuju i otvaranje prodajnih objekata u Beogradu.

Direktor Agrarnog fonda grada Trebinja Veselin Dutina izjavio je Srni da „Hercegovačka kuća“ učestvuje na ovom sajmu u sklopu štanda Ministarstva poljoprivrede Republike Srpske i klastera „Stara Hercegovina“, te najavio otvaranje poslovnog objekta i u Beogradu na proljeće.

Dutina je rekao da je to davno dogovoreno sa vlastima Srbije i grada Beograda, te da će u tom objektu biti sva ponuda, više od 1.000 proizvoda poljoprivrednih proizvođača iz regije Trebinja, kao i da će prodajna mreža po Srbiji biti širena ako tržište bude zahtijevalo.

„Traži se sve ono što Hercegovina nudi i po čemu je prepoznata, dobar sir, med, kvalitetno maslinovo ulje, dobra vina, rakije, pršut, domaći sokovi od divljeg nara, suva smokva“, naveo je Dutina, dodajući da je u proceduri registracija Agrarnog fonda kao izvozne firme.

On je napomenuo da je u Beogradu već registrovana firma „Hercegovačka kuća“ čiji je vlasnik Agrarni fond grada Trebinja, te dodao da je u toku procedura sa Gradskom upravom Beograda u nalaženju odgovarajućeg prostora u centru srpske prijestonice u kojem će „Hercegovačka kuća“ biti smještena.

Draško Ilić, direktor Centra za razvoj poljoprivrede i sela iz Banjaluke, koja je razvila koncept „Krajiške kuće“, rekao je da će sutra razgovarati sa predstavnicima grada Beograda o uspostavljanju „Krajiške kuće“ u glavnom gradu Srbije, te obići nekoliko lokacija.

Ilić je napomenuo da je sa ministarstvima poljoprivrede Srpske i Srbije potpisan okvirni sporazum koji je otvorio mogućnost da se proizvodi iz Srpske prodaju u Srbiji, ali i da se proizvodi iz Srbije kroz „Šumadijsku kuću“ vrlo brzo nađu i u Banjaluci.

On je naveo da je na ovom sajmu prikazan dio asortimana koji ima više od 700 artikala proizvođača iz Banjaluke, čiji su proizvodi stigli širom svijeta i do uglednih ljudi, kojima su poklanjani kao brend najvećeg grada Srpske.

„Ovo je koncept koji se sve više razvija s ciljem da dođemo do što većeg broja domaćih proizvoda i smanjimo odliv kapitala za uvoz nepotrebnih proizvoda u Srpsku, ali i da drugim državama u okruženju ponudimo naše proizvode posebnog geografskog porijekla koji su jedinstveni“, ukazao je on.

Menadžer poljoprivrednog klastera „Semberija-Majevica-Birač“ Sonja Milanović rekla je da ovaj klaster predstavlja proizvođače malina sa regije Birač, kao i proizvođače iz Semberije, Poljoprivrednu zadrugu „Povrtarstvo“ sa kiselim kupusom, a tu su i proizvođači jabuka iz Dvorova, te prirodnih sokova od ruže i zove.

Poljoprivredni proizvođač iz Bijeljine Mićo Živić, direktor Poljoprivredne zadruge „Povrtarstvo“ iz Donjeg Crnjelova, istakao je da je Beograd posebno zanimljiv, da semberski kupus prepoznatljiv i da se nada da će se pojaviti kupci koji znaju da prepoznaju kvalitet.

„Mi smo bili dominantni na ovom tržištu, ali, nažalost, kada je došlo do podjele države /Jugoslavije/, mi smo izgubili to tržište. Ne bi bilo loše da se vratimo bar kroz gotov proizvod“, naveo je Živić i dodao da je ova firma zasnovana na izvozu.

Iskra Arapović iz poljoprivrednog klastera „Krajina“ rekla je da su predstavljene poljoprivredne zadruge „Klekovača“ i „Sunčani brijeg“, te preduzeće „Prirodno bilje“, kao i mali proizvođači sa područja banjalučke regije.

Ona je precizirala da su predstavljene prerađevine od voća i povrća, zatim vina poljoprivredne zadruge „Čokot“, a novina i atrakcija su prerađevine od lješnika, kao što su čokolade, puter od lješnika, lješnik sa različitim ukusima slatko-slanim, što je atraktivnije za gradsku populaciju.

Danijela Salatić, menadžer poljoprivrednog klastera „Stara Hercegovina“, naglasila je da se ova regija predstavila hercegovačkim sirom, vinom, smokvama, medom, rakijom, raznom kozmetikom, ljekovitim biljem i drugim proizvodima.

Siniša Slijepac, menadžer poljoprivrednog klastera „Una-Sana“ prijedorske regije, rekao je da su u okviru ovog klastera, koji okuplja više od 500 individualnih proizvođača i pet zadruga, predstavljeni proizvodi poput vina, proizvoda od meda i brašna, te sokova.

U Beogradu je danas počeo Treći međunarodni sajam voćarstva, povrtarstva i vinogradarstva „Agro Beograd“ /Agro Belgrade/, koji su otvorili ministri poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije i Republike Srpske Branislav Nedimović i Boris Pašalić sa resornim ministrima iz Albanije i Sjeverne Makedonije.

Na Sajmu će se predstaviti čak 500 izlagača iz Srbije i svijeta, među kojima i 50 proizvođača iz Republike Srpske.

(www.palelive.com / Srna)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare