Српска у знаку Јована Дучића на Београдском сајму књига

0

БЕОГРАД – Република Српска ће се на Међународном београдском сајму књига, који почиње суботу, 21. октобра, представити репрезентативним издањима у знаку 150. годишњице рођења Јована Дучића и под мотом стиха из његове пјесме „Сва слова певају претке…“.

Тринаести наступ Републике Српске на Сајму књига организује Представништво Српске у Србији уз подршку Министарства просвјете и културе Републике Српске, а свечано отварање биће одржано у понед‌јељак, 23. октобра, у 12.00 часова, у Свечаној сали управне зграде Београдског сајма.

Шеф Представништва Републике Српске у Србији Млађен Цицовић изјавио је Срни да ће, с обзиром на то да је Дучићев стих мото овогодишњег наступа Српске, одмах послије свечаности отварања у истој сали бити одржан и први програм посвећен Дучићу, о чијем ће животу, д‌јелу и језику говорити професори Милош Ковачевић, Александар Милановић и Александар Раковић.

Цицовић је навео да је Представништво омогућило издавачима из Републике Српске да на Сајам књига изађу са великим бројем наслова, тако да ће 33 издавача, 60 аутора и више од стотину говорника представити 89 издања и сигурно је да ће одабране теме и идеје привући велики број посјетилаца, љубитеља добре књиге.

Ове године први пут ће Удружење књижевника Републике Српске представити издања својих чланова, па ће тако 18 аутора и 20 говорника представити 18 њихових издања.

Цицовић је истакао да је, ма колико било незахвално унапријед издвајати неке књиге из велике понуде, немогуће не поменути издања чије су теме већ обећавајуће као што су четврти и пети том Енциклопедије Републике Српске, Монографија Академија наука и умјетности Републике Српске /АНУРС/ 1993-2023, едиција „Одрживи развој и управљање природним ресурсима Републике Српске“ и Монографија „Арбитража за област Брчко – спор или фарса стољећа“ у издању АНУРС-а.

Ту су и Зборник радова „Пад западнокрајишких општина и страдање српског народа Крајине“ и Зборник радова „Разлози и услови формирања Војске Републике Српске /ВРС/ и њен допринос стварању и очувању Републике Српске“, у издању Удружења старјешина ВРС.

Међу д‌јелима су и „Туга која траје цијели живот“ аутора Добриле Кукољ у издању Спомен-подручја Доња Градина, затим „Успон и пад малог Београда“ аутора Бојана Вујичића и „Борислав Њежић: графике“ аутора Бојана Вујичића и Александра Обреновића у издању Завичајног музеја Градишка.

Биће представљена и д‌јела „Од Детлака до Ист ривера“ аутора Средоја Новића у издању бањалучке „Бесједе“, „25 година Матичне библиотеке Источно Сарајево“ аутора Иване Куљанин у издању Матичне библотеке Источно Сарајево, затим Универзитетски уџбеник вокално-инструменталне наставе/музике аутора Радмиле Стојановић и Озренке Бјелобрк Бабић, у издању Универзитета у Бањалуци.

Цицовић издваја и д‌јела „Одликовани и унапријеђени Југословенске војске у отаџбини 1941-1945“ аутора Верољуба Малетића и Дејана Ђерића у издању Универзитета у Источном Сарајеву, затим „Дневник једног умирања аутора“ Гордане Опалић у издању Завода за уџбенике и наставна средства Источно Сарајево и „Стриповјетке – Бранко Ћопић“, у издању Удружења стрип аутора и обожавалаца стрипа Републике Српске „Девета димензија“.

„На крају, сигуран сам да ће бити врло посјећене и занимљиве промоције књига чланова Удружења књижевника Републике Српске“, рекао је Цицовић.

Традиционално књижевно вече аутора из Српске, Србије, Црне Горе и расијања биће, као и увијек до сада, у четвртак, 26. октобра, у 18.00 часова на штанду Републике Српске.

Цицовић је најавио да ће у суботу, 28. октобра, у 12.00 часова, на штанду Републике Српске бити саопштена одлука и свечано уручена и Повеља успјеха издавачу из Републике Српске чија је књига била најтраженија на овом штанду.

„Послије ове мале свечаности, Представништво ће представити своја два издања – `Грумен земље у ципели` најљепше пјесме и приче о завичају са нашег конкурса за књижевну награду `Извор` и Зборник поезије казане на штанду Републике Српске 2022. године“, рекао је Цицовић.

Он је рекао да репрезентативни наступ Републике Српске није само излог оног што су издавачи и институције науке, културе и умјетности објавили између два Сајма, него и мјесто гд‌је се аутори и читаоци срећу уживо и имају могућност разговора, размјене мишљења и поређења д‌јела објављених у Републици Српској и д‌јела других издавача из региона и свијета.

„Штанд Републике Српске увијек је био, и јесте, мјесто доброг и вриједног сусретања аутора и издавача. Зато и сматрамо да је доћи на Сајам књига, а не посјетити штанд Републике Српске – јак разлог да се сутрадан дође само код нас“, нагласио је Цицовић.

Штанд Републике Српске је на истом мјесту – хала два, ниво А, а уз репрезентативни штанд је и продајни штанд Удружења издавача Републике Српске.

У сајамској сали за промоције „Васко Попа“ своја издања представиће Академија наука и умјетности Републике Српске, Завод за уџбенике и наставна средства из Источног Сарајева, Огранак Америчког колеџа кардиолога за Србију и Републику Српску, Удружење старјешина Војске Републике Српске.

Своја издања представиће и Удружење грађана „Светионик“ Бањалука, „Бесједа“ Бањалука, Удужење „Медици.ком“ Бањалука, Удружење „Јасеновац – Доња Градина“ Бањалука, Народна библиотека Зворник, Музејска збирка Зворник и Издавачка кућа „Либерланд“.

На штанду Републике Српске /хала два, ниво А/ представиће се Српско културно и просвјетно друштво /СПКД/ „Просвјета“ Главни одбор Источно Сарајево, „ДИС компани“ Пале, Универзитет у Источном Сарајеву, Универзитет у Бањалуци, Завод за уџбенике и наставна средства Источно Сарајево.

Представиће се и СПКД „Просвјета“ Гацко, Центар за друштвено-политичка истраживања Републике Српске, Спомен-подручје Доња Градина, Удружење књижевника Републике Српске, Завичајни музеј Градишка, „Бесједа“ Бањалука, „БЛЦ“ Бањалука.

На штанду ће своја издања представити и Удружење стрип аутора и обожавалаца стрипа Републике Српске „Девета димензија“, Народна библиотека „Бранко Чучак“ Хан Пијесак, Народна библиотека Добој, „Глас Српске“ Бањалука, Градски одбор СПКД „Просвјета“ Бијељина.

У шест сајамских дана на том штанду представљају се и Републички завод за статистику, Друштво библиотекара Републике Српске, Матична библиотека Источно Сарајево, СПКД „Просвјета“ Козарска Дубица, Специјална библиотека за слијепа и слабовида лица Републике Српске, „АС оглас“ Зворник, Удружење за очување баштине „Дијак“ Прибој, Народна библиотека Зворник, Музејска збирка Зворник и ИК „Либерланд“.

(www.palelive.com / Срна)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare