
ФОЧА – Породице убијених на подручју горњег Подриња траже правду за злочине над њиховим најближима у Одбрамбено-отаџбинском рату и очекују да одговорни буду кажњени с обзиром на то да је убијен велики број цивила, међу којима је било и дјеце.
Предсједник у Општинској организацији породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Фоча Јанко Филиповић рекао је Срни да се пред Судом БиХ у једном предмету тренутно води поступак за злочине почињене над Србима у Бурсићима, Хадровићима и Клисурама 8. августа 1992. године, у Јошаници гдје је убијено 56 људи, те на подручју Чајнича у којем је убијено 11 цивила српске националности.
Он је навео да је у Бурсићима, Хадровићима и Клисурама убијено осам Срба, а најстарија жртва је била жена од 90 година.
„У Јошаници је убијено 56 жена, дјеце и стараца, од чега је најстарији био мушкарац од 88 година, те троје дјеце старости двије, седам и 10 година“, подсјетио је Филиповић.
Он је додао да је у селима Шапићи, Трпиње, Тројан и Поникве на подручју Чајнича убијено 11 цивила српске националности, а најмлађе је било дијете од 14 година.
Према његовим ријечима, сва ова села налазила су се дубоко у територији под контролом Војске Републике Српске, а напади такозване Армије БиХ били су искључиво на цивилне циљеве, без заузимања територије.
Филиповић је истакао да се породице убијених надају правичном суђењу и надају се да ће Суд БиХ бити професионалан, али сматра да ће судски процес трајати дуго зато што је Тужилаштво у оптужници навело да има више од 400 свједока, те 1.200 материјалних доказа.
Подсјетио је да се из Атласа злочина над Србима, који је издао Републички центар за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица, најбоље може видјети намјера нападача.
У Атласу је, како је појаснио, наведено да су убијали цивиле како ватреним, тако и хладним оружјем, да су тијела убијених палили, а заробљене одводили у Горажде, те да је српска имовина пљачкана и паљена.
Пред Судом БиХ за злочине над Србима на подручју Фоче, Вишеграда и Чајнича води се поступак против Ферида Буљубашића, Ахмета Сејдића, Радиша Соба, Шевка Глушца, Закира Јамака, Бахрудина Мухића, Адама Фехрића, Мустафе Поља, Енвера Кустуре, Мухамеда Лиска, Сакиба Чакара, Изета Сејдића и Мунира Нала, који су оптужени за ове злочине као некадашњи команданти и припадници такозване Армије БиХ.
Оптужница против њих обухвата злочине на подручју Фоче, Вишеграда и Чајнича почињене од августа 1992. до фебруара 1993. године, а једна од тачака терети Сејдића да је у својству команданта снага Територијалне одбране Вишеград наредио и учествовао у нападу на села Клисуре, Бурсићи и Хадровићи у општини Вишеград, у којем је убијено осам српских цивила, док су неки рањени, а неки ухапшени.
(www.palelive.com / Срна)