Тома Фила: Суштина свега јесте да се Српској што прије сузе овлашћења

0

БЕОГРАД – Адвокат Тома Фила оцијенио је апсурдним поступање Уставног суда БиХ и истакао да је суштина свега да се Републици Српској што прије сузе овлашћења на која има право по Дејтонском споразуму и ограниче права Срба у БиХ.

Фила је за Срну изјавио да другог реалног разлога није било да се јуче одржи сједница на којој је, без прописаног присуства српских судија донесена одлука која се тиче Републике Српске и то на онлајн сједници, јер троје страних судија није могло да дође у Сарајево због лошег времена.

„Пресуде уставног суда никад нису хитне и није било потребно онлајн да се држи седница. Сачекате два, три дана да се смири време и дођете“, рекао је Фила.

Он истиче да је суштина свега што се спроводи и у теорији и пракси „од лажног Шмита до свега осталог“ да се предсједнику Републике Српске Милораду Додику „скрате крила“ и да се Српској скрате овлашћења на која има права Дејтонским споразумом.

„Али, у међународном праву увек влада право јачег. Значи оно што хоће Америка, Немачка и слични, и како они виде Дејтонски споразум, они га тако и примењују“, каже Фила.

Он напомиње да су права Срба била ограничена већ у Паризу, приликом парафирања споразума, па су сваке године имали све мање и мање права, при чему је коначни циљ да финалу буде централизована БиХ под доминацијом бошњачке већине.

Фила указује да у Уставном суду БиХ не треба да постоје странци, јер ће „и ова тројица“ гласати како им кажу други, а не како они мисле.

„Нема правде за Србе. То је тако и за Косово и Метохију и за Републику Српску и Црну Гору“, закључује Фила.

Од 3. јануара у Уставном суду БиХ остало је двоје бошњачких и један хрватских судија, као и Албанац, Швајцаркиња и Њемица, које је изабрао Европски суд за људска права.

Најмање шест пута у постдејтонској БиХ, Република Српска је предлагала закон о Уставном суду и инсистирала да се странци врате у своју земљу.

(www.palelive.com / Срна / Фото: Архива/ГС)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare