Додик уз подршку народа превазилази изазове

0

БАЊАЛУКА – Бивши амерички дипломата Џејмс Џатрас сматра да ће предсједник Републике Српске Милорад Додик све док има снажну подршку народа успјешно превазилазити изазове, па тако и суђење због непоштовања одлука Кристијана Шмита, за којег је истакао да није легално на тој дужности.

„Не знам које су његове опције правно гледано, али све док има снажну подршку народа, вјерујем и надам се да ће он успјешно да преживи те притиске и настави да ради. Јер, када се све узме у обзир, не постоји ништа иза глобалне америчке империје овд‌је у Европи и на Балкану“, рекао је Џатрас Срни.

Џатрас је истакао да Република Српска треба да се одупре, буде постојана, али и да узврати и уради све што може.

„Шта могу адвокати да ураде овд‌је? Сјетимо се да живимо сада у пост-легалном окружењу. Говоримо о међународном поретку заснованом на правилима. Али, ти људи очигледно не слиједе своја правила, јер да је тако Шмит не би ни био овд‌је, зар не?“, рекао је Џатрас.

Он сматра и да је апсурдна ситуација у БиХ са такозваним високим представником, који у ствари не представља никога.

„Он чак није легално на тој дужности и наставља да врши притисак на Републику Српску у смјеру централизације унитарне државе. То је врста притиска којем је Српска подвргнута још прије него се мастило осушило на потписима на Дејтонском споразуму“, оцијенио је Џатрас.

Џатрас је напоменуо да Република Српска мора да издржи притиске од међународне заједнице јер су они функција америчке глобалне империје, а како је оцијенио – слабљењем те империје најзад ће почети да се ублажава и притисак на Српску.

Он је рекао да треба имати на уму да је и сам Дејтонски споразум функција глобалне америчке империје.

„А, како та империја почиње све више да слаби, мислим да ће притисак на Српску најзад почети да се ублажава. Али, морате да издржите, морате да се одупрете док ваше опције не буду много боље него што су данас“, нагласио је Џатрас.

Говорећи о санкцијама које су САД увеле Додику и његовој породици, премијеру Радовану Вишковићу и другим функционерима у Српској, Џатрас је рекао да Америка покушава да изолује Додика.

„Надам се да у томе неће успјети, али то је очигледно једна од наших забринутости“, рекао је Џатрас.

Џатрас је рекао да власти у САД мисле да су санкције чаробни штапић којим могу да униште све што пожеле у свијету.

„Нисам сигуран да та мјера може да буде ефикасна као што је била, мислим да су људи све више склони да кажу `па добро, ви немате право да то радите`“, рекао је Џатрас.

Када је ријеч о односу Русије и САД, Џатрас је рекао је то сложена ситуација, те да је и очигледно да је центрирана око сукоба у Украјини.

„Заиста, иницијатива је на руској страни. Американци и НАТО пуно су дали Украјини, сада је сасвим јасно да Украјина не може побиједити у овом рату. Питање је сада да ли ће Русија кренути експедитивно да наметне војно рјешење Украјни или ће Кијев подлећи обмани, превари са америчке стране, која ће покушати да замрзне конфликт док трају сукоби на Блиском истоку“, рекао је Џатрас.

Он је рекао и да је то разлог његове забринутости.

„Мислим да је вјероватније да ће доћи до ескалације конфликта и да ће Руси кренути одлучно и наметнути `свршен чин`. Онда ће НАТО и Американци морати да прихвате ту чињеницу што ће ефективно уништити НАТО, а то ће бити добро, не само за Европу, већ и за САД“, сматра Џантрас.

Џатрас је веома опасном оцијенио и ситуацију у сукобу Палестине и Израела.

„Сјетимо се само када је Израел претходни пут водио прави рат тамо 1973. године. У то вријеме Турска и Иран биле су на страни Израела, а сада су против те државе. Значи, регионално гледано, Израел је сада прилично изолован и то ставља САД у положај да њихова подршка може да изазове конфликт и у том региону, за шта оне нису спремне“, рекао је Џатрас.

Он је напоменуо да у томе свему постоје и морална питања у вези са сукобом Израела и Хамаса и потенцијалним ширењем сукоба.

„Зато мислим да је Вашингтон очајан и покушава да Украјину стави `на чекање` или по страни“, рекао је Џатрас.

(www.palelive.com / Срна)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare