
ПРИЈЕДОР – Трајање поступка остваривања права на пензију у Фонду за пензијско и инвалидско осигурање /ПИО/ Републике Српске је пет до шест дана у просјеку, а 24 дана ако поступак подразумијева и прибављање документације из иностранства, изјавио је помоћник директора овог фонда Радан Николић.
Он је навео да је раније просјек поступака који укључују комуникацију са иностранством износио три мјесеца, те да је смањен дугогодишњим информативним кампањама и савјетодавним активностима Фонда, међу којима су и савјетдавни дани који се одржавају у прољеће у БиХ, наизмјенично у Републици Српској и Федерацији, а у Хрватској на јесен.
„Ове године имамо 30-ак пријављених странака, данас у Приједору и сутра у Бањалуци. То су углавном странке које имају неки проблем у остваривању права. Прије свега, ријеч је о потврдама стажа“, рекао је Николић новинарима у Приједору.
Према његовим ријечима, остала питања односе се на уплате доприноса и пријаве на осигурање, нарочито у периоду када је један дио документације уништен због ратних дејстава, поплава или других ванредних околности.
Вршилац дужности руководиоца приједорске Филијале Фонда ПИО Јована Тимарац Гачић нагласила је значај одржавања савјетодавних дана у Приједору, будући да овдашња филијала покрива и општине Козарска Дубица, Костајница и Нови Град које граниче са Хрвартском и имају велики број осигураника који су стаж остварили у тој земљи.
„Зато ми своје странке увијек савјетујемо да, прије самог захтјева за остваривање права на пензију, поднесу захтјев за потврду стажа како би она стигла на вријеме“, навела је Гачићева.
Она је истакла да Фонд ПИО дјелује и проактивно, односно осигуранике који се обраћају по било којем основу, а за које види да имају стаж у Федерацији БиХ или иностранству, одмах упућује да поднесу захтјев за потврду стажа.
„Кад видимо да ће човјек у пензију за годину-двије, ми одмах упућујемо. Шаљемо позиве странкама које ће наредне године остварити право на пензију, позивамо их и путем медија, чак им и дописе шаљемо да се пријаве, како би сљедеће године њихов стаж био комплетан и да не би било тог чекања него да људи одмах остварају своје право, у року од једног дана“, рекла је Гачићева и додала да приједорска Филијала има 31.661 корисника.
Вања Чале из федералног Завода за пензијско и инвалидско осигурање оцијенила је да је значај ових савјетодавних дана у непосредној комуникацији осигураника и корисника са савјетодавцима.
„Проблем представља пријератни стаж јер су базе података несређене и сад се више ради на утврђивању стажа из тих година. Нема података о свим тадашњим личним дохоцима и на томе се ради, јер док не средимо тај стаж, не можемо ни потврдити да је уплаћен допринос. Суштина је доказивање да је уплаћен допринос“, навела је Чале.
Маријана Планк Бобинац из Хрватског завода за пензијско осигурање рекла је да се савјетодавни дани одржавају већ низ година на задовољство корисника и осигураника све три институције јер су замишљени као вид помоћи странкама да из прве руке сазнају све информације о пензионисању од савјетника са простора друге државе.
„Врло су корисни, како за странке, тако и за нас који проводимо тај поступак јер у току поступка увијек може доћи до ситуација које је најбоље разјаснити са својом странком на лицу мјеста. Велико је интересовање странака и са једне и са друге стране“, истакла је Бобинац.
Она је додала да контакт са странком доприноси њеном задовољству и поуздању да ће тај поступак бити завршен и да ће стаж бити адекватно ријешен.
(www.palelive.com / Срна)