Митић: Очекујем да Пекинг максимално подржи Србе

0

БЕОГРАД – Научни сарадник на Институту за међународну политику и привреду у Београду Александар Митић оцијенио је да предсједник Кине Си Ђинпинг стиже у посјету Србији у веома важном тренутку имајући у виду хибридне нападе по питању Косова и Метохије и резолуције о Сребреници, те изразио увјерење да ће то бити теме разговора и да ће Срби добити максималну подршку Пекинга.

Митић је рекао Срни да импликације Сијеве посјете Србији могу бити само позитивне и на Републику Српску, те подсјетио да се Кина на Савјету безбједности супротставила избору Кристијана Шмита за високог представника.

„Кина поштује територијални интегритет БиХ, али се истовременео залаже за то да је апсолутно неприхватљиво да у 21. веку унутар Европе и другде постоји неке неоколонијалне управе, на шта личи институција високог представника, тако да је и та подршка веома важна“, нагласио је Митић.

Он је рекао да предсједник Кине поштује то што се Србија и Република Српска залажу за војну неутралност, што су опредијељене за политичку независност и што су против увођења санкција Русији и Кини.

„Србија је најпоузданији кинески савезник. То је доказано на више нивоа. На политичком нивоу за нас је најважније поштовање територијалног интегритета Србије, посебно у Савету безбедности“, додао је Митић.

Он је указао на то да Србија и Кина имају заједничко и врло слично виђење будућности мултиполарног свијета, гд‌је се поштује међународно право и УН, а не такозвана правила Запада који је „био погубан за српски народ и по питању како се интерпретира Резолуција 1244, нападом на Србију 1999. година и начином на који третира Дејтонски и Бриселски споразум“.

Митић је као посебно важан аспект посјете кинеског предсједника навео да су економски односи Србије и Кине изузетно узнапредовали од посљедњег доласка Сија 2016. године.

„Није то само преузимање Железаре у Смедереву и RTB Бор које се показало врло успешно, јер су те компаније сад највећи српски извозници уопште, већ и директне инвестиције, поготово последњих година у ауто-индустрију. Очекујем да то буде још једно поље на коме ће се радити убудуће, посебно након потписивања споразума о слободној трговини који би требао да почне да функционише од 1. јула“, навео је Митић.

Према његовим ријечима, Србија је врло специфична земља по томе што има цијелу мрежу споразума о слободној трговини – са Русијом, Турском, Кином, те самим тим и платформу за даљи извоз и привлачење инвестиција.

Он је оцијенио да је веома важно и то што предсједник Си у Србију долази на дан када се обиљежава 25 година од страшног ратног злочина и убиства кинеских новинара током НАТО бомбардовања Амбасаде Кине у Београду.

„Веома је важан елемент и та заједничка култура сећања на НАТО агресију. Убиство кинеских новинара представља једну од кључних основа за емотивно приближавање Србије и Кине и наших народа, као што је и сам председник Си рекао уочи посете“, рекао је Митић.

Предсједник Кине Си Ђинпинг данас почиње дводневну посјету Београду.

(www.palelive.com / Срна)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare