Vasić: Nasilje nije ni intimni, ni individualni, nego društveni problem

0

ISTOČNO SARAJEVO – Sociolog iz Istočnog Sarajeva Vladimir Vasić rekao je da nijedan oblik nasilja nije ni individualni ni intimni problem, već problem društva.

„Nasilje je problem svih nas i potrebno je da se sve nadležne institucije, ali i organizacije nevladinog sektora u Republici Srpskoj, kao i u BiH, još intenzivnije posvete prevenciji bilo kog oblika nasilja“, rekao je Vasić tokom panela o prevenciji nasilja, koji je održan u Istočnoj Ilidži u organizaciji „Forum teatra“.

On je istakao da je dijalog u socijalnoj sredini početak rješavanja svih problema u vezi sa vršnjačkim i drugim oblicima nasilja, te dodao da u fokus treba staviti porodicu s ciljem kvalitetnog vaspitanja djece i njihovog upražnjavanja slobodnog vremena.

„Prevencija slobodnog vremena jedan je od ključeva rješavanja društveno korisnog angažmana mladih, što isključuje vršnjačko nasilje, kockanje, alkoholizam, narkomaniju i druge negativne pojavne oblike ponašanja mladih“, rekao je Vasić.

On smatra da je veoma važno da mladi na kreativan način koriste svoje slobodno vrijeme, a u tome mogu mnogo da im pomognu i roditeljske vještine i socijalno okruženje.

Direktor Vrtića „Mašin svijet“ Jelena Lubura govorila je o konkretnim slučajevima nasilja u porodici i istakla da se čak 10 odsto tih incidenata nalazi u okviru od posmatranih 100 porodica, u kojim obitavaju djeca do šest godina.

„Nije problem samo zlostavljanje, nego i zapostavljanje djece u njihovom razvoju“, rekla je Lubura.

Direktor Vrtića „Bubamara“ Pale Vanja Jugović smatra da o prevenciji nasilja najprije treba voditi računa u porodici, potom u vrtićima, zatim nastaviti u osnovnim i srednjim školama, nakon čega u ovaj složeni proces zaštite ljudskih prava treba da se uključe i nadležne institucije.

Predsjednik Udruženja „Probudi se“ Roksanda Mičić govorila je o ljudskim pravima i njenim iskustvima tokom rada u OEBS-u u BiH na planu zaštite prava ženske populacije.

Ona je izrazila razočarenje zbog zvaničnih informacija da je svaka treća žena u BiH na neki način izložena nekom od oblika nasilja, ponižavanja ili maltretiranja.

Prema njenim riječima, institucije države odgovorne su za poštovanje ljudskih prava svugdje na svijetu, što uključuju i zaštitu i pomoć žrtvama nasilja i na našim prostorima.

Predstavnik Grada Istočno Sarajevo Vinka Berjan, koja je i dugogodišnji predsjednik Komisije za ravnopravnost polova u Istočnoj Ilidži, predstavila je iskustva ove komisije i planove za njen budući rad, koji u fokusu ima isključivo sprječavanje nasilja u porodici, nad djecom i ženama.

Ona je apostrofirala i pojavne probleme seksualnog, fizičkog, psihološkog i ekonomskog nasilja, založivši se da ove devijacije mora da budu strogo sankcionisane.

Novinar Srne i član „Forum teatra“ Ognjen Begović govorio je o fenomenu govora mržnje kao „prikrivenog i opasnog uvoda u nasilje, a što se manifestuje i tokom sprovođenja nasilja jakih nad nejakim“, a što ponekad bude nastavljeno i nakon eventualnog sudskog epiloga ili neke druge adekvatne društvene sankcije.

Podsjećajući da je govor mržnje „svaki vid omalovažavanja, mržnje, uznemiravanja, vrijeđanja, stigmatizacije, prijetnji ili klevetanja nekog lica ili grupe na osnovu rase, pola, rodnog identiteta, seksualne orijentacije, etno-nacionalne pripadnosti, starosne dobi, zdravstvenog stanja, vjeroispovijesti i drugih karakteristik“, Begović je naveo da krivični zakoni u BiH predviđaju kazne samo za govor mržnje i krivična djela iz mržnje koja su motivisana nacionalnom, rasnom i vjerskom mržnjom.

Prema njegovim riječima, u izvještaju Ministarstva za ljudska prava u Savjetu ministara navedeno je da poseban problem u identifikaciji inspiratora govora mržnje predstavljaju veb-portali bez impresuma, kontakt podataka o vlasnicima, urednicima i novinarima.

„Mnogi stručnjaci iz oblasti komunikologije tvrde da politička borba lažima nije govor mržnje, ali ako se zbog političkog opredjeljenja neko do te mjere etiketira da je jasno da to proizvodi mržnju ljudi i nasilje, to je čist govor mržnje“, zaključio je Begović.

Načelnik Opštine Istočna Ilidža Marinko Božović i direktor „Forum teatra“ Istočno Sarajevo Vitomir Mitrić potpisali su juče Memorandum o međusobnoj saradnji i aktivnostima na planu prevencije nasilja nad djecom, ženama i socijalno ranjivim kategorijama, nakon čega je održan panel o temi „Primjena sveobuhvatnog socio-ekološkog i modela zasnovanog na aktivnom učešću zajednica u eliminaciji nasilja nad ženama u BiH“.

Na panelu su izložene različite teme iz oblasti prevencije svih oblika nasilja u okviru projekta „Primjena sveobuhvatnog socio-ekološkog i modela zasnovanog na aktivnom učešću zajednica u eliminaciji nasilja nad ženama u BiH“, koga finansira UN Vomen kancelarija u BiH, a u Istočnom Sarajevu sprovodi „Forum teatar“.

(www.palelive.com / Srna)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare