Projekat „Grapski mlini“ biće okončan za mjesec i po dana

0

ISTOČNO SARAJEVO – Radovi na spajanju izvorišta vode „Grapski mlini“ kod Kijeva, opština Trnovo sa gradskom vodovodnom mrežom biće završeni za oko mjesec i po dana, čime će biti riješen problem urednog vodosnabdijevanja opština Istočno Novo Sarajevo i Istočna Ilidža, izjavio je direktor preduzeća „Vodovod i kanalizacija“ Istočno Sarajevo LJubiša Lalović.

Lalović je za Srnu rekao da je izvorište „Grapski mlini“ najbolje rješenje s obzirom da je njegova minimalna izdašnost oko 30 litara u sekundi, dok su potrebe Kijeva od četiri do pet litara.

Prema njegovim riječima, prošlogodišnje poplave potpuno su devastirale vodovodnu mrežu u Kijevu, koja je išla kanjonom rijeke Željeznice, a zbog nemogućnosti sanacije urađen je privremeni vod kako bi stanovnici ovog mjesta imali vodu.

„Jedino trajno rješenje je projekat kojim izbjegavamo kanjon Željeznice, već sa samog izvorišta vodu potiskom guramo na magistralu i gravitacijom idemo prema prvoj tački spajanja kod mjeseta Oglavak. Dalje vodu povezujemo na postojeću mrežu i transportujemo u rezervoar `Hadžići`, odakle se snabdijevaju stanovnici Kijeva. To je prva faza projekta `Grapski mlini`“, ukazao je Lalović.

Prema njegovim riječima, do sada je položen cjevovod magistralnim putem u dužini od 1.400 metara, saniran je pristupni put prema izvorištu „Grapski mlini“, koji je, takođe, bio devastiran u prošlogodišnjim poplavama, a radi se i pumpna stanica odakle će se gurati voda prema magistrali, čime će biti trajno riješeno vodosnabdijevanje Kijeva.

„Druga faza projekta podrazumijeva transport viška vode prema donjem dijelu grada u udaljenosti od oko pet kilometara od mreže. Radovi na ovom izuzetno kompleksnom projektu su u toku i to bi u potpunosti trebalo biti završeno za oko mjesec i po dana“, rekao je Lalović.

Lalović je naglasio da su kompletan projekat „Grapski mlini“ izradili stručnjaci „Vodovoda“, kao i da kompletne radova izvoda radnici ovog preduzeća.

„U finansiranju projekta grad Istočno Sarajevo učestvuje sa 250.000 KM, a opština Istočno Novo Sarajevo sa 300.000 KM. Istočna Ilidža finansira dio koji prolazi kroz njeno područje, a ostalo su sredstva `Vodovoda`. Moram istaći i da očekujemo i podršku Vlade Republike Srpske“, naveo je Lalović.

On je podsjetio da su prošle godine kaptirana dva nova izvorišta na području Istočnog Novog Sarajeva, prosječne izdašnosti od osam do 10 litara u sekundi, što je značajno popravio dostupne količine vode.

Lalović je rekao i da su prošle godine obnovljene i tačke spajanja sa Kantonom Sarajevo, kako bi u nekim ekstremnim situacijama imali mogućnost i povlačenja određenih količina vode.

„U saradnji sa Fondom za zaštitu životne sredine Republike Sropske realizujemo projekat u okviru kojeg smo već završili geofizička i hidro-geološka ispitivanja šireg područja Toplika i Tilave. Odredili smo tačku za koju smatramo da se mogu naći dodatne količine vode. Krenuli smo sa bušenjem i smatram da ima mjesta za optimizam i da ćemo uskoro izaći sa nekim dobrim vjestima“, naglasio je Lalović.

Prema njegovim riječima, ukoliko bi i ovaj projekat bio uspješan, onda bi vodosnabdijevanje Istočnog Novog Sarajeva i Istočno Ilidže bilo riješeno za narednih 10 do 20 godina.

Lalović je kao netačne ocijenio priče da Istočno Sarajevo zavisi od vode iz Sarajeva, navodeći podatak da je „Vodovod“ Istočno Sarajevo dvadesetak dana iz Kantona povlačio oko devet litara vode u sekundi, kojom su snabdijevani potrošači u naselju Dobrinja četiri.

„Izdašnost sistema `Tilava` ove godine nije padala ispod 170 litara u sekundi, što je, ako se uračunaju i gubici i krađe vode, dovoljna količina za uredno snabdijevanje više od 60.000 stanovnika. Ipak, neracionalna, prekomjerna potrošnja prouzrokovala je pad pristiska u sistemu“, ukazao je Lalović.

Prema njegovim riječima, zbog visoke temperature udar na mrežu je bio ogroman i stvarao je probleme pada pritiska u mreži i ubrzanog paražnjenja rezervoara, posebno u periodu od 19.00 do 22.00 časa kada se intenzivno zalijevaju bašte, te petkom i subotom, kada se pune bazeni, kada je potrošnja skakala i na 220 litara u sekundi.

On tvrdi da širenje grada i priključivanje novih zgrada na vodovodnu mrežu ne utiče značajno na potošnju vode, pošto su stanovi najmanji potrošači jer nemaju gdje neracionalno trošiti vodu.

Lalović je dodao da je vodosnabdijevanje opština Istočno Novo Sarajevo i Istočna Ilidža sada uredno, te da se nada da neće biti novih problema.

(www.palelive.com / Srna)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare