Šmitov novi mehanizam finansiranja antisrpske propagande

0

ISTOČNO SARAJEVO – Odluka Kristijana Šmita da nametne izmjenu Zakona o Memorijalnom centru Srebrenica-Potočari provocira međuetničke konflikte Bošnjaka i Srba jer utvrđuje novi mehanizam finansiranja antisrpske propagande, izjavio je Srni ekspert za borbu protiv terorizma DŽevad Galijašević.

On kaže da Memorijalni centar Srebrenica ovom Šmitovom odlukom obezbjeđuje sebi šest miliona KM za mnoge projekte.

„Istovremeno, to je ustupak bošnjačkoj politici i odgovor na prijeteće poruke koje konstantno stižu iz SDA i od Bakira Izetbegovića“, ocijenio je Galijašević.

Na ovaj način, kaže on, Šmit pokušava da se predstavi kao moćni kolonijalni upravnik, što je potpuno suprotno odluci država članica EU o dodjeli BiH statusa zemlje kandidata za punopravno članstvo u Uniji.

Galijašević napominje da se sukobi u BiH uvijek intenziviraju kada Šmit poništi ljudska prava, zakone i Ustav, te odluči biti zakonodavac, a posebno na vrlo osjetljivom pitanju Srebrenice.

„To nije prvi put. Oko sadržaja izmjena Izbornog zakona, odmah poslije održanih opštih izbora, sukobila su se `entitetska braća`“, navodi Galijašević i ističe da Bošnjaci i Hrvati podržavaju samovolju i kriminal Šmita ali očekuju da mjere, odluke i zakoni koje protivustavno donosi, budu u njihovu korist.

Prema njegovim riječima, zato je Šmit donio jednu odluku u korist Hrvata zbog koje mu svakodnevno stižu prijetnje iz Sarajeva i, cijeneći da mu je ugrožena politička pozicija, odlučio je u svoju korist jednu takvu odluku pokloniti Bošnjacima i njom uvećati zapadni ugled kod Bošnjaka na štetu Srba, te time, vratiti moć i kontrolu u BiH.

„Šmit nema mandat visokog predstavnika i šta god radio biće tek ružna i prolazna figura političkog turiste koji se samo trudi da BiH ostane potpuno neodrživa, u sukobu i trajnom stanju kolonijalnog privjeska“, ocijenio je Galijašević.

Galijašević ukazuje da je diktatura u BiH rođena kada su se svojevremno „Nijemci i Britanci dosjetili da visoki predstavnik ima ovlaštenja da tumači vlastita ovlaštenja i na taj način se može transformisati u konačnog tumača cijelog Dejtonskog sporazuma, uključujući i Ustav BiH“.

Šmit je donio Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o Memorijalnom centru Srebrenica-Potočari koji daje mogućnost da se višak doniranih sredstava za ukope i nišane žrtava može preusmjeriti u druge potrebe funkcionisanja tog centra.

(www.palelive.com / Srna)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare