Bolje odgovoriti na individualne potrebe korisnika

0

SARAJEVO – Sistem socijalne zaštite u BiH trebao bi bolje da odgovori na individualne potrebe korisnika, imajući u vidu da su društveni i ekonomski uslovi u zemlji dosta teški, nezaposlenost velika, a veći dio građana živi na rubu granice siromaštva, rečeno je na konferenciji socijalnog rada pod nazivom „Aktivacijski modeli – korisnička perspektiva“.

Predsjednik Upravnog odbora Saveza udruženja stručnih radnika socijalne djelatnosti iz Republike Srpske Srđan Baralić rekao je da se centri za socijalni rad često nalaze u situaciji u kojoj im se korisnici obraćaju za određenu pomoć.

„Ovo je sada potpuno obrnuta paradigma, u smislu da mi kroz aktivacijske modele, odnosno kroz razvoj društvenog preduzetništva, pokušavamo da ponudimo alternativni model, da korisnik počne sam da doprinosi za svoju brigu, a da mu sistemi socijalne podrške obezbijede uslove za tako nešto, kroz socijalna preduzeća“, izjavio je Baralić novinarima u Sarajevu.

On je pojasnio da prakse socijalnog i društvenog preduzetništva postoje u BiH, ali da su u formalnom smislu još na početku razvoja, te dodao da su to trenutni izazovi koji se rade u Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ na po pet lokacija.

Prema njegovim riječima, današnja konferencija u Sarajevu tematski govori o dijelu supervizije koja se odnosi na jačanje struke, osoba koje pružaju podršku, jer pored socio-ekonomskih prilika, tu je i porodično-pravna zaštita koja je komplikovaniji dio rada socijalnih radnika.

Predsjednik Saveza socijalnih radnika FBiH Mirnes Telalović rekao je da je na ovoj konferenciji prezentovano znanje, iskustvo i inovativnost socijalnih službi u BiH, kroz modele socijalnog preduzetništva.

„Ukazali smo koliko je važno socijalno preduzetnštvo, u smislu socijalnog uključivanja i ekonomskog osnaživanja pojedinaca i porodica, odnosno, da bi oni bili socijalno uključeni i nezavisni o sistemima“, istakao je Telalović.

Da bi se smanjio broj korisnika socijalne zaštite u BiH, on je rekao da je potrebno analitički sagledati određene probleme, te na osnovu toga donijeti mjere i aktivnosti.

„Upravo nedovoljno saznanje o broju korisnika i drugim mjerama unutar socijalne politike i zaštite nas dovodi do toga da je potrebno da vršimo analitiku i donosimo mjere“, pojasnio je Telalović.

Predstavnik Misije OEBS-a u BiH Anja Lejli Hesarbani Kremić rekla je da se ova organizacija obavezala da će raditi sa profesionalcima iz oblasti socijalne zaštite, institucijama u zemlji na jačanju njihovih kapaciteta i na izradi zakonodavstva i politika koje će doprinijeti poboljšanju socijalne zaštite.

„Jedan od rezultata na koji smo ponosni jeste osnivanje udruženja socijalnih radnika na nivou cijele BiH. Danas su ta udruženja prepoznata kao kredibilan partner u stvaranju pozitivnih promjena u oblasti socijalne zaštite“, istakla je ona.

Prema njenim riječima, OEBS će nastaviti pružati podršku socijalnim radnicima i nadležnim institucijama u BiH, kako bi se unaprijedio sistem socijalne zaštite.

Učesnici današnje konferencije su socijalni radnici iz BiH i regiona, predstavnici vlasti, akademske zajednice, međunarodnih i nevladinih organizacija.

Skup su organizovali Savez udruženja stručnih radnika socijalne djelatnosti iz Republike Srpske, Savez socijalnih radnika FBiH i Udruženje stručnih radnika socijalne djelatnosti Brčko distrikta, a podržali su je UNICEF i Misija OEBS-a u BiH.

(www.palelive.com / Srna)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare