Golić stopama Rajka Kušića: Paljanin svjetski šampion u K1 do 90 kg

0

Daleke 1980. godine paljanski džudista Rajko Kušić je na Studentskom prvenstvu svijeta u Vroclavu osvojio je zlatnu medalju i postao prvak svijeta. Nakon 33 godine, koračajući Rajkovim stopama, još jedan Paljanin se popeo na najvisočije svjetsko postolje. Član Kluba borilačkih sportova „Rajko Kušić“ Miloš Golić je na Svjetskom prvenstvu na Kritu u Grčkoj koje je održano od 21. do 26. oktobra 2013. osvojio titulu prvaka svijeta u disciplini K1 WKU (World Kickboxing Union).

Kao član reprezentacije Crne Gore, Miloš je osvojio prvo mjesto u teškoj kateoriji K-1 do 90 kilograma. Do finala je pobijedio četiri meča, tri nokautom i finalni na poene, čisto 3:0.

Nakon pauze od šest mjeseci zbog povrede, Miloš se tri mjeseca prije takmičenja počeo naporno spremati i svoje fizičke sposobnosti podizati na viši nivo.

„Treninzi sa Draganom Rabotom – Ruđom su se odvijali u Palama, dok sam sparing partnere morao tražiti u Sarajevu. U toku priprema iskoristio sam odlazak na pokloničko putovanje biciklom do manastira Hilandar za aerobnu pripremu“, prisjeća se Miloš.

Bližio se početak takmičenja. Nakon putovanja od preko 30 časova na Krit, Miloš je imao dva sata odmora do prve borbe. Toliko rada, upornosti i odricanja se nije smjelo baciti u vodu. U prvom meču, Milošu je na megdan izašao predstavnik Hrvatske. Sudar low kick-ova u dvadesetoj sekundi je bio nesrećan za Hrvata. Desna cjevanica je pukla i Hrvat je hitno prebačen u bolnicu. Golić je nakon susreta otišao u posjetu i poželio brz oporavak svom sportskom protivniku.

U drugoj borbi, Milošu je na megdan izašao Čeh, koji je takođe savladan u prvoj rundi. Čeh je predao borbu, zbog povrede u sličnom okršaju niskih udaraca. U polufinalu, Golić je nokautom u drugoj rundi savladao Grka i sve je bilo spremno za veliko finale u teškoj kateoriji K-1 do 90 kilograma.

U finalnom meču Miloš je pobijedio na bodove 3:0, spremnog predstavnika Njemačke i postao svjetski šampion.

„Naporan rad se isplatio. Bilo je puno odricanja, da bih došao do postolja i ovom prilikom se zahvaljujem svima na pruženoj pomoći i nesebičnoj podršci“, skroman je kao i uvijek Miloš Golić.

Na takmičenju na Kritu je učestvovalo oko 1.600 takmičara iz 45 zemalja svijeta.