
БАЊАЛУКА – Универзитетски професор Радомир Лукић изјавио је Срни да су све оцјене које је предсједник Републике Српске Милорад Додик дао у обраћању у Народној скупштини Српске поводом 30 година Дејтонског споразума на мјесту и да се овом документу треба вратити на начин како је написан.
„Дејтон не треба подривати, не треба нудити ништа друго, јер за ово подручије ништа друго није могуће спровести. Можда је могуће срповести терором неке власти, у страховлади неке личности, страховлади коју овде доносе страни тенкови и пушке, али то је једна дистопија коју треба заобићи! Треба слушати домаће људе“, рекао је Лукић који је био члан српске делегације на преговорима у Дејтону 1995. године.
Он је нагласио да је БиХ апсолутно зрела да буде самосталана и суверена земља, без страних тутора која не треба да буде колонија као што је то ових 30 година због страног утицаја.
Лукић је навео да то, међутим, странци, прије свега западна Европа, не допуштају, већ држе Бошњаке као своје политичке таоце преко којих остварују утицај.
Он је рекао да Дејтонски споразум егзистира 30 година и да су различити центри моћи из Европе и свијета покушали да га измијене и да од једне високодецентрализоване, федералне заједнице, направе унитарну и социјално хомогену државу, не водећи рачуна о историјском контексту и односима три конститутивна народа – Срба, Хрвата и Бошњака.
Лукић је напоменуо да је Дејтонски споразум обезбиједио мир, те да сада на овим подручју нема више великих контигената страних мировних снага, функционише политички, економски и привредни живот, као и социјалне везе и интеракције разних група и појединаца.
Он је навео и три препреке које онемогућавају да Дејтонски споразум да своје пуне резултате и да БиХ живи као високо децентрализована федерална земља која мора бити таква да би неки други интегративни процеси могли тећи.
„Жеље Бошњака да унитаризују БиХ и тиме поплочају свој пут за доминантном социјалном, политичком и економском групом су увелико квариле односе унутар БиХ и то је препрека досљедној примјени Дејтонског мировног споразума. Томе су допринијели страни центри моћи, нарочито кроз улогу високог представника, Савјета за спровођење мира који је правно непостојећи орган, те тројца страних судија Уставног суда БиХ“, навео је Лукић.
Он је констатовао да на основу тога неки настоје извући закључак да је Дејтонски споразум неуспјешан, да није успио интегрисати држављане БиХ у чврсту социјалну, психолошку и присну заједницу, па би требало градити неки „Дејтон два или нешто друго“, истичући да такво нешто може проузроковати сукобе.
„Таква идеја, заиста, може довести до нових сукоба на овим просторима. Посебно треба истаћи негативну улогу готово свих високих представника, док је најнегативнија улога њемачког држављанина, политичара и, како кажу, дипломате Кристијана Шмита који настоји завести неку своју страховладу, вршећи терор замјењујући домаће органе и домаће држављане, а ваљда ће ускоро и замијенити домаће народе“, прокоментарисао је Лукић.
Предсједник Републике Српске Милорад Додик позвао је данас да се крене у директне разговоре са ФБиХ/ о враћању на основе Дејтонског споразума.
(www.palelive.com / Срна)