
ИСТОЧНА ИЛИЏА – Директор Центра за социјални рад Источна Илиџа Боса Калинић рекла је Срни да су у овој локалној заједници најугроженије категорије становништва породице дјеце са потешкоћама у развоју, којима би много значило постојање дневног центра за дјецу и младе.
Она је указала и на недостатак одређених профила медицинског кадра, као што су дјечији психијатар, психолог и неуропедијатар.
Недостатак медицинског кадра, појаснила је она, додатно финансијски оптерећује породице дјеце с потешкоћама у развоју, јер су принуђени да прегледе дјеце обављају у приватним клиникама.
„Центар за социјални рад нема значајан утицај на ову врсту проблема, али смо дужни да укажемо на њих“, навела је Калинићева.
Калинићева је нагласила да ће брига о породици бити у фокусу у наредном периоду, како би позитивно утицали на брачне и породичне односе, те односе након развода.
„Породица је тренутно угрожена због промјене вриједности и осталих аспеката друштва у транзицији. Центар у свом раду огромне напоре улаже како би и послије развода односи родитеља и дјеце били што квалитетнији, да би емотивне и друге развојне потребе дјеце биле задовољене“, рекла је Калинићева.
Према њеним ријечима, родитељи често подразумјевају да је са разводом завршена и комуникација између њих, не схватајући да је због добробити дјеце морају имати.
Она је додала да односи у дисфункционалним породицама и разводи бракова доводе до бројних негативних посљедица на развој дјеце, те је неопходна стручна подршка и рад са породицама.
„Наша локална заједница ствара услове за оснивање породичног савјетовалишта. То ће бити сигурно окружење које ће и функционалним и дисфункционалним породицама пружити подршку, како би лакше пребродили све изазове родитељства, партнерства као и развојне фазе дјеце“, навела је Калинићева.
Калинићева је навела да су у 2024. години запримили 22 захтјева за поступак мирања брачних другова, док их је у 2023. години било 20, као и да су прошле године имали 42 случаја насиља у породици.
За кориснике права на новчану помоћ у Источној Илиџи ове године је планирана 51.000 КМ.
„Број корисника права на додатак за помоћ и његу другог лица се мијења из мјесеца у мјесец. За ту намјену у овој години је предвиђено 1,2 милиона КМ“, навела је Калинићева.
(www.palelive.com / Срна)