Od ključnog značaja rješavanje pitanja pogrešnih identifikacija

0

SARAJEVO – Udruženja porodica nestalih lica treba da intenziviraju aktivnosti u prikupljanju referentnih uzoraka krvi od porodica žrtava koje su identifikovane klasičnom metodom kako bi se provjerili tako utvrđeni identiteti i ispravile eventualne greške, zaključeno je na okruglom stolu u Foči u organizaciji Savjetodavnog odbora Instituta za nestala lica BiH.

Na skupu na temu „Postignuća i prioriteti u procesu traženja nestalih lica“ istaknuto je da je od ključnog značaja rješavanje pitanja pogrešnih identifikacija klasičnom metodom, te je apelovano na porodice koje su ovom metodom identifikovale svoje najmilije da daju krv kako bi se takve identifikacije provjerile i otklonile eventualne greške.

U saopštenju Instituta navodi se da su okruglom stolu prisustvovali članovi udruženja porodica nestalih lica, članovi Kolegijuma direktora Instituta za nestala lica BiH na čelu sa predsjedavajućim Nikolom Perišićem, predsjednik Skupštine opštine Foča Srđan Drašković, članovi Savjetodavnog odbora, predstavnici Obavještajno-bezbjednosne agencije BiH,
Tužilaštva BiH, Agencije za istrage i zaštitu.

Okruglom stolu su prisustvovali i predstavnici Međunarodnog komiteta Crvenog krsta, Međunarodne komisije za nestala lica, Crvenog krsta FBiH i BiH ali i predstavnici vjerskih zajednica i to Miralem Hodžić, iz Medžlisa Islamske zajednice Foča te Darko Đogo, sveštenik pravoslavne crkve u Foči.

Sastanak je otvorio Drašković koji je rekao da je velika nesreća izgubiti nekoga, a još veća je kada neko nestane jer do pronalaska njegovih posmrtnih ostataka za porodicu nema smiraja.

„Apelujem na sve one koji su uključeni u proces da se angažuju maksimalno jer vrijeme nije na našoj strani, i da pomognu da porodice nađu svoje najdraže i dobiju barem tu satisfakciju“, rekao je Drašković.

Na skupu su prezentovani rezultati rada Instituta za nestala lica BiH za protekli period, te je istaknuto da se u BiH i dalje traga za 7.608 lica, od čega se 40 odsto osoba vode kao nestale na području koje pokriva Područna kancelarija Istočno Sarajevo.

Predsjedavajući Kolegijuma direktora Nikola Perišić istakao je da je riječ o najtežim slučajevima, te su navedene poteškoće sa kojima se Institut suočava u procesu traženja nestalih, a fokus je stavljen na nedostatak tačnih informacija o lokacijama grobnica sa posmrtnim ostacima žrtava.

„U proteklih 15 dana imali smo 12 ekshumacija, a samo u jednom slučaju smo pronašli posmrtne ostatke, iako su informacije bile vrlo pouzdane. Ovo je humano pitanje i krajnje je vrijeme da se naše vlasti i društvo pobrinu za njegovo rješavanje, da se sa vrha pošalje univerzalna poruka kojom bi ljude natjerali da progovore kako bi pronašli nestale, predali tijela porodicama i ona bila dostojanstveno ukopana“, rekao je Perišić.

On je istakao da je ovo pitanje ključno za budućnost, na šta obavezuje i Zakon o nestalim licima, u kojem je navedeno da porodice imaju pravo da znaju šta se dogodilo njihovim najmilijima, te dodao da Institut ulazi u nove projekte uz pomoć kojih se očekuje unapređenje samog procesa.

Nakon diskusije usvojeno je nekoliko zaključaka, a jednim od njih je jasno zatraženo od institucija da rješavanje pitanja nestalih bude prvi prioritet u BiH.

Jednim od zaključaka zatraženo je i da vjerski službenici u BiH govore o nestalim u svojoj vjerskoj zajednici i apeluju na sve one koji imaju neke informacije o grobnicama da o tome progovore.

(www.palelive.com/Srna/Foto: RTRS)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare