Југовић: 2024. биће година највећих инвестиција у историји Пала

3

Начелник општине Пале Бошко Југовић рекао је у интервју за Срну да ову локалну заједницу у 2024. години, уз помоћ Владе Републике Српске, очекује наставак улагања и реализација капиталних пројеката, истичући да ће буџет бити историјски и износиће 27 милиона КМ.

„Наредну годину обиљежиће завршетак спортског комплекса `Пеки`, помоћног терена фудбалског стадиона за потребе Фудбалског клуба `Романија`, те изградње зграде Факултета за физичко васпитање и спорт који ће у оквиру својих просторија имати базен и куглану. Ова високошколска установа гарантоваће успјешно школовање студената и у значајној мјери олакшати рад наставног кадра“, истакао је Југовић, додавши да се наредне године очекује и окончање радова на згради Полицијске управе Источно Сарајево.

Према његовим ријечима, у наредној години планирана је изградња обданишта у насељу Луке, зграде општине на мјесту садашње полицијске станице, као и наставак улагања у инфраструктуру, у пронаталитетну политику, спорт, културу, субвенције приватним вртићима, те помагање борачкој поплулацији.

Он је рекао да ће општина Пале у сарадњи са Српском православном црквом наставити са изградњом вјерских објеката на Палама, Мокром и на Јахорини и то је нешто што ће сигурно обиљежити наредну годину.

ГРАДСКА КУЋА НА ПАЛАМА, ИЗМИЈЕШТАЊЕ „ТОПЛАНЕ“ КАПИТАЛНИ ПРОЈЕКАТ

Југовић је у интервјуу за Срну најавио да ће, у сарадњи са Градском управом Источно Сарајево, бити изграђена Градска кућа на Палама, што ће још више допринијети јачању односа и сарадње општинске и градске власти.

Начелник општине је посебно истакао значај измијештања и изградње „Топлане“, што ће, како је рекао, бити кључ капиталних активности у наредних пар година и круна не само рада актуелне општинске власти, него и свих становника Пала.

„На тај начин показали смо да улазимо у ред озбиљних локалних заједница. Пројекат ће бити финансиран средствима Европске банке за обнову и развој у оквиру којег ће бити око шест милиона КМ гранта. То је уједно један од најозбиљнијих пројеката на подручју БиХ. У доба енергетске кризе, када сви имају проблема са гасом, нафтом, угљем и другим енергентима, ми градимо пројекат на био-масу, односну сјечку“, рекао је Југовић.

Он је објаснио да општина Пале из сопствених ресурса, заједно са Шумским газдинством може да обезбиједи тај енергент и да буду потпуно независни у снабд‌јевању, а неће бити загађења што је најважније.

Југовић је истакао да градња на подручја Пала неће стати, јер је то локална заједница која ће се све више развијати, ширити, добијати нова стамбена насеља којима је потребан заједнички енергент и квалитетна „Топлана“, која ће прије свега бити одржива и у финансијском смислу.

ПАЛЕ ИМАЈУ СВИЈЕТЛУ БУДУЋНОСТ

Он је рекао да на крају ове године може слободно рећи да је задовољан оствареним резултатима и реализованим пројекти, те да је циљ истим темпом наставити и 2024. године.

Према његовим ријечима, реализовани су или је у току реализација пројекат уз подршку предсједника Републике Српске Милорада Додика и Владе Републике Српске што је сигурно гарант да ће ова локална заједница имати свјетлу будућност.

Он је нагласио да је сарадња са републичким институцијама неупитна, те указао на значајну подршку предсједника Републике и Владе Српске развоју Пала.

„Захваљујући синергији између локалне власти и власти на републичком нивоу сви пројекти који су реализовани или су у току биће кључ успјеха општине Пале. То су објекти који су већином финансирани средствима Владе Републике Српске“, рекао је Југовић и додао да је општина Пале обезбиједила документацију, неопходне дозволе, земљиште и слично како би пројекти били што прије и што успјешније реализовани.

Он је нагласио да циљ локалне, али и републичке власти да се, захављујући Универзитету у Источном Сарајеву и факултетима на подручју Пала, као и Институту за историју што више младих задржи на овом подручју који ће својим останком у Источном Сарајеву гарантовати и опстанак српског народа и Републике Српске.

„Сумирајући пословне резултате, можемо рећи да смо задовољни. Урађени су многи капитални пројекти, саобраћајна инфраструктура, улагано је у образовање, пронаталитетну политику, спорт, културу, пољопривреду, туризам и многе друге сегменте“, рекао је Југовић.

Према његовим ријечима, ову годину обиљежила је интензивна активност одборника Скупштине општине Пале који су доносећи веома важне одлуке ударили печат у 2023. години и буџетом који је износио око 23 милиона КМ.

Југовић је објаснио да је од тога броја седам милиона КМ уложено у капиталне пројекте.

„Ове године најзначајније су инвестиције у погледу комуналне инфраструктуре и путних саобраћајница. Урађена је Улица добровољних давалаца крви која повезује насеље Луке са Кременитим брдима и Његошева улица, те асфалтиран дио путева на подручју мјесне заједнице Подграб, изграђен водовод на Брезовицама, зграда мјесне заједнице Мокро, адаптиране просторије у Основној школи `Мокро` за од‌јељење вртића `Бубамара`…“, подсјетио је Југовић.

Југовић је навео да је општинско руководство водило рачуна да локална предузећа „Комунално“, „Водовод“, „Пале стан“ и Дом здравља послују позитивно јер су они огледало општине.

Он је додао да су набављени нови контејнери с циљем да локална заједница буде чистија и љепша, те да је засађен велики број нових младих садница на подручју Пала са жељом да наша општина постане оаза зеленила.

ТУРИЗАМ – ОД КЉУЧНЕ ВАЖНОСТИ ЗА РАЗВОЈ ОПШТИНЕ

Начелник општине Пале је рекао да ова локална заједница у својој перспективи види туризам као грану од кључне важности за развој општине. „Туристички потенцијали којима располажемо, као што је излетиште на Требевићу, Јахорина, Врело Миљацке, Равна планина, Романија и `виа ферата` су већ обиљежени на географским картама као мјеста вриједна пажње. То су потенцијали који обећавају и позиционирају Пале као локалну заједницу у врху туристичких дестинација града Источно Сарајево, Сарајевско-романијске регије и цијеле Републике Српске“, нагласио је Југовић.

Он је истакао да је пољопривреда једна од грана која ће јачати са развојем туризма. „Са развојем туризма биће повећена и потражња за домаћим пољопривредним производима, посебно на Јахорини и околини, а ту је и општина да подстицајима помогне пољопривредницима који ће своје производе моћи продавати на локалном тржишту“, рекао је Југовић у интервјуу за Срну.

(www.palelive.com / Срна)

Прати тему
Обавијeсти мe о
3 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Ma hoće 100%

8 godina se pripremas za toplanu..😆

8 година прича о пројектима, све напола урађено и ето 8 годину баш ће се сви завршити. Можда зграда ПУ једино, јер је ради Влада. Пале стагнирају, стале су са развојем, али топлана је главна прича, за коју ће се општина задужити 10 милиона