Ponomarjova: Zapad će pojačati pritisak na Srbe

0

BEOGRAD – Ruski univerzitetski profesor Jelena Ponomarjova ocijenila je da će Zapad pojačati pritisak na Srbe, i to ne samo na Srbiju, već i na Republiku Srpsku, naglasivši da je NJemačka jedna od zemalja kojoj najviše odgovara nestabilnost na Balkanu.

Ponomarjova je rekla da provokacije poput jučerašnjeg leta američkog strateškog bombardera iznad BiH treba očekivati i ubuduće.

„Već duže vrijeme pratim analitičare, naučne radove i fondove. Istina je da NJemačka posljednjih nekoliko godina ima veliki interes u BiH i prije svega u odnosu na Republiku Srpsku. Zapadno društvo već dugo smatra da BiH ne treba da bude konfederacija, već monolitna država“, rekla je Ponomarjova za „Raša tudej Balkan“.

Ona je naglasila da Zapadu najviše smeta što su Srbi slični Rusima, bez obzira na sve pokušaje da se srpski narod integriše u zapadnoevropske procese i način razmišljanja.

„Zbog toga kolektivni Zapad tako oštro reaguje na bilo kakve pozitivne kontakte sa Moskvom i pokušava da vrši pritisak na srpske političare, prije svega, na /predsjednika Republike Srpske/ Milorada Dodika. Posjeta Dodika Rusiji i sastanak sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, koji se dugo pripremao, nikako ne može da bude pozitivno shvaćen na Zapadu. Za njih je veoma bitno da `opkole` Srbe“, ukazala je Ponomarjova.

Prema njenim riječima, po psihotipu i metafizici, koliko god da su Srbi na evropskom putu i da su uključeni u evropske institucije i način života, oni se razlikuju od Evropljana.

„Srbi će uvek biti partizani na teritoriji NATO-a, čak iako, ne daj Bože, BiH postane dio Alijanse. Zato je Zapadu bitno da uspostavi stroge/žestoke granice Srbima. Na primjer, da oduzme autonomiju Republici Srpskoj, da je liši podrške Beograda, da posvađa lidere, da zamijeni jednog od njih čovjekom koji će biti lojalan Zapadu. Nekoliko takvih pokušaja je već bilo u BiH“, upozorila je Ponomarjova.

Ona smatra da će zapadne zemlje nastaviti da ulažu napor u islamizaciju regiona, kao što su to činili devedesetih godina prošlog vijeka, jer islamski faktor više odgovara Zapadu nego jaka srpska država.

Osvrćući se na posljednja dešavanja na sjeveru Kosova i Metohije, Ponomarjova je rekla da oni nisu bili slučajni već je to vrsta pritiska na Beograd, dok su izjave francusko predsjednika Emanuela Markona, visokog predstavnika EU za za spoljnu politiku Žozepa Borelja i ambasadora SAD u Prištini DŽefrija Hovenijera, koji navodno kritikuju Prištinu, samo način da se „zasladi gorka pilula namijenjena srpskom narodu“.

Ponomarjova kaže da se kosovsko pitanje mora rješavati u Savjetu bezbjednosti UN, a da zvanični Beograd može da zamoli Rusiju i Kinu da tome doprinesu.

„U diplomatskom smislu je to sasvim realno. Moskva i Peking mogu da predlože Beogradu: `Da li hoćete da pokrenemo taj postupak?` To je sasvim moguće. Ali u ovim okolnostima lopta je u dvorištu Beograda“, rekla je Ponomarjova.

Ponomarjova je profesor Katedre političkih nauka Moskovskog državnog univerziteta za međunarodne odnose pri Ministarstvu inostranih poslova Rusije.

(www.palelive.com/Srna/Foto: Arhiva/Koreni)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare