Usvojena strategija zapošljavanja do 2027. godine

0

BANJALUKA – Vlada Republike Srpske usvojila je na današnjoj sjednici Strategiju zapošljavanja Srpske za period 2021-2027. godine, kao i Akcioni plan zapošljavanja za 2022. godinu kojim se realizuje Strategija za čiju realizaciju je u republičkom budžetu obezbijeđeno 14.140.000 KM.

Strategija se temelji na detaljnoj analize opštih makroekonomskih kretanja i stanja privrede u Republici Srpskoj, kao i detaljnom istraživanju tržišta rada u Srpskoj.

Ovim dokumentom definisana su četri strateška cilja: povećanje zaposlenosti produktivnije radne snage kroz usklađivanje ponude i potražnje na tržištu rada, povećanje unutrašnje mobilnosti i raspoloživosti radne snage, unapređenje funkcionisanja tržišta rada i socijalnog dijaloga, unapređenje socijalne uključenosti i osiguranje jednakih mogućnosti.

Svaki cilj ima svoje prioritete i mjere koje će se realizovati kroz godišnje akcione planove.

Ovo je, počev od 2011. godine, treći republički strateški dokument u oblasti zapošljavanja koji se donosi u okolnostima koje su znatno izmijenjene u odnosu na prethodni period, primarno zbog negativnih efekata izazvanih pandemijom virusa korona, koja ima veliki uticaj na društveno-ekonomska kretanja u cijelom svijetu, saopšteno je iz Biroa Vlade za odnose sa javnošću.

Vlada Republike Srpske usvojila je i Akcioni plan zapošljavanja u Republici Srpskoj za 2022. godinu kojim se realizuje Strategija zapošljavanja 2021-2027. godine.

Za realizaciju Akcionog plana zapošljavanja Vlada je u budžetu Republike obezbijedila 14.140.000 KM, dodaje se u saopštenju.

Realizacijom aktivnih mjera zapošljavanja utvrđenih ovim akcionim planom i obezbijeđenim finansijskim sredstvima, podržava se zapošljavanje 3.670 lica.

„Osim realizacije aktivnih mjera iz Akcionog plana, moramo imati u vidu i mjere drugih republičkih organa koji su kroz svoje strateške dokumente planirali podsticajna sredstva za zapošljavanje. Usvojeni akcioni plan karakteriše posebna briga o ciljnim kategorijama, kao što su djeca poginulih boraca, RVI i demobilisani borci Vojske Republike Srpske“, dodaje se u saopštenju.

Najniža plata 590 KM

BANJALUKA – Vlada Republike Srpske donijela je danas odluku o najnižoj plati u Republici Srpskoj za 2022. godinu i ona je utvrđena u neto iznosu od 590 KM.
Odluka o najnižoj plati stupa na snagu 1. januara, saopšteno je iz Biroa Vlade Republike Srpske za odnose sa javnošću.

Zakonom o radu propisano je da ukoliko Ekonomsko-socijalni savjet ne utvrdi prijedlog, odluku o najnižoj plati donosi Vlada Republike Srpske, imajući u vidu kretanje plata, rast proizvodnje i životnog standarda u Republici Srpskoj, navodi se u saopštenju.

Ekonomsko socijalni savjet Republike Srpske, na sjednici, održanoj 20. decembra, razmatrao je pitanje utvrđivanja prijedloga iznosa najniže plate u Republici Srpskoj za 2022. godinu i tom prilikom nije postignut konsenzus o tom pitanju.

Prihvaćen Posebni kolektivni ugovor za javne zdravstvene ustanove

BANJALUKA – Vlada Republike Srpske prihvatila je Posebni kolektivni ugovor za zaposlene u javnim ustanovama u oblasti zdravstva, kojim su unapređena prava radnika, a zaključuje se na period od tri godine.

Vlada Republike Srpske ovlastila je ministra zdravlja i socijalne zaštite Alena Šeranića da, u predloženom tekstu, u ime Vlade potpiše Posebni kolektivni ugovor za zaposlene u javnim ustanovama u oblasti zdravstva, saopšteno je iz Biroa Vlade Srpske za odnose sa javnošću.

Posebni kolektivni ugovor biće zaključen između Sindikata zdravstva i socijalne zaštite Republike Srpske, Samostalnog sindikata radnika zaposlenih u zdravstvu Republike Srpske, Saveza strukovnih sindikata Republike Srpske i Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske.

Ovaj kolektivni ugovor rezultat je rada Radne grupe za izradu Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u javnim ustanovama u oblasti zdravstva koju su činili predstavnici reprezentativnih sindikata u oblasti zdravstva i Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske.

Tekst Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u javnim ustanovama u oblasti zdravstva usvojen je jednoglasno, istaknuto je u saopštenju.

Vlada Republike Srpske prihvatila je informaciju o sprovođenju postupka dodjele podsticaja za povećanje plate radnika sa efektima dodijeljenih podsticaja za obračunski period januar-jun.

Sredstva podsticaja za četvrti obračunski period, januar-jun, isplaćena su u iznosu od 8,9 miliona KM za 498 privrednih subjekata koji su povećali platu za oko 21.000 radnika.

Najznačajni efekat podsticaja u četvrtom obračunskom periodu je povećanje plata radnika za 26 odsto u odnosu na period početne plate kod privrednih subjekata koji su ostvarili pravo na podsticaj.

U četvrtom obračunskom periodu, januar-jun, podsticaj za povećanje plata radnika je isplaćen privrednim subjektima koji posluju na području 36 jedinica lokalne uprave Republike Srpske.

Najveći iznos sredstava isplaćen je za 188 privrednih subjekata sa teritorije grada Banjaluka, zatim za osam privrednih subjekata sa teritorije opštine Zvornik, te za 16 privrednih subjekata sa teritorije grada Prijedora.

Vlada Republike Srpske zadužila je Ministarstvo finansija sa obezbijedi potrebna sredstva za realizaciju podsticaja za povećanje plata radnika za obračunski period januar-jun 2022. godine u skladu sa Zakonom o podsticajima u privredi Srpske.

Na sjednici Vlade prihvaćena je Strategija upravljanja dugom Republike Srpske za period 2021-2024. godina, čijim sprovođenjem će biti obezbijeđena željena struktura portfolija duga, imajući u vidu preferencije troškova i rizika Vlade.

Glavni cilj upravljanja dugom Republike Srpske je obezbjeđenje finansijskih sredstava za finansiranje odobrenih investicionih projekata, refinansiranje posmatranog duga i izvršenje budžeta Republike Srpske, uz minimalne troškove i rizike.

Srednjoročna strategija upravljanja dugom Republike Srpske utvrđuje srednjoročni cilj i plan aktivnosti u oblasti upravljanja dugom koje Vlada Republike Srpske namjerava da sprovede u toku posmatranog srednjoročnog perioda.

Vlada Republike Srpske dala je saglasnost na prijedlog godišnjeg plana rada Fonda zdravstvenog osiguranja Srpske za narednu godinu, kojim su obuhvaćene aktivnosti koje podrazumijevaju ispunjavanje strateških ciljeva postizanja finansijske održivosti, unapređenja dostupnosti i kvaliteta zdravstvenih usluga i efikasnije organizacije i procesa rada u Fondu.

(www.palelive.com / Srna)

 

 

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare